Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Скороченню бути: що буде з лікарями та лікарнями після медреформи?

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Наступним за важливістю питанням до реформи охорони здоров’я після платних послуг є долі лікарів і лікарень. Багато хто прогнозує значне скорочення кількості медичних закладів та, відповідно, звільнення спеціалістів. Які існують варіанти?

ЗА ЗАКОНОМ. Зазначимо (і в МОЗ на цьому неодноразово наголошували), що у законопроектах про медичну реформу не йдеться про закриття лікувальних закладів чи скорочення медперсоналу. Більше того, після створення Національної служби здоров’я вона укладе договори з усіма лікарнями в країні і виконуватиме перед ними свої зобов’язання щодо розподілу коштів. Лікарі ж у 2018 році отримуватимуть по 370 гривень на рік за кожного пацієнта, з яким було підписано декларацію. У 2019 році ця сума виросте до 450 гривень.

ПРОГНОЗИ. Експерти прогнозують, що в найближчі три-п’ять років спрацює принцип конкуренції. Лікарі, які не зможуть набрати достатню кількість пацієнтів (ідеться про лікарів сімейної медицини, терапевтів та педіатрів), щоб отримувати бажану платню і забезпечувати роботу свого кабінету, матимуть самостійно зробити так, щоб ситуація змінилася. Наприклад, вдатися до реклами своїх послуг, змінити місце роботи, підвищити свою кваліфікацію тощо. Опоненти медреформи стверджують, що першими постраждають сільські лікарі, які не зможуть виконати «план» не через брак професіоналізму, а через невелику кількість населення. Під ударом опиняться також молоді спеціалісти, які ще просто не встигли зарекомендувати себе. Вони будуть змушені або взагалі піти з галузі, або виїхати на роботу за кордон.

Реформа сприятиме тому, що лікарі конкуруватимуть за пацієнта.

 Відповідно, за таким сценарієм невеликі районні лікарні та сільські амбулаторії залишаться і без пацієнтів, і без фінансування (адже гроші йтимуть за пацієнтом). Тож вони будуть змушені закритися.

ЗА ПЛАНОМ. Що про це говорять в Міністерстві охорони здоров’я? Говорять, що громади самостійно визначать долю малопотужних та погано оснащених лікарень, куди не йдуть пацієнти. Якщо громада бачитиме сенс утримувати та оснащувати таку лікарню власним коштом, вона може це зробити. Якщо ні, то така лікарня може бути перепрофільована в заклад, який наразі є необхідним громаді: реабілітаційний центр, хоспіс, геріатричну установу, діагностичний центр тощо. Тобто свого медико-соціального спрямування установа не змінить. Більше того, медики, які працювали до цього в лікарні, зможуть залишитись на своїх місцях, підвищивши або змінивши свою кваліфікацію.

НОВИЙ ШЛЯХ. Отже, за фактом, лікарень та лікарів дійсно може поменшати. Але як це вплине на пацієнта та систему в цілому?

По-перше, паралельно впроваджується система госпітальних округів, яка покликана зробити маршрут пацієнта до спеціалізованої якісної медичної допомоги оптимальним. Цей процес цілковито залежить від позиції громади, яка має вирішити і транспортне питання (щоб люди мали змогу швидко та дешево діставатися до лікарень, а карети «швидкої»  – за викликами), і питання оснащення лікарень обладнанням та кадрами. Для цього медична сфера потребуватиме додаткового фінансування. І до цього слід бути готовими.

По-друге, перед державою стоїть завдання підвищити авторитет сімейного лікаря та його кваліфікацію, щоб він міг покривати частину потреб населення, яку раніше покривали лікарі вузького профілю: отоларингологи, кардіологи, гінекологи. Це наблизить допомогу до пацієнта та розвантажить другу ланку.

По-третє, практика останніх років показала, що ФАПів у громадах не поменшало, а навіть побільшало. Новостворені ОТГ звернули на них увагу в першу чергу після того як отримали додаткові кошти в процесі децентралізації. Відкриття та оснащення ФАПів продовжуватиметься і надалі як за сприяння держави, так і силами громад. Тим паче, що це передбачає програма впровадження телемедицини.

По-четверте, власно телемедицина. Телемедицина також покликана максимально наблизити медичну допомогу до пацієнта, як би далеко від лікарні він не проживав. Про це йдеться у проголосованному в першому читанні законопроекті №7117 про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості. Нагадаємо, він передбачає щонайменше 5 мільярдів гривень додаткового фінансування медицини в селах за два роки, будівництво сучасних ФАПів та амбулаторій, а також забезпечення їх інтернетом.

Тож за такого розкладу пацієнт має відчути лише покращення функціонування системи охорони здоров’я після реформи. Інша річ – яким чином і коли саме все це буде впроваджуватись. Адже навіть найсучасніший потяг не зможе розігнатися на старих іржавих рейках.

 

Джерело:
До списку новин