загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Розведення раків – прибуток у клешнях

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

РОБОТА

У багатьох країнах досить добре поставлений бізнес з розведення та продажу раків. Це пояснюється відносно невеликими витратами на започаткування, які значно зменшуються з часом при тому, що товарообіг наростає в кілька разів.

Розведення раків – це не тільки широкомасштабне виробництво, налагодити його можна і в невеликих розмірах, наприклад, у домашніх умовах. Такий напрямок бізнесу обов’язково принесе прибуток через певний період, якщо якісно дотримуватися всіх норм культивування раків. Це досить непогана ідея для бізнесу, не витратного, але такого, що вимагає старанності та терпіння і часу. Тому, у цій статті, поговоримо саме про такий напрямок бізнесу, як вирощування раків та подальша їх реалізація.

Переваги та недоліку бізнесу з вирощування раків

 

Звичайно, перед тим як поговорити про суть такого бізнесу, виділимо всі сильні і слабкі сторони ідеї вирощування раків, як в «польових» умовах, так і розведення раків на дому.

Плюси розведення раків як ідеї для відкриття свого бізнесу з нуля:

§     Розведення раків не вимагає якоїсь надзвичайно пильної уваги і відноситься до бізнес ідей з мінімальними трудовитратами.

§     Вкладення стартового капіталу носить дійсно разовий характер, де-факто після стартової процедури відкриття, ваша ракова ферма (тобто свій бізнес) буде функціонувати практично без додаткових фінансових оборотних ресурсів.

§     Вирощування раків відноситься до нетрадиційного напрямку бізнесу і може служити прекрасним «якорем» для організації агротуризму.

§     У зв’язку з фізіологією і самим процесом вирощування раків у такого бізнесу, як правило, не спостерігається проблем зі збутом продукції, про це докладніше поговоримо далі.

§     Бізнес на раках прекрасно вписується у концепцію екологічно чистих продуктів і має зовсім не погані шанси позиціонуватися як виключно чистий натуральний продукт.

 

Мінуси розведення раків як ідеї для відкриття свого бізнесу з нуля:

§     Тривалий період «старту», фактично період від запуску вашої ракової ферми до виходу на повну потужність і відповідно планового прибутку становить три роки. Можна відзначити, що при домашньому розведенні раків цей період може бути меншим, ще одним варіантом скорочення часу від вкладення грошей до отримання виручки виступає дорощування. Але всі ці варіанти можуть виступати тільки як «підтримка», реальний же термін окупності ракової ферми становить не менше 4-х років.

§     Необхідність значних фінансових ресурсів для запуску проекту. Про всі етапи пуску бізнесу на розведенні раків поговоримо нижче.

Звичайно мінусів на перший погляд набагато менше, але вони досить істотні для початківця бізнесмена, так що, з нашої точки зору, об’єктивно існує тільки одна причина для вирощування раків як варіант для швидкого відкриття свого бізнесу – це ідея створення об’єкту для сільського туризму. З іншого боку суб’єктивно причин може бути безліч і якщо вам просто хочеться зайнятися бізнесом саме з розведення раків, то можна констатувати, що в цілому бізнес рентабельний і перспективний, і якщо є можливість почекати кілька років плюс необхідні площі, то гроші заробити можна.

Як вирощувати раків для подальшої реалізації

 

Існує дві основні форми вирощування раків:

1.            Вирощування у водоймах, при цьому не принципово мається на увазі велике повноцінне озеро, це може бути як самостійно вирита ракова яма або ж орендований ставок.

2.            Вирощування раків у басейнах, або ще його називають заводський спосіб вирощування.

Кожен з варіантів має свої окремі переваги і недоліки, варто відзначити тільки одне, якщо ми говоримо про домашнє розведення раків, то пріоритети однозначно на стороні заводського способу вирощування.

І так що ж вибрати якщо вирішили займається бізнесом на раках? Свій ставок або басейн, а може простіше орендувати ставок? Розберемо коротко переваги і недоліки окремих напрямків.

Орендований чи власний ставок (передбачувана площа від 20 соток).

Такі водні об’єкти мають як свої переваги, так і недоліки.

Переваги комерційного розведення раків у готовому ставку:

§     Це саме водне дзеркало.

§     Є харчова основа для годування (раки їдять все, починаючи від водоростей закінчуючи дрібною рибою).

Недоліки ставків:

§     Труднощі з контролем якості води. Раки дуже вибагливі до якості води.

§     Необхідність розчищення та поглиблення. Мінімальна глибина повинна бути на рівні 2-х метрів, плюс наявність твердого дна, піщані коси, глиняні зрізи і так далі.

§     При відсутності природньої циркуляції води, більшість ставків мають мулисте дно з цілою гамою проблем у вигляді сірководню, бідністю кисню у глибинних шарах, тощо.

§     Наявність природних хижаків.

