Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Остеопороз колінного суглоба: симптоми і лікування

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Остеопороз коліна (колінного суглоба)

Остеопороз — хронічне обмінне захворювання кісткової системи. Характеризується збільшенням пористості, зниженням міцності кісток і їх підвищеною крихкістю. Захворювання може поширюватися на кісткову систему в цілому і на окрему її частину. Остеопороз колінного суглоба зачіпає найбільший суглоб людського організму. Захворювання не слід плутати з остеоартрозом, артритом.

Чому виникає

Остеопороз коліна з’являється з різних причин. Багато в чому залежить від обміну і вмісту кальцію в крові і суглобах. Кальцій в кістки утворює нерозчинні сполуки оксіапатіти, складові кристалічну решітку кісткової тканини. Зниження кальцію в крові менше 2,5 ммоль / л сприяє появі хвороби.

На зростання кісток, нарощування кісткової маси також впливає недолік магнію, цинку, бору, фосфору, вітамінів D, К, групи В. Причини дефіциту кальцію пов’язані з недостатнім надходженням елемента з їжею, порушенням всмоктування і в травному тракті. Обмін кальцію і фосфору страждає при зміні функцій залоз внутрішньої секреції — щитовидної, паращитовидної, підшлункової залози, наднирників.

Недолік кальцію і вітаміну D в крові вагітних жінок може вплинути на розвиток остеопорозу у новонароджених дітей.

Хто перебуває в групі ризику

До групи ризику потрапляє велика кількість людей. Це не означає, що всі вони захворіють. Але те, що сьогодні є фактором ризику, через деякий час може стати причиною захворювання колінного суглоба. Фактори можна умовно розділити на 4 великі групи:

 • Фактори ризику, які не можна змінити.
 • Фактори ризику, що піддаються контролю.
 • Порушення, захворювання, що сприяють остеопорозу.
 • Ліки, що викликають остеопороз.

Є тільки 5 факторів остеопорозу, на які може активно вплинути сама людина (друга група).

Перелік факторів ризику

Вік, тип кісток, стать, спадковість, расова приналежність, астенічний статура, тривалість дітородного віку.

Куріння, дієта з упором на однорідні продукти, зловживання алкоголем, низька фізична активність, зайва вага.

Захворювання травної системи, гіпертиреоз, гіперпаратиреоз, синдром Кушинга, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, онкологія, анорексія, цукровий діабет, захворювання нирок, печінки.

Кортикостероїди, препарати на основі гормонів щитовидної залози, засоби для зниження рівня жіночих і чоловічих статевих гормонів, протисудомні і протипухлинні препарати.

Остеопороз може з’явитися у будь-якої людини, навіть у дітей. При низькій вазі зниження щільності кісток спостерігається у кожної третьої дитини (дані РАМН). Але в більшій мірі захворювання схильні жінки після 45 років. У цей період знижується вироблення естрогену, що призводить до втрати кісткової маси.

Як протікає хвороба

Хвороба підкрадається непомітно. Видимі ознаки можуть повністю бути відсутнім. Про захворювання зазвичай дізнаються після перелому. Початковою стадією остеопорозу коліна можна вважати остеопению. Щільність кісток трохи нижче норми, але сама хвороба ще не розвинулася.

За ступенем тяжкості в розвитку остеопорозу виділяють 4 стадії (ступеня):

 • Безсимптомна — ознаки захворювання відсутні.
 • Легка — незначне зниження щільності суглоба видно на рентгенівському знімку.
 • Помірна — щільність знижена більше, з’являються осередки демінералізації.
 • Важка — висока демінералізація, на знімку кістки виглядають «прозорими», суглоб деформуються.

Перші явні симптоми захворювання характерні для 2 ступеня остеопорозу. В суглобі з’являється ниючий біль при тривалому стоянні на ногах, після тривалої ходьби, при піднятті важких предметів.


При остеопорозі знижується мінеральна щільність кісткової тканини і збільшується ризик переломів і деформацій

Як запобігти захворюванню

Три найбезпечніші природні способи поліпшення стану кісток наступні:

 • Правильне харчування з достатньою кількістю кальцію, вітамінів, мінеральних солей.
 • Фізична активність, вправи на суглоби і всі частини тіла.
 • Позбавлення від шкідливих звичок — куріння, алкоголю, переїдання.

