загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

В Україні повертають абонплату на газ: як це працюватиме і скільки платитимемо

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Національна комісія проводить відкриті дискусії: рішення про введення абонплати вже прийняли.

Ціна питання 3-5 млрд гривень щорічно. Експерти стверджують, що запропоновані НКРЕКП підходи вигідні облгазам і не враховують інтереси як побутових, так і промислових споживачів.

В Україні вже цього місяця можуть ввести абонентську плату на газ. Чинний тариф – 6,8 гривні за кубометр – розділять на дві складові. Окремо доведеться платити за сам газ і ще один тариф введуть на транспортування і розподіл (т.зв. абонплата). В результаті сам газ коштувати шість гривень за кубометр, однак, крім цього, кожен місяць незалежно від споживання доведеться платити фіксовану суму – від 20 до понад 100 гривень. Як нововведення може вплинути на українців?

Як рахуватимуть

Введення абонентської плати на газ в Україні – питання вже вирішене. Окрема плата за транспортування і розподіл газу передбачена Законом "Про ринок газу", європейськими директивами, крім того, українська влада взяла на себе зобов'язання перед МВФ вже до кінця цього місяця впровадити абонентську плату на газ. Національна комісія з питань держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) вже провела кілька дискусій під керівництвом голови комісії Дмитра Вовка. Зараз чиновники обговорюють, як рахувати абонентську плату.

Чинний тариф на блакитне паливо – 6,8 гривні за кубометр. Шість гривень з цієї суми – вартість безпосередньо газу, а приблизно 80 копійок – витрати на транспортування і розподіл. "Газ – це ціна, і вона повинна бути вільною. Буде конкуренція, ринок. І ми як комісія до цих шести гривень відношення не маємо. Вартість газу становить в тарифі 87%. А ось ці 80 копійок, ці 13%, ми і встановлюємо", – заявив на відритому засіданні Дмитро Вовк.

НКРЕКу дійшла висновку, що нараховувати абонентську плату потрібно виходячи з потужності лічильника. Чим більше пропускна здатність, тим більше доведеться платити. Більшість українців встановили лічильник G4 (вони враховують 85% від усього обсягу споживання). Абонплата в столиці з таким лічильником становитиме 57,41 гривні. Тобто незалежно від того, спалили 100 кубометрів або ж взагалі не витрачали газ, щомісяця доведеться платити 57,41 гривні. Таке нововведення вигідне тим, хто витрачає багато газу.

Наприклад, за п'ять кубометрів газу в столиці зараз платять 34 гривні, після введення абонплати – 87 гривень. Водночас ті, хто спалює 10 кубів, зараз платять 680 гривень, а після введення абонплати платитимуть 657 гривень.

У комісії впевнені, що чинна система розрахунку тарифу – несправедлива. "У чинній системі ми змушені платити за обсяги, а не за потужність. Але система оплати за обсяги трохи збиткова", – вважає Дмитро Вовк. Чиновник упевнений: платити за утримання інфраструктури повинні і ті українці, які спалюють багато газу, і ті, хто взагалі не використовує блакитне паливо, але не відмовляється від газопостачання.

"При введенні "абонплати" фактична вартість природного газу для споживачів не зміниться (якщо не зміняться вартість транспортування і ціни на газ як товар). Буде перерозподілена структура кінцевої ціни шляхом виділення вартості послуг транспортування та розподілу природного газу зі структури кінцевої ціни в окремий платіж", – пояснюють в комісії.

Все залежить від лічильника 

Є три типи газових лічильників за діапазоном експлуатаційних витрат: G4, G2,5, G1,6. Якщо в квартирі газ використовується тільки для приготування їжі (стоїть газова плита), досить лічильника G1,6. Якщо в будинку є плита і газова колонка – G2,5, якщо ж є газове опалення, потрібен лічильник G4. Чим могутніше лічильник, тим більше буде абонплата. Тому важливо, щоб, наприклад, в квартирі з однією газовою плитою не стояв лічильник G4, інакше доведеться переплачувати.

Яку абонплату платимуть кияни: 
  •  - З лічильником G4 = 57,41 гривні
  •  - З лічильником G2,5 = 37,18 гривні
  •  - З лічильником G1,6 = 23,9 гривні

Як пояснили в НКРЕКУ, українці мають право вибирати і змінювати лічильник самостійно. Більш того, якщо виявиться, що лічильник перебуває на балансі облгазу і при цьому його пропускна здатність вище, ніж необхідно, споживач має право вимагати замінити лічильник за рахунок постачальника. Нагадаємо, відповідно до Закону "Про комерційний облік природного газу" газові лічильники до 2018 року мають встановити всім споживачам. При цьому, як роз'яснили в Міністерстві соцполітики, українці мають право вимагати поставити лічильник до кожної квартири, а не один на весь будинок.

Як нараховуватимуть абонплату українцям без лічильників, наразі в НКРЕКУ ще не вирішили. Є кілька варіантів: за лічильником G2,5 (платити доведеться більше), або як за лічильником G1,6 (в такому випадку абонплата буде менше).

Нагадаємо, Нацкомісія прийняла рішення про введення абонентської плати на газ ще в квітні цього року. Рішення повинно було набути чинності з першого травня, однак після критики з боку уряду і президента своєї постанови комісія призупинила. На той момент субсидія абонентську плату не покривала, і якби її ввели в травні, українцям довелося б без знижки платити за транспортування і розподіл блакитного палива.

Кабінет міністрів програму субсидій переглянув – наразі знижка покриває, в тому числі, і витрати на абонентську плату.

Олександр Литвин

 

Джерело:
До списку новин