загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Після реформи пенсії українцям будуть перераховувати по формулі щороку: як це буде працювати

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Замість звичної індексації на рівень інфляції уряд пропонує щороку перераховувати виплати за формулою.

Кабінет міністрів обіцяє українцям в цьому році запустити пенсійну реформу. Уже в жовтні, якщо парламентарії підтримають нововведення, призначені пенсії перерахують з урахуванням останнього показника середньої зарплати. А з 2018-го щороку виплати будуть перераховувати. Як згідно з проектом пенсійної реформи будуть індексувати пенсії українців?

Як будуть підвищувати пенсії українцям

Пенсії в Україні підвищують два рази в рік – в травні і грудні. Розмір підвищення залежить від рівня інфляції. Наприклад, якщо ціни зросли на 10% за рік, то і пенсії повинні збільшити як мінімум на 10% від прожиткового мінімуму для непрацездатних.

Так, в минулому році інфляція склала 12,4%, а пенсії українцям підвищили на 16% від прожиткового мінімуму. Як відзначають експерти, головний "мінус" такого механізму – "зрівнялівка". Якщо прожитковий мінімум 1247 гривень, а пенсії підвищують, наприклад, на 5%, то і тому пенсіонеру, який заробив пенсію в 1300 гривень, і тому, хто отримує 2000 гривень, додадуть по 63 гривні.

Правда, і цю вимогу в 2014 і 2015 роках не виконували. Через складну економічну ситуацію індексацію пенсій "заморозили". У проекті пенсійної реформи пропонують повністю змінити систему щорічного перерахунку пенсій.

Згідно з документом, підвищувати пенсії будуть не на відсоток від прожиткового мінімуму, а на відсоток від зростання зарплат за три минулі роки + половину індексу інфляції за минулий рік. При цьому підвищувати будуть одну зі складових у формулі розрахунку пенсій, в результаті пенсіонери будуть отримувати надбавки, розмір яких буде залежати від стажу і коефіцієнта зарплати.

Припустимо, що реформа діє вже зараз. При 30 роках стажу і зарплати більше 10 тисяч гривень (в півтора рази вище середньої по країні), українець міг би претендувати на пенсію в 1964 гривні. Розмір виплати порахували б за формулою:

Середня зарплата за три минулих роки × співвідношення власної зарплати до середньої × стаж × 1% = 3764 × 1,5 × 30 × 1% = 1693,8 гривні.

Цього року цю пенсію мали б підвищити на 10,9% (середня зарплата, з якої сплачуються внески, останні три роки росла в середньому на 9,5% на рік, а рівень інфляції в минулому році досяг 12,4%). Замість того, щоб додавати відсоток від прожиткового мінімуму, відповідно до запропонованої системі, пенсія перерахують з урахуванням, що показник середньої за три роки зарплати зріс на 10,9%. Тоді б вже призначену пенсію "осучаснили" б до 1878 гривень.

4174 ×1,5×30×1% = 1878,3

Фактично, "надбавка" в цьому випадку складе 185 гривень. За старими правилами до цієї пенсії додали б 10,2% від прожиткового мінімуму, тобто 126 гривень. Чим вища зарплата була у пенсіонера і чим більший стаж, тим швидше зростатиме пенсія.

У 2014-му в Україні зарплати зросли всього на 5,6%, а в минулому році – на 22,3%. Кабмін пропонує підвищувати пенсії за показником середнього зросту за три роки. Якщо українська економіка буде розвиватися, разом із зростанням зарплат високими темпами будуть рости і пенсії.

На думку прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, такий механізм дозволить уникнути "старіння" пенсій. Ідеальний варіант для того, щоб рівень пенсії відповідав розміру зарплат в країні – підвищувати їх на 100% від показника зростання заробітної плати, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Правда, для Пенсійного фонду практично будь-якої країни така норма – занадто дорого.

Якщо дефіцит Пенсійного фонду ліквідують, то пенсії будуть рости швидше

Уряд завдяки реформі планує за сім-десять років повністю ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду. За підсумками цього року "дірка" складе 141 мільярд гривень, "латають" її за рахунок державного бюджету. До слова, частину витрат Фонду планують перевести на державний бюджет, це дозволить скоротити дефіцит. Наприклад, за рахунок держави планують "дотягувати" пенсії українців, у яких за формулою вийшла пенсія, нижчою за мінімальну.

"Ліквідація дефіциту ПФ не означає зменшення витрат на пенсії взагалі. В даному випадку, це скоріше перерозподіл фінансових зобов'язань досить спірний, особливо з огляду на зміни у формулі. До жовтня цього року страхові пенсії перерахують на нову зарплатну базу, у більшості пенсіонерів вони виростуть, значить, доплати до прожиткового мінімуму зменшаться. Але якщо в 2018, 2019 і 2020 роках не буде індексації на інфляцію і зростання зарплат, дуже швидко ефект осучаснення зійде нанівець, і державі доведеться набагато більше розщедритися ться на доплати. Якщо ж індексація буде йти щорічно, включаючи найближчі три роки, тоді, швидше за все, в ПФ ніколи не буде профіциту", – пояснює Лідія Ткаченко.

У законопроекті сказано: після ліквідації дефіциту замість 50% від зростання середньої зарплати можуть брати при перерахунку пенсій до 100%.

Нагадаємо, до 2012-го пенсії збільшували на 20% від зростання середньої зарплати по країні – вже кілька років ця норма закону не діє. В результаті, за даними Міністерства соціальної політики, понад 7 мільйонів українців мають розрахунковий базовий розмір пенсії менше прожиткового мінімуму. Як пояснює експерт організації "актуарно-пенсійний консультант" Олександр Ткач, чиновники порахували, що для "актуалізації" пенсій буде досить індексувати весь розмір пенсії на розмір інфляції (раніше індексували тільки ту частину, яка знаходиться в межах прожиткового мінімуму).

Відзначимо, гроші на "осучаснення" пенсій дасть в тому числі дворазового зростання мінімальної зарплати на початку цього року.

Олександр Литвин

 

Джерело:
До списку новин