Людина не може вплинути на природне старіння організму або скасувати необхідні ліки. Але він в змозі в міру сил і можливостей кататися на лижах, їздити на велосипеді або просто більше ходити пішки. Скандинавська ходьба з упором на палиці — відмінний спосіб профілактики остеопорозу для літніх людей.

Необхідно їсти більше молочних продуктів, овочів, фруктів. Саме вони багаті кальцієм і іншими мінеральними елементами. В одній склянці незбираного молока міститься близько 300 мг кальцію. Стільки ж його в шматочку сиру і склянці апельсинового соку. Після 50 років дозу кальцію рекомендується підвищити з 800 до 1200 мг в день. Рухова активність, збалансоване харчування допоможуть позбутися зайвої ваги і знизити навантаження на суглоби.

Бажана періодична діагностика щільності кісток. Обстеження проводиться навіть, якщо захворювання немає, але людина входить в групу ризику. Тестування включає кількісну ультразвукову сонометрію, комп’ютерну томографію, рентгенографію, рентгенівську абсорбціометрія, біохімічні дослідження.

Тактика лікування

Лікування остеопорозу колінного суглоба направлено на запобігання переломів за рахунок:

 • Нарощування кісткової маси.
 • Збільшення міцності суглоба.
 • Зниження пористості суглоба.

Без допомоги лікарів самостійно діяти небезпечно. Фахівець призначить грамотне комплексне лікування з урахуванням стану здоров’я пацієнта, стадії захворювання та результатів діагностики. Якщо необхідно, підключить інших фахівців — ендокринолога, дієтолога, ревматолога.

Лікувати остеопороз можна, але розраховувати тільки на медикаменти неправильно. Потрібно взяти на себе відповідальність за власне здоров’я і змінити спосіб життя. Тоді в співдружності з лікарем будуть досягнуті добрі результати.

Руйнування колінного суглоба внаслідок розвитку остеопорозу

Остеопороз є метаболічної хворобою, яка здатна руйнувати скелет людини шляхом стоншування кісткової тканини. Патологія може вражати всі кістки опорно-рухового апарату або окремі з них. Найбільш поширеним вважається остеопороз колінного суглоба.

При розвитку захворювання відбуваються деформують зміни суглобів, хрящів і сполучних тканин коліна. Внаслідок перебігу патології колінний суглоб втрачає свою рухливість і еластичність, а захисна хрящова тканина повністю зношується. Як результат — виникають хворобливі відчуття в області коліна, які завдають клопоту при ходьбі, навантаженнях і в стані спокою.

Нерідко остеопороз колінного суглоба тривалий час не проявляє себе, а гострі ознаки хвороби виникають вже при запущеному стані. Тому хворі досить довго можуть не знати про існування проблеми і не надавати значення слабкому дискомфорту. Несвоєчасне лікування патології призводить до часткового або повного руйнування колінного з’єднання, інвалідності та інших ускладнень.

Причини остеопорозу

Захворювання прогресує на тлі таких факторів, як:

 • Гормональні порушення, викликані настанням менопаузи або плином різних недуг;
 • Недолік в організмі важливого мінералу — кальцію, обумовлений поганим харчуванням, дотриманням дієт і розладами процесів засвоєння;
 • Спадкова схильність;
 • Залежність від шкідливих звичок — куріння, алкоголізм, наркоманія і т. Д;
 • Велика маса тіла — ожиріння, підвищує навантаження на нижні кінцівки, зокрема на колінний суглоб;
 • Заняття важкими видами спорту;
 • Малорухливий спосіб життя, переважно сидячий.

Ознаки хвороби

Остеопороз колінного суглоба супроводжується численними симптомами різної вираженості, які повинні стати причиною негайного звернення до лікаря. Основними ознаками ураження з’єднання при цьому захворюванні є:

 • Ниючий біль в коліні, що виникає на тлі зміни погодних умов;
 • Розшарування і погіршення стану нігтьових пластин на ногах;
 • Періодично виникають судоми в області коліна;
 • Біль в суглобі після пробудження;
 • Дискомфорт під час тривалої ходьби;
 • Порушення згинання ноги в коліні;
 • Характерний хрускіт в колінному суглобі при різких рухах;
 • Набряклість тканин, що оточують суглоб;
 • Виражена біль при пальпації коліна.

Лікування патології

Остеопороз колінного суглоба вимагає тривалого лікування, що поєднує в собі прийом фармакологічних засобів, ЛФК та ​​інші фізіотерапевтичні процедури. Крім цього пацієнтам рекомендують скорегувати своє харчування і спосіб життя.

