Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Як українцям знайти роботу після 45...

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У нашій країні знайти роботу після 45-50 років — подвиг. Нерідко незалежно від досвіду, людям після 45 відмовляють саме через цифри в паспорті. «Я вісім років пропрацювала керуючою магазину. Але роботу знайшла насилу — через півроку влаштувалася офіс-менеджером, — розповідає сайту "1100 Практичних порад" 43-річна Оксана Кущ. — Взагалі складається парадоксальна ситуація. На хорошу роботу не беруть через вік, а йдеш на пониження — відмовляють через надлишок досвіду. Доходило до смішного. Одного разу влаштовувалася кур’єром. Говорю з HR-м по телефону, начебто все складається, але тут вона задає мені запитання про вік. Називаю. У відповідь чую: «Ой, вибачте, у нас вже всі вакансії закриті». kreschatic.kiev.ua

Сумний тренд

Описаний випадок — не поодинокий, це вже тенденція. Згідно з опитуванням, в 34% компаній існують вікові обмеження. «На думку роботодавців, вікові співробітники консервативні, їм складніше переучуватися. Але шкода, що при цьому компанії забувають про їх достоїнства. Про їх досвід, мудрість, уміння виживати у важких умовах», — говорить експерт Тетяна Пашкіна. За словами директора рекрутингової компанії Smart Solutions Тетяни Микитович, ще одна причина безробіття серед зрілих фахівців полягає в тому, що багато власників компаній — молоді люди: «Вони не хочуть брати в підпорядкування людину, яка набагато старша за них».

«Найскладніше влаштуватися віковим фахівцем в динамічно розвивальну сферу: в IT, рекламу, PR, маркетинг, фармацевтику, FMCG (сфера товарів повсякденного попиту). Простіша ситуація в будівництві, юриспруденції, бухгалтерії, банківській сфері — тут вік не перешкода, а, навпаки, перевага», — розповідає менеджер з розвитку бізнесу кадрового холдингу «АНКОР» Інна Харченко. «Якщо мова про пересічних співробітників, то на такі вакансії краще брати людей до 30 років, якщо мова про менеджерів середньої ланки — до 35-40. Від 40 років і вище розглядають кандидатів у топ-менеджери», — розповідає Микитович.

Помилки зрілості

Але не можна сказати, що тільки роботодавці винні в тому, що зрілі фахівці не можуть працевлаштуватися. Ситуацію ускладнюють і самі претенденти. Приміром, багато з них зациклені на професійному минулому: «Нерідко вікові фахівці самовпевнено намагаються продати вже неактуальні знання, уміння, вимагають визнання за колишні успіхи. І вони щиро не розуміють, чому їх не беруть на роботу». «За кордоном проблем з працевлаштуванням тих, кому за 45-50 років, немає, — розповідає Тетяна Микитович. — Якщо подивитися на дорослих або тих же пенсіонерів за кордоном — вони активні, займаються спортом, ходять на курси. У нас же, на жаль, таких людей одиниці». І, нарешті, ще одна їхня помилка — часто вони «мітять» на вакансії для молодих спеців. «Якщо людині більше 45, і вона хоче зайняти позицію рядового співробітника, то це викликає запитання. Наприклад, чому її кар’єра так довго не розвивалася, чому вона сам цього не хоче. Можливо, з цим фахівцем щось не так», — підсумовує Інна Харченко.

Підхід до роботодавця

Знайти роботу після 45 — нелегко, але якщо слідувати порадам експертів, це можна зробити швидше і ефективніше.

Викиньте радянський кришталь

Рекрутери жартують: щоб знайти роботу, фахівцеві у віці, слід викинути радянський кришталь із серванта. Тобто перестати триматися зубами за свої колишні досягнення і знання, які нерідко виявляються неактуальними. Подивіться на себе зі сторони. Проаналізуйте вакансії на сайтах з працевлаштування та зрозумійте, що зараз потрібно на ринку праці від фахівця вашої сфери (наприклад, якщо це бухгалтерія, то в яких програмах потрібно вміти працювати). Якщо ви не відповідаєте сучасним вимогам, то доведеться попрацювати над собою. Наприклад, почніть читати профільну літературу, йдіть на курси. І тільки після цього розсилайте резюме.

