Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Психологи: люди з нижчих верств суспільства мудріші за представників еліти

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Американські вчені встановили, що вихідці з нижчих соціальних верств мислять мудріше, ніж представники вищих класів. Вони мають більш розвинену здатність вирішувати міжособистісні конфлікти.

Люди, що володіють низьким соціальним статусом, виявилися мудрішими за тих, хто належить до більш високих шарів суспільства, повідомляється в журналі Proceedings of the Royal Society B. У дослідженні мудрість розглядається як здатність бути неупередженим, розуміти обмеженість власних знань і розглядати проблему з різних сторін в міжособистісних конфліктах.

У новій роботі психологи Ігор Гроссман і Джастін Бріенца з Університету Вотерлу спробували визначити, чи є зв'язок між соціальним класом і мудрістю при вирішенні конфліктів. Дослідження проходило у два етапи: у першому взяли участь 2145 людина, у другому - 299.

Спочатку вчені провели онлайн-опитування, учасниками якого стали жителі США. Добровольці повинні були згадати будь-яку недавню сварку, наприклад з другом чи колегою, а потім заповнити анкету. Вона складалася з 20 питань, які з'ясовували деталі поведінки респондентів під час конфлікту, наприклад, чи намагалися вони зрозуміти причини дій іншої людини, чи намагалися подивитися на ситуацію з іншого боку. Випробовувані оцінювали свою поведінку за п'ятибальною шкалою (1 = зовсім немає, 5 = дуже сильно).

Паралельно Гроссман і Бріенца збирали статистику про середні доходи, доступ до ресурсів та рівні освіти в різних штатах. Перш ніж перейти до цієї процедури, психологи переконалися, що їхня вибірка репрезентативна. Крім того, випробовувані самі додатково оцінювали свій соціальний статус.

У другій частині дослідження взяли участь представники різних класів, - від бідних безробітних до багатих, - які проживають у штаті Мічиган. Вони проходили тест Векслера на рівень інтелекту, а також читали три листи з колонки порад у виданні «Дорога Еббі». В одному з них, наприклад, запитувалося про вибір сторін у спорі між спільними друзями. Після прочитання кожен учасник обговорював з інтерв'юером, як буде розвиватися описана читачем ситуація. Експерти оцінювали відповіді учасників через кілька критеріїв.

Результати онлайн-опитування показали, що люди, які належали до нижчих соціальних верств, міркують мудріше, ніж представники вищого середнього класу (коефіцієнт кореляції -0,39). Ефект спостерігався при різних методах аналізу і різних демографічних групах. З іншого боку, достовірного зв'язку між рівнем інтелекту і мудрістю в міжособистісних конфліктах вченим виявити не вдалося.

У майбутньому дослідники сподіваються включити в аналіз більше людей, що представляють вищі і нижчі верстви населення.Це дозволить перевірити результати роботи психологів.


Джерело:
До списку новин