Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

9 Грудня - День святого Георгія Побідоносця, Юр'єв День

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Православні християни та греко-католики двічі на рік поклоняються святому Георгію Побідоносцю, Єгорію, Юрію - одному з найшанованіших християнських святих.

Великомученик Георгій був сином багатих і благочестивих батьків, які виховали його в християнській вірі.

Народився він в місті Бейрут, біля підніжжя Ліванських гір.

Поступово на військову службу, великомученик Георгій виділявся серед інших воїнів своїм розумом, хоробрістю, фізичною силою, військовою поставою та красою. Досягнувши незабаром звання тисяцького, св. Георгій став улюбленцем імператора Діоклетіана. Діоклетіан був талановитим правителем, але фанатичним прихильником римських богів. Поставивши собі за мету відродити в Римській імперії відмирає язичництво, він увійшов в історію, як один з найжорстокіших гонителів християн.

Почувши одного разу на суді нелюдський вирок про винищування християн, св. Георгій запалав співчуттям до них. Передбачаючи, що його теж очікують страждання, Георгій роздав своє майно бідним, відпустив на волю своїх рабів, прийшов до Діоклетіана і, оголосивши себе християнином, викрив його в жорстокості та несправедливості. Мова св. Георгія була сповнена сильних і переконливих заперечень проти імператорського наказу переслідувати християн.

Після безрезультатних умовлянь відректися від Христа імператор наказав піддати святого різним мукам. Св. Георгій був ув'язнений, де його поклали спиною на землю, ноги уклали в колодки, а на груди поклали важкий камінь. Але Св. Георгій мужньо переносив страждання і прославляв Господа. Тоді мучителі Георгія почали хитрувати в жорстокості. Вони били святого воловими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, примушували бігти в чоботях з гострими цвяхами всередині. Святий мученик все терпляче переносив з молитвою на устах. Зрештою імператор наказав відрубати мечем голову святому. Так святий мученик відійшов до Христа в Нікомидії в 303 році. Разом з Георгієм прийняла мученицьку смерть цариця Олександра, названа в житії дружиною імператора Діоклетіана, яка кинулася до ніг великомученика і, ридаючи, просила пробачити за гріхи її чоловіка-тирана.

Святий Георгій міг стати талановитим полководцем і здивувати світ військовими подвигами. Він помер, коли йому не було й 30 років. Поспішаючи з'єднатися з військом Небесним, він увійшов в історію Церкви як Побідоносець. 

Вважається, що мощі святого Георгія в даний час знаходяться в грецькій церкві в ізраїльському місті Лод, а глава зберігається в Римі.

Частина мощей святого великомученика Георгія Побідоносця знаходиться в Храмі Георгія Побідоносця на Поклонній Горі.

З давніх часів св. Георгій шанувався під іменем Юрія, Григорія або Єгорія. У 1030-х роках великий князь Ярослав заснував у Києві та Новгороді монастирі святого Георгія (Юр'єв монастир) і повелів по всій Русі «творити свято» святого Георгія 9 грудня.

Зображення святого Георгія зустрічаються здавна на великокнязівських монетах і печатках.

Народний календар на 9 грудня: традиція і обряди дня

Святий Юрій, Святий Юр, Юрій-Змієборець, Святий Георгій, Георгій Переможець (грец. Άγιος Γεώργιος — агіос Георгіос) — святий, мученик і воїн. Георгій вважається покровителем воїнів, землеробів і пастухів, а в ряді місць - мандрівників. 

У селян була можливість за тиждень до Юр’єва дня і тиждень після нього перейти від одного пана до іншого. А все тому, що в цей період сільськогосподарські роботи повністю підходили до кінця, а нові починалися тільки в наступному році.

При переході селяни віддавали старому господареві всі борги і сплачували літнє – мито за користування землями. І по сьогоднішній день залишилася традиція роздавати всі борги до Юр’єва дня, щоб в наступному році вистачало зароблених коштів, і не довелося позичати.

У Юріїв день утеплювали будинки, льохи і сараї. Двері оббивали рогожею або повстю, конопатили вікна та погреби.

Зимового Юрія вважали вовчим заступником. Говорили, що в цей день вовки підходять близько до людського житла, намагаються поцупити худобу, можуть і на людину напасти. На полювання в цей день намагалися не ходити, щоб не постраждати від дикого звіра.

Людина, що збирається 9 грудня у далеку дорогу, повинна була замовити молебень в церкві. Тоді поїздка буде вдалою і нічого поганого в дорозі не станеться.

Юрій здавна вважається покровителем худоби. Тому в цей день проводились спеціальні обряди, щоб зберегти тварин і надати їм сили пережити наступаючу зиму. Для цього старші жителі села діставали палаючі вуглинки з печей і кидали в ополонку. Вірячи, що вугілля вбере в себе силу води. Потім вугілля вичерпували з ополонки долонями і несли їх в хлів, де підкидали в корита, з яких їсть худоба.

Господині випікали печиво, виконане у вигляді коня. Чоловіки брали це печиво, обходили з ним кілька разів двір і несли в чисте поле, де залишали зі словами:

«Шановний Юрій, не бий і не їж нашу худобу, ми тобі коней принесли, їх і спробуй!».

9 грудня: прикмети дня

Вважали, що саме в цей день ведмідь у барлозі впадає в зимову сплячку. За вікном ставало справді холодно. Люди вирушали до криниць і слухали воду, намагаючись визначити, якою буде зима. Якщо вода була спокійною, то зима буде теплою, без завірюх. Якщо ж в криниці вода вирувала, то настають морози і хуртовини.

З цим днем пов’язані і інші прикмети:

  1. Якщо випало багато снігу, то до травня все розтане і травою поросте.
  2. Якщо день холодний, то і зима морозною буде.
  3. Якщо недалеко від людського житла виє вовк, то гряде похолодання.
  4. Побачити в цей день іній – до хорошого врожаю.
  5. Північний вітер дме – до заморозків.

 

Джерело:
До списку новин