Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Дії спадкоємця, якщо йому у спадок дісталися борги померлого

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Так вже законодавчо сталося, що після смерті людини спадкоємці ділять не тільки майно, а й борги померлого, серед яких можуть бути зобов’язання по виплаті кредиту на велику суму. Часткове прийняття спадщини, а саме - відмова від прийняття її боргової частини - не допускається. Доведеться або відмовлятися повністю, або вступати у володіння заповіданим майном і брати на себе зобов’язання по погашенню боргів.

Сьогодні ми проінформуємо про те, що робити зі спадковими боргами.

До складу спадщини входить все майно померлого, що належить йому на день смерті: це може бути як рухоме, так і нерухоме майно, грошові кошти, вклади, а також боргові зобов’язання (статті 12181281 Цивільного кодексу України).

Так, у СПАДЩИНУ ПЕРЕХОДЯТЬ:
- обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів (крім тих, які нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, про це далі);
- обов'язки з відшкодування матеріальної шкоди (збитків);
- обов'язки з відшкодування моральної шкоди (присуджені судом за життя спадкодавця);
- обов'язки з виплати неустойки у вигляді штрафу або пені (присудженої судом за життя спадкодавця);
- витрати на утримання догляд, лікування, поховання спадкодавця (але не більше, ніж за 3 роки);
- обов'язки за договором оренди житла з викупом.

НЕ ПЕРЕХОДЯТЬ У СПАДЩИНУ:
- обов'язки, що випливають з цивільно-правових договорів, нерозривно пов'язаних з особою самого спадкодавця (тобто виконати таке зобов'язання міг тільки сам спадкодавець особисто);
- інші зобов'язання, пов'язані з особою спадкодавця (наприклад, з виплати аліментів).

У разі, якщо за життя громадянин взяв кредит в банку, не застрахований на випадок смерті позичальника, то за Цивільним кодексом України - в разі загибелі по боргах доведеться розплачуватися його спадкоємцям. При цьому їх відповідальність обмежена ринковою вартістю спадщини. Тобто, якщо борги перевищують вартість майна спадкодавця, то спадкоємці не будуть доплачувати зі своєї кишені кошти, яких не вистачить на виплату боргу.

Важливо знати, що будь-яким чином зменшити ринкову вартість спадщини, щоб зменшити пропорційно зобов’язання по боргах, не вийде. Вартість перейденого до спадкоємців майна, межами якої обмежена їх відповідальність за боргами спадкодавця, визначається його ринковою вартістю на час відкриття спадщини незалежно від її подальшої зміни. Тому від спадщини, вартість боргів якої більше, ніж самого майна, простіше відмовитися (стаття 1273 Цивільного кодексу). Але відмовлятися доведеться повністю, закон не допускає, щоб спадкоємець відмовлявся від частини заповіту - не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

Якщо у померлого боржника кілька спадкоємців, які погодилися прийняти спадщину за заповітом або за законом, то вони будуть нести солідарну відповідальність за його борги. Це означає, що банк, вимагаючи виконання боргових зобов’язань, має право звернутися до суду з позовною заявою і вказати всіх спадкоємців в якості відповідачів за позовом. При цьому відповідати буде кожен в повному обсязі, тобто навіть якщо весь борг погасить один із спадкоємців, він має право стягнути з інших спадкоємців сплачене (за винятком своєї частки боргу) в порядку регресу.

Заборгованість померлого спадкодавця може бути стягнуто з спадкоємців, які прийняли спадщину, в судовому порядку. Терміни позовної давності за вимогами кредиторів спадкодавця продовжують текти в тому ж порядку, що і до моменту відкриття спадщини. Вимоги кредиторів можуть бути пред’явлені протягом решти терміну позовної давності, якщо цей термін почав текти до моменту відкриття спадщини. За вимогами кредиторів про виконання зобов’язань спадкодавця, термін виконання яких настав після відкриття спадщини, терміни позовної давності обчислюються в загальному порядку.

Ставши боржником, спадкоємець повинен виплачувати борг і відсотки по ньому, якщо мова йде про банківський кредит. Причому платити доведеться не з дня прийняття спадщини, а з дня його відкриття, тобто з дня смерті спадкодавця. За невиконання цих зобов’язань з боржника-спадкоємця також можуть бути стягнуті відсотки, що підлягають сплаті. Остаточно розмір заборгованості, що підлягає стягненню з спадкоємця, визначається на час винесення рішення суду.

Важливо знати, що якщо кредитор затягнув процес пред’явлення спадкоємцям вимог по виконанню боргових зобов’язань, не маючи на це поважних причин, то суд відмовить йому у стягненні відсотків за прострочення за весь період з дня відкриття спадщини, так як спадкоємці не зобов’язані знати про боргові зобов’язання спадкодавця і відповідно відповідати за несумлінні дії кредиторів.

На підставі вищезазначеного, пройдемося покроково, що робити з кредитом, що дістався разом із спадщиною, якщо є бажання прийняти такий спадок:

1. Отримати свідоцтво про смерть позичальника;

2. Повідомити банк про смерть позичальника. Передати банку копію свідоцтва про смерть;

3. Написати в нотаріальній конторі заяву про ухвалення спадку;

4. Через шість місяців після смерті позичальника вступити в права спадку;

5. Врегулювати відносини з банком - прийняти борг і оформити новий графік погашення кредиту;

6. За підсумками року, в якому прийнятий спадок, оформити податкову декларацію і заплатити податок із спадку.

Якщо немає бажання прийняти такий спадок, потрібно:

1. Написати в нотаріальній конторі по місцю відкриття спадку заяву про відмову від спадку;

2. У разі претензій банку, повідомити про свою відмову і порадити звернутися за підтвердженням цього факту в нотаріальну контору.

У доповнення до всього, ще раз нагадаємо, що кредити в нашій країні успадковуються. Проте завжди можна відмовитися від спадку або прийняти його, але при цьому не платити відсотки, штрафи і пеню по кредиту протягом перших шести місяців після смерті позичальника.

 

Джерело:
До списку новин