§     Зрештою вирощування раків у таких умовах стає дуже дорогим задоволенням, за рахунок рекультивації ставка та забезпечення такого великого водного дзеркала постійною циркуляцією води.

Зробивши найпростіші розрахунки, можна прийти до невтішного висновку, що таким способом вести бізнес на раках можна, за наявності природного протоку води (наприклад, відвід від річки) і плюс спільно з розведенням риби. З урахуванням того, що на сьогодні такі «ідеальні» місця давно зайняті, почати свій бізнес на таких водних об’єктах майже не реально.

Перегляньте відео, про розведення раків у США, на відкритих водоймах:

Невеликий ставок або ракові вирви

Під таким варіантом вирощування раків розуміється, що вирощування проходитиме в невеликому водному об’єкті з площею в кілька соток, а то й ще менше. За великим рахунком такий варіант є компромісним варіантом між заводським вирощуванням та розведенням раків у ставках. До речі саме цей варіант підходить і для домашнього розведення раків.

Переваги:

§     Основною перевагою такого домашнього розведення раків є можливість контролювати якість води та забезпечити циркуляцію, за рахунок створення систем зливу і прокачування.

§     Другим великим плюсом такого розведення є можливість контролювати популяцію раків, тобто в один ставок запускають раків одного віку, що забезпечує зменшення канібалізму і як наслідок збільшення виходу товарного раку.

У контексті такої системи перспективно виглядає створення низки невеликих за розмірами басейнів розташованих каскадом, при цьому максимальна глибина повинна бути не менше 2-х метрів. Розташувавши ряд невеликих ставків каскадом можна досягти природної циркуляції і фільтрації за рахунок застосування механічних фільтрів із застосуванням піску і дрібної щебінки.

Основним мінусом такого розведення є необхідність досить значних вкладень на початковому етапі будівництва, плюс додаткові витрати на роботу помп з повернення води у вихідну точку. Грубо кажучи, така система циркуляції використовується при будівництві фонтанів. До речі, застосування принципу різниці тиску (як у джакузі) дозволяє таким способом домогтися не тільки руху води а й повноцінної аерації.

Умови розведення раків у закритих приміщеннях або повноцінним промисловим способом.

По великому рахунку, всі хто займається розведенням раків, радять при будь-якому способі вирощування, використовувати закритий спосіб розведення для початкових стадій, тобто на стадії виведення личинок і дорощування їх. Причин тому декілька:

Перша досить банальна, виживання личинок в природних умовах (навіть в оптимальних) не перевищує 40-50%. Причин цьому безліч, починаючи від природних хижаків (це не тільки риби) таких як личинки бабок, від яких позбутися у відкритому ставку нереально і активного канібалізму з боку дорослих раків, закінчуючи природним відбором. При закритому способі вирощування раків, рівень виживання личинок досягає до 90%.

Друга причина не так очевидна, але разом з тим відіграє величезну роль у визначенні прибутковості всього бізнесу. Справа в тому, що від початку ікрометання у раків і до вилуплення личинок у природних умовах проходить від 7 до 8 місяців, а у закритих приміщеннях при оптимальній температурі період скорочується до 3 місяців.

Іншим фактором є зростання самих личинок, при підтримці оптимальних температур і раціону (звичайно якість води само собою), темпи зростання личинок збільшуються в два рази, плюс вони ростуть круглий рік, що значно скоротить час вирощування цьоголіток.

Власне саме можливість раку не впадати в сплячку, а рости круглий рік, робить заводський спосіб дуже привабливим при відкритті свого бізнесу з розведення раків. Фактично таке вирощування дозволяє скоротити час з 3-4 років при звичайному способі, до 2 років.

Додатковим плюсом такого розведення є можливість посадки значної кількості раків на невеликих площах, що можливе за рахунок використання так званих ніздрюватих структур з невеликою глибиною.

Використовуючи в домашньому розведенні раків багатоповерхових басейнів, дозволяє вирішити проблему не тільки площі, але й годування. При такому розведенні раки розміщуються в невеликих секційних басейнах розташованих на стелажах з висотою до 2 метрів, глибина окремого складає близько 60 см. При цьому за рахунок застосування різниці висоти і тиску проводиться як циркуляція води, так і її аерація.

Мінусом такого розведення раків є дуже високі витрати на початкових стадіях відкриття свого бізнесу, плюс досить високі поточні витрати при вирощуванні.

Якщо при відкритому способі розведення раків, ми вкладаємо гроші тільки спочатку, надалі підгодівля і додаткового догляду практично не потрібно, то у випадку із закритим способом доведеться оплачувати і додаткові витрати на електроенергію і купувати обладнання та підтримувати температуру в приміщенні. Правда результатом такої праці стає скорочення періоду зростання раків до товарної кондиції, оскільки фактично в тепличних умовах, рак зростає цілий рік і протягом двох років готовий до продажу.

Варто відзначити, що у закритих умовах рентабельним виглядає вирощування та продаж дорослого рака в зимовий період, у цей час ціни ростуть за рахунок значного падіння пропозиції на ринку.

