Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Сьогодні відзначають Євстратіїв день: традиції, прикмети та обряди свята

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Сьогодні, 26 грудня, Православна церква вшановує пам'ять святого мученика Євстратія Севастійського. У народі цей день називають "Відьмині посиденьки". 

Святий мученик Євстратій постраждав за віру в Христа в період правління Діоклетіана з 284 по 305 рік в Севастії, у Вірменії. Через гоніння на християн був схоплений пресвітер Аравійської церкви Авксентій. Його катували, примушували відректися від віри, але він був непохитний. Євстратій, дізнавшись про таку витримку Авксентія, вирішив теж відкрити всім своє віросповідання. За одкровення Євстратія піддали страшним тортурам, а потім живцем спалили. Авксентія також позбавили життя, відрубавши голову.

Традиції

Наші предки вірили, що в Євстратіїв день кружляє над землею нечиста сила, переслідуючи мету – поцупити сонце, яке згубно для нечисті. Саме тому цей день в народі називали "Відьмині посиденьки".

Вважалося, що лайка притягує нечисту силу, тому в Євстратіїв день намагалися уникати лайливих слів, оскільки відьма на голову прямо з неба впаде..

Також господині в це свято проводили різні обряди з відлякування нечистої сили. Наприклад, забирали в хату віники, призначені для обмітання снігу з одягу. Вважалося, що такий обряд змінить погодні умови і заметілі не буде, адже люди вірили, що саме цими мітлами нечисть наганяє пургу і заметілі. У народних переказах відьма вміла обертатися кішкою, кобилою, безрогого коровою, змією, куркою, собакою. Також вона могли стати і неживим предметом, наприклад, голкою, клубком, копицею сіна, що котиться бочкою. Вірили, що відьми могли літати не тільки на мітлі, але також на лопаті або іншому начинні, пов’язаним з вогнищем, так як вони чаклували перед піччю. Говорили, якщо перекинути рогач печі, то відьма не зможе чаклувати. Якщо пічну заслінку навпаки повернути, то відьма не повернеться в будинок, оскільки не зможе його відшукати. Саме чаклункам були підвладні врожаї і неврожаї, здоров’я і хвороби худоби, погода. Тому 26 грудня проводили різні обряди, щоб боротися з підступами злих духів.

В Євстратіїв день часто платили звонарям за ритуал, який повинен був допомогти смертельно хворому родичу почати одужувати. Ритуал заключався в тому, що дзвонар повинен був доторкнутися до найбільшого і найменшого дзвонів. Під час дотику до дзвону дзвонар обов'язково називав ім'я хворого. Також не впрягали 26 грудня в сани білого коня, оскільки вірили, що в іншому випадку в будинок небіжчика привезеш.

Крім того, 26 грудня припадає на Різдвяний піст, тому проводили цей день без святкування і дотримувалися правил посту.

Прикмети

На Євстратіїв день світить сонце - весь січень буде стояти ясна і морозна погода.

Сонце сідає в велику хмару — вночі можливий буран.

Сороки сідають на сніг — до тепла.

Якщо ясного дня з’являється лапатий та голкастий іній — чекай різкого похолодання і хуртовини.

Яка погода 26 грудня, таким і січень буде

 

Джерело:
До списку новин