Основну роль в терапії захворювання грають:

 • Анальгезирующие препарати — знімають біль і усувають відчуття дискомфорту.
 • Нестероїдні протизапальні засоби — ліквідують запалення, зменшують набряклість і знижують вираженість болю.
 • Хондропротектори — сприяють відновленню пошкодженої хрящової тканини.

На період лікування колінний суглоб мобілізують за допомогою спеціальної пов’язки, що давить або гіпсової накладки. Це дозволяє знизити навантаження на з’єднання і зафіксувати коліно.

При розвитку остеопорозу колінного суглоба необхідно обов’язково проводити лікування і регулярно спостерігатися у фахівців — ортопеда і травматолога.

Поділитися з друзями:

Симптоми і лікування остеопорозу колінного суглоба

У наш час дуже багато людей страждає таким захворюванням, як остеопороз. Даний термін в перекладі означає: остео — кістка, Порозов — пористий. При цьому захворюванні стоншується кісткова тканина і кістки стають дуже крихкими. Ще остеопорозом можуть дивуватися різні суглоби в організмі. Остеопороз колінного суглоба є дуже поширеним захворюванням.

Новий погляд на лікування

Як колишній трудяга зміг позбутися від артриту та остеохондрозу за місяць?

При цій хворобі відбувається деформація суглобів, тканин і хрящів коліна. Так як в результаті перебігу остеопорозу суглоби втрачають свою еластичність, відбувається знос хряща. І коли хрящ пошкоджений, у людини виникають болі в коліні при будь-яких навантаженнях, аж до ходьби.

Дуже часто остеопороз дає про себе знати тільки тоді, коли з’являються вже яскраво виражені симптоми захворювання і на початкових стадіях людина навіть не здогадується, що у нього є проблеми в коліні.

Причини

Найпоширенішими причинами недуги можуть бути:

 • Гормональні порушення. Особливо у жінок після менопаузи.
 • Дефіцит кальцію, який може відбуватися з різних причин: від поганого засвоєння кальцію, аж до неправильно підібраних дієт, в яких взагалі він відсутній.
 • Зловживання алкоголем, куріння, гіподинамія, різноманітні травми.
 • Генетична схильність.
 • Зайва вага. Через нього йде дуже велике навантаження на колінний суглоб.
 • Надмірні і травмонебезпечні заняття спортом.
 • Сидяча робота.

Симптоми

Остеопороз колінного суглоба має яскраво виражені симптоми, при яких негайно треба звертатися в лікарню:

 • При похмурій погоді або дощі проявляється ниючі болі в районі колінного суглоба,
 • Нігті на пальцях ніг стають ламкими і мають властивість розшаровуватися,
 • Невеликі судоми в районі коліна,
 • Вранці яскраві болю в області колінного суглоба,
 • Погано згинається нога в коліні,
 • Прояв болю при звичайній прогулянці,
 • При різкому русі ногою, чується виразний хрускіт в суглобі,
 • Припухлість в коліні, при тому, що промацує — біль.

Лікування

Лікування остеопорозу колінного суглоба вимагає досить тривалий час. Насамперед, після постановки діагнозу, фахівець призначає прийом препаратів. Для початку призначаються анальгетики, за допомогою яких тимчасово зніметься біль і полегшуються страждання хворого.

Також призначаються нестероїдні протизапальні засоби. Вони теж знімають болі і усувають вогнище запалення. Ще для лікування колінного суглоба призначаються хондропротектори, вони відновлюють хрящову тканину коліна. Можуть використовуватися і внутрішньосуглобові ін’єкції.

Правильне харчування теж може допомогти при боротьбі з цією недугою. Харчування продуктами, що містять в собі кальцій і вітамін D. Продукти можливо замінити на прийом препаратів, що містять ці ж компоненти.

На суглоб можуть накладатися пов’язки: давить, міцно фіксує ногу, а при складних випадках можуть накласти навіть гіпсову пов’язку. 
Щоб правильно лікувати остеопороз. лікарі можуть призначити відновлювальні вправи для коліна, масаж, фізіотерапію, що включає в себе електростимуляцію і прогрівання. Але ці призначення робляться тільки після того, як гостра фаза захворювання залишиться в минулому.

Остеопороз — захворювання неприємне, але і не смертельне. У разі виявлення даної хвороби у вас, потрібно прислухатися до думки фахівця, виконувати його рекомендації до лікування і постійно спостерігатися у ортопеда і травматолога.

 

 

Джерело:
До списку новин