загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Як росли доходи українців: чи "з'їв" долар зростання зарплат і коли станемо багатшими

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Ціни в Україні з 2013 зросли на 90,2%, мінімальна зарплата на 132%, а середні зарплати - 67,7%.

В Україні під час кризи 2014-2015 років заморозили соціальні стандарти. У результаті російської агресії українська економіка втратила п'яту частину ВВП і тисячі робочих місць. Мінімальні зарплати не росли, а в приватному секторі середні зарплати за цей же період, згідно з даними Держстату, зросли лише на 11,6%, при цьому рівень інфляції склав 68,2%. В цьому році, як заявляє прем'єр-міністр Володимир Гройсман, зростання зарплат значно випередило темпи зростання цін, а добробут українців покращився. Коли "розбагатіють" українці і чи вдалося повернути зарплати на докризовий рівень?

Як змінювались доходи українців

У 2013 році середня зарплата українця досягла 3619 гривень, при цьому ціни в цьому ж році зросли лише на 0,5%. В результаті російської агресії вже в 2014-му інфляція підскочила до 24,9%, а індексацію мінімальних зарплат уряду довелося заморозити. З того моменту комулятивний (сумарний за чотири роки) рівень інфляції досяг практично 100%, розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Зараз українці, згідно з даними Держстату, заробляють в середньому сім тисяч гривень. За минулих чотири роки середні зарплати зросли майже на 68%, а мінімальні - на 132%. "Зараз ми знаходимося за рівнем реальної заробітної плати на рівні 2013 року. Але це дуже умовно. Ми беремо тільки інфляційні індекси і не враховуємо інші показники, наприклад, курсовий", - пояснює Олег Устенко.

Якщо спиратися тільки на рівень інфляції, то добробут українців вже повернувся на докризовий рівень. Правда, багато українців досі перераховують свої доходи в доларах і відчувають себе "ображеними", говорить HR-експерт "работа.ua" Тетяна Пашкіна. Так, в середньому українці хотіли б заробляти на 20% більше, ніж пропонують роботодавці.
До курсу долара прив'язані ціни на імпортну техніку, автомобілі, квартири на вторинному ринку, авіаквитки і т.д .. Наприклад, в 2013-му українці за середню зарплату могли купити 440 доларів, а на даний момент середня зарплата в доларах - 253 долара .

"Не зовсім правильно дивитися за доларовим показником. Але це може бути одним з орієнтирів реальної заробітної плати. Питання в тому, скільки ти зараз і тоді можеш купити товарів і послуг за свою зарплату. І долар - це теж як товар, який ти можеш купити за свою зарплату", - розповідає Олег Устенко.

Зарплату з урахуванням її купівельної спроможності варто рахувати в реальному вираженні, тобто з поправкою на інфляцію, а не в доларах, впевнений старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. "Фіксована доларова сума, якщо ви її вирішите витратити в Європі зараз, або витрачали б її там на початку року, мала б зовсім різну купівельну спроможність. Крім того, спробуйте порівняти, що можна купити, наприклад, на 1000 доларів в Україні зараз, 10 років тому і 20 років тому. Відразу після розвалу Союзу іноземна валюта була сильно переоцінена, а на суму в 50 доларів можна було прожити місяць", – упевнений експерт.

Коли станемо багатшими

У наступному році, згідно бюджетної резолюції, мінімальна зарплата в Україні збільшиться на 522 гривні (до 3723 гривень). У 2019 му мінімалку піднімуть до 4173, а в 2020-му - до 4425 гривень. Таким чином, щорічно соціальні стандарти будуть піднімати на 6 - 16%. Середня зарплата, за прогнозними оцінками Міністерства фінансів, в наступному році досягне 8629 гривень, в 2019-му - 9540 гривень, а до 2020-го українці зароблятимуть в середньому 10 537 гривень.

А щоб "наздогнати" докризовий рівень зарплат в доларах, впевнений Олег Устенко, повинен вирости ВВП в доларовому еквіваленті. "У нас в 2013 в середньому ВВП в доларах становив 170 мільярдів, а зараз - 100 мільярдів", - говорить експерт.

За оцінками Міжнародного фонду Блейзера, в середньому ВВП України в американській валюті повинен вирости на 75%, після цього рівень середніх в країні зарплат може досягти докризових 450 доларів. І тут не обійтися без структурних реформ, зниження адміністративного тиску на бізнес, створення сприятливого інвестиційного клімату та системної боротьби з корупцією.

До речі, в цьому році, згідно з прогнозом МВФ, ВВП України зросте на 2%. "Такими темпами, щоб повернутися на докризовий рівень, нам знадобляться десятки років. Ми повинні рости як мінімум на 5% ВВП на рік, а краще - як десять років зростав Китай - на 10% ВВП, тоді кожні п'ять років можна подвоювати свою економіку", - упевнений Олег Устенко.

У той же час аналітик Вадим Іосуб підрахував: реальна заробітна плата з урахуванням інфляції на даний момент відстає на 14,7% від рівня 2013 року. "Потрібне зростання середньої реальної зарплати з нинішнього рівня на 14,7%, щоб повернутися до рівня добробуту 2013 року. Зростання реальної зарплати на таку величину – непросте завдання для економіки. Для цього потрібне порівнянне зростання ВВП і продуктивності праці. За найоптимістичнішими підрахунками, такого зростання можна домогтися протягом трьох років, якщо кожен рік реальні зарплати будуть показувати зростання близько 5%", – пояснює експерт.

Олександр Литвин

 

Джерело:
До списку новин