Другим «коником» закритого вирощування може стати продаж рідкісного і дорого широкопалого рака, оскільки знайти товарного рака цього виду зараз в Україні важко, природна популяція сильно скоротилася як за рахунок браконьєрства так і за рахунок природного витіснення конкуруючими видами того ж довгопалого рака. А більшість ферм займаються вирощуванням відкритим способом і воліють розводити довгопалих раків, які менш вибагливі та швидше ростуть.

І найголовніше при домашньому розведенні раків закритим способом, це дає можливість отримувати доходи не тільки від продажу самого рака але:

§     Продажу цьоголіток на дорощування;

§     Організації агротуризму, тим більше показати при такому способі дійсно є що;

§     Продаж не тільки звичайних раків, але і розведення незвичайних для нашого регіону або рідкісних видів раків, того ж блакитного раку, сигнального раку або австралійських раків.

 

Яких раків купити і де?

 

Безпосередньо для розведення потрібні самі раки, а точніше їх самки і самці. Можна придбати лише одних самок з ікрою на ніжках. Для того щоб зростити одну тонну раків, слід придбати приблизно 400 самок. Звичайно, 400 самок – це багато для початку, досить буде придбати і сорок.

При великому бажанні можна відловити їх в природних натуральних водоймах. Невеликі домашні водойми з хорошою зміною води і аерацією будуть ідеальним місцем для подальшого виведення зародків у самки.

Купити раків для розведення можна в промислових компаніях, які спеціалізуються на розведенні маточного стада для продажу. Є й інший варіант – придбати у любителів річкового лову.

Особливості вирощування деяких видів раків

 

Австралійський рак. Розведення австралійського рака вимагає особливих умов. Це самий «м’ясистий» вид доступних раків. Його можна вирощувати тільки в закритих водоймах у опалюваних приміщеннях. До їжі невибагливі: добре поїдають мертву рибу, водорості, комбікорм, хлібні крихти.

Блакитний кубинський рак. Даний вид невибагливий, має форму середніх розмірів. Їм потрібна вода з температурою не вище 26 градусів і високою жорсткістю. Їдять вони все, що погано лежить на дні. При правильному годуванні і догляді досягають розмірів дорослої особини за півроку. Для водойм потрібно піщаний грунт, грубі і тверді рослини, хороша фільтрація і аерація, наявність гротів, норок і невеликих притулків.

Мармуровий рак. Так само, як і австралійські раки, вимагають у розведенні особливих умов: теплої води в 20-28 градусів, її хорошої обробки та ситного годування. Розмножуються партеногенезом, тобто одностатевим способом, де рак виступає в ролі і самки, і самця. Личинки доросла особина виношує на черевці приблизно чотири тижні. Виростає до 15 сантиметрів у довжину.

Способи і джерела реалізації раків

 

Подібна бізнес-ідея не вимагає великих витрат і може приносити стабільний дохід на протязі шести місяців – від травня і аж по жовтень,  а якщо використовувати закритий спосіб розведення раків, то цілий рік.

Якщо ви вже твердо вирішили, що відкриваєте ферму по розведенню раків, то для початку, необхідно визначити який є попит на таку продукцію на ринку. Чи існує він в принципі, і якщо існує, то чи буде він великим. Звичайно, можна розводити раків тільки для власного споживання, але куди приємніше не тільки отримувати задоволення від кінцевого продукту, але і стабільний заробіток протягом тривалого часу.

Тому, спочатку бажано обдзвонити ресторани і супермаркети, як великі, так і не дуже, з пропозицією постійних поставок раків та супутньої продукції з вашої ферми.

У великих супермаркетах є рибні відділи, в яких торгують не лише рибою, але й раками, однак у багатьох оптових гіпермаркетах відсутній такий товар, тому тут ви можете запропонувати їм розширити асортимент і стати єдиним постачальником. Тут справа лише за вами – обдзвонивши всі великі точки продажів, напевно підшукаєте собі клієнтів.

Загалом, існує декілька місць, де можна реалізовувати раки:

§     Великі гіпермаркети (як свідчить практика, в умовах нашої країни, «увійти» туди без певної «протекції» буде не так просто);

§     Менші супермаркети;

§     Спеціалізовані рибні магазини;

§     Ресторани;

§     Пивні бари та паби;

§     Реалізація на оптових ринках;

§     Роздрібна реалізація раків на ринках, тощо.

Завжди робочим методом створення початкової клієнтської бази – так зване «сарафанне радіо».

Тобто реалізовуєте раки спочатку друзям, ті, в свою чергу розкажуть своїм друзям, і так слава про вас буде поширюватись. Але для цього ваш товар повинен відповідати певним умовам, таким як, якість і ціни на раки повинні бути нижчі ніж у гіпермаркетах, тощо. Як варіант – можете організовувати доставку у ресторани чи навіть окремим замовникам додому.

До списку новин