загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Грошей на субсидії знову не вистачає: що буде взимку і чому знову проблема з "знижками"

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Навіть з урахуванням перегляду держбюджету, розповідають експерти, виділених на комунальну знижку коштів все одно не вистачить.

Уже цієї зими субсидії в Україні будуть отримувати дев'ять з 15 мільйонів сімей, прогнозують в Міністерстві соцполітики. Уже зараз в середньому по країні кожен другий споживач комунальних послуг – субсидіант. Спочатку в бюджеті країни на субсидії передбачили 47 мільярдів гривень, однак цих коштів не вистачило. Кілька місяців тому додатково на комунальні знижки виділили ще 14 мільярдів гривень. Але і після цього, пояснює представник профільного парламентського комітету Олена Бабак, коштів не вистачить. Уже зараз Кабмін пропонує Раді внести правки до законопроекту і не штрафувати постачальників комунальних послуг за борги, утворені до першого січня 2018 року.

Держава не компенсує постачальникам комунальних послуг їх витрати на субсидіантів, при цьому платити "Нафтогазу" їм все одно доводиться. Більшість підприємств для підігріву води та генерації тепла використовують газ, який купують у державного монополіста. В умовах, коли платежі по субсидіях затримують по півроку, всі зібрані кошти доводиться віддавати на газ. Грошей на модернізацію і підготовку до опалювального сезону може просто не залишатися, пояснює координатор житлових програм "Опори" Тетяна Бойко. Чому в Україні не вистачає коштів на "комунальні знижки" і що чекає субсидіантів в опалювальному сезоні?

Скільки коштують субсидії

В ідеалі гроші за субсидіантів постачальники комунальних послуг повинні отримувати з запізненням в один місяць. Як каже Тетяна Бойко, в цьому році гроші затримували до семи місяців. В таких умовах всі зібрані кошти постачальники повинні були віддавати "Нафтогазу" за використане тепло. "У деяких будинках відключали ліфти, невчасно вивозили сміття. Комунальні підприємства виявилися в катастрофічній ситуації", - пояснила експерт.

Причина такої затримки – в бюджеті закінчилися гроші. У 2017-му на субсидії планували витратити 47 мільярдів гривень. Кілька місяців тому внесли правки до бюджету – додали ще 14 мільярдів. Крім того, близько 10 мільярдів повернули в бюджет. Це ті гроші, які заощадили субсидіанти. Але і після перегляду бюджету, впевнені експерти, грошей все одно не вистачить. Член профільного парламентського комітету Олена Бабак підтверджує: на субсидії в цьому році дійсно грошей не вистачить. Скільки точно доведеться ще витратити, точно сказати можуть лише в Міністерстві соціальної політики. Там ще кілька місяців тому обіцяли порахувати, але цифри так і не озвучили.

До слова, уряд, згідно з постановою 558-р від 18 серпня цього року, перерозподілив 2,4 мільярда гривень, виділених на покриття боргів по субсидіях. Обсяг субсидії для Києва скоротили на 1,5 мільярда гривень, а для Київської, Херсонської та Полтавської областей скоротили на 1,8 мільярда. Всього підписали протоколи на 60,3 мільярда гривень, а виділили лімітів на 61,1 мільярда.

Тим часом, всього за кілька років кількість одержувачів субсидії в Україні зросла в 20 разів. Так, в 2014-му субсидію оформили 450 тисяч осіб. За даними Держстату, в березні цього року, в кінці опалювального сезону, програма субсидій покрила 43,6% домогосподарств. Уже зараз в Сумській і Тернопільській областях знижку отримують більше 60% місцевих жителів. Найменше знижок в Одеській області і в Києві - 16,3 і 26,7% відповідно.

Чиновники прогнозують: кількість одержувачів субсидії в Україні буде скорочуватися. По-перше, період різкого зростання тарифів на комуналку вже позаду, по-друге - доходи українців зростають, пояснює директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко. У минулому році в відомстві заявили: 40% офіційно працевлаштованих отримують мінімальні зарплати. І всі вони мали права звернутися за "комунальною знижкою". За цей час мінімалка виросла в два рази.

Чому субсидіантам доведеться платити більше

За останні кілька місяців в Україні скоротили нормативи соціального споживання на опалення і газ. Субсидія нараховується на норматив, тому українцям з субсидіями доведеться в цей опалювальний сезон або економити, або платити більше.

Наприклад, в минулому опалювальному сезоні субсидія покривала 330 кубів газу на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні "комунальну знижку" нараховуватимуть тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За діючого тарифу - це ще 204 гривні.

У квартирі такої ж площі з центральним опаленням субсидія буде покривати замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.

ЯК СКОРОТИЛИ НОРМАТИВИ

НА ОПАЛЕННЯ:

• З 5.5 до 5 кубів газу на квадратний метр
• З 65 до 51 кВт * год електроенергії (якщо електричне опалення)
• З 0,0548 до 0,0431 Гкал тепла (якщо центральне опалення)

НА ГАЗ:

Якщо є тільки газова плита:
• З 4,4 до 3,3 кубометра газу на людину

Якщо є газова плита і немає гарячої води:
•З 7,1 до 5,4 кубометра на людину

Якщо є і газова плита, і газовий водонагрівач:
• З 14 до 10,5 кубометра на людину

"Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решту люди повинні платити самі", - сказав "Сегодня" експерт в енергетичній сфері Валентин Землянський.

Крім того, Кабмін переглянув тривалість опалювального сезону. Українці, які користуються центральним опаленням, будуть отримувати субсидії на тепло після рішення органів місцевої влади про старт опалювального сезону. А ось тим, хто самостійно опалює будинок або квартиру, опалювальний сезон скоротили на один місяць. Якщо раніше субсидію нараховували з 1 жовтня по 30 квітня, вже в цьому році знижку нараховуватимуть з 15 жовтня по 15 квітня. Якщо почати топити раніше – за використані на опалення кубометри газу або кВт*год електроенергію доведеться платити самостійно.

Олександр Литвин

 

Джерело:
До списку новин