Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Премія за збереження культурної спадщини — у Доменіки Чекун, яка знає 150 старовинних пісень

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Цьогоріч на Премію за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини з грошовим виразом у 20 тисяч гривень в Україні претендувало 24 номінанти, а виборола цю високу нагороду 81-річна Доменіка Никифорівна Чекун із села Старі Коні Зарічненського району Рівненської області.

Вона — унікальний виконавець і знавець поліських народних пісень, має гарний музичний дар та добру пам’ять на старовинні пісні, перейняті від своїх матусі та бабусі. Загалом таких пісень у її репертуарі — півтори сотні, і вона їх повсякчас популяризує у своїй оригінальній та дивовижній манері. На фестивалях, фольклорних заходах, народних святах.

Одну із своїх улюблених пісень «Ой летіли журавлі» Доменіка Чекун виконала безпосередньо під час вручення нагороди в Києві. Відбулася церемонія в Мінкультури України, а диплом лауреата достойниця отримала з рук міністра Євгена Нищука. 

Міністр культури України Євген Нищук наголосив на важливості збереження автентичної народної творчості, носіями якої є такі непересічні особистості, як улюблена багатьма  народна мисткиня Доменіка Чекун.

«Дуже важливо, що ви  закохали в цю традицію виконання поліських народних пісень своїх численних учнів, керівників гуртків, які сповідують збереження нематеріальної культурної спадщини та особливо молодь, адже дуже важливо  коли є кому передати свої знання  та майстерність», - говорить Євген Нищук.

«Важливо, щоб діти виховувались на такій правдивій творчості, бо тих людей, які несли через все життя збереження цієї традиції  уже нічого не зламає, адже були й тяжкі  часи, коли все українське,  справді народне  заборонялось. Напередодні старту  Року культурної спадщини - держава і безпосередньо Міністерство культури, звертає  особливу увагу  на збереження і розвиток традиційного культурного надбання. Бо такі як Ви митц, його зберегли, а вже розвивати цю майстерність мають нащадки».

Ім'я Доменіки Чекун добре відоме на Зарічненщині та й в усій Україні. Її пісні слухали на сценах Києва, у багатьох містах Польщі.
 
Доменіка Никифорівна - неповторна виконавиця народних пісень з особливою манерою автентичного виконання. 
 
Народилася вона  15 серпня 1936 року в селі Старі Коні Зарічненського району Рівненської області. Трудову діяльність розпочала в 1969 році дояркою в місцевому колгоспі Зарічненського району Рівненської області. 
 
Роботу поєднувала із захопленням традиційним поліським співом. В 1984 році вона заснувала аматорський фольклорний колектив села Старі Коні. У цей же час починає вивчати місцеві традиції, старовинні поліські пісні. 
 
У 1992 році колективу було присвоєно почесне звання “народний”. Загальний стаж роботи 40 років. Стаж роботи у даному колективі 25 років. 
 
Доменіка Никифорівна є лауреатом Всесоюзних фестивалів народної творчості 1985, 1987 років. Вона активна учасниця Першого і Другого Міжнародних фестивалів українського фольклору „Берегиня” (м. Луцьк 1991 р. 1993 р.), Міжнародного молодіжного фестивалю традиційної народної культури “Древлянські джерела” в м. Рівне, творчого звіту майстрів мистецтв і художніх колективів Рівненщини в м. Києві (2005 рік), обласного фестивалю „Пісні рідного краю”, Другого Міжнародного фестивалю фольклору в м. Києві (1990 рік), Міжнародного фестивалю “Музика Окраїни” в м. Люблін Республіки Польща (1987 рік) 
 
Чекун Доменіка Никифорівна постійно працює над розвитком та відродженням традиційного народного співу. Свою майстерність і набуті знання передає молодим мешканцям рідного села. 
 
За вагомий особистий внесок у розвиток культури, збереження народних традицій, високу професійну майстерність Чекун Д.Н. неодноразово нагороджувалась почесними грамотами Міністерства культури України, управління культури і туризму обласної державної адміністрації, обласного центру народної творчості, багатьох громадських організацій. 

У вересні 2009 року з рук Президента України отримала посвідчення про присвоєння почесного звання «Заслужений працівник культури України».

 

Джерело:
До списку новин