Зробіть «дослідне» резюме

Одна з найголовніших переваг вікового фахівця — його досвід. Тому у вашому резюме зробіть акцент саме на ньому. Так, в самому його початку в окремих рубриках опишіть свої кар’єрні досягнення, професійні вміння, знання, а також сильні сторони. І тільки після цього викладіть інші факти вашої кар’єри.

Пограйте з цифрами

Щоб рекрутеру не так сильно кидався в очі ваш вік, слід злегка «омолодити» резюме. Наприклад, можна прибрати звідти дати випуску з університету. Також не слід на кількох сторінках розписувати весь ваш трудовий шлях, починаючи із закінчення вузу, — зупиніться на останніх 10-15 роках. Але якщо вам важливо згадати і ранній досвід, то опишіть його одним абзацом без дат. При цьому прибирати дату свого народження, вік рекрутери не радять. Багато претендентів помилково вважають, що приховавши це, їм вдасться обхитрити HR. Навпаки: якщо в резюме немає дати, це означає тільки одне — людину дуже турбує, скільки їй років.

Більше активності

Відправляти резюме варто тільки із супровідним листом (там слід сформулювати відповіді на два питання — навіщо вам ця робота і навіщо ви їй), а після відправки найкраще передзвонити в компанію і уточнити, чи дійшло воно, звернувши так на себе увагу. Адже часто віковим фахівцям навіть не дають шансу проявити себе, відкидаючи їх кандидатури через вік. Ті з них, кому вдалося знайти роботу, визнають: нерідко саме по телефону їм вдавалося отримати запрошення на співбесіду.

Готовність до розвитку

Роботодавець повинен бачити, що ви не застрягли на одному місці, а прагнете розвиватися. Для цього в резюме включіть інформацію про останні пройдені курси, тренінги (якщо не відвідували, почніть відвідувати), спорт, хобі, подорожі. На співбесіді теж обов’язково розкажіть про це, також можете блиснути знанням сучасних тенденцій в галузі. Так ви підкреслите свою енергійність, активну життєву позицію.

Зовнішній вигляд

Зверніть увагу на свій зовнішній вигляд. Чи не занадто ви старомодно виглядаєте? У багатьох випадках це теж шкодить віковим фахівцям, особливо, якщо врахувати, що багато сучасних HR — як правило, дівчата до 30 років. Постарайтеся, щоб ваш одяг, зачіска, аксесуари були сучасними, але в той же час відповідали вашому віку.

Змагайтеся з однолітками

Не потрібно претендувати на позиції для молоді — «цільтеся» на вакансії для зрілих фахівців. У роботодавців виникають питання, якщо людина в 40-45 років хоче потрапити на посаду рядового співробітника і не прагне зайняти позицію вище. Плюс — компанії розуміють, що навіть якщо вони візьмуть таку людину, то це, швидше за все, буде її тимчасовим притулком. Знайшовши щось краще, вона піде. Те ж і з грошима. На співбесіді не потрібно занадто занижувати рівень бажаної зарплати, аби вас взяли на роботу. Навряд чи хтось захоче брати на роботу людину, яка так низько цінує себе. Просіть середню по ринку зарплату.

Забудьте про жалість

На співбесіді не тисніть на жалість, розповідаючи, як вам важко кудись влаштуватися, не починайте просити HR взяти вас на роботу. Це позиція слабкої людини і, як правило, такі співбесіди — провальні. Говоріть впевнено і не лякайтесь, коли вас будуть питати про вік. З вашої реакції має бути видно, що ви аж ніяк не вважаєте його перешкодою в роботі.

 

Джерело:
До списку новин