Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

19 січня - Водохреще: що можна і не можна робити у свято

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Щороку 19 січня православні християни і греко-католики відзначають Хрещення Господнє. Це свято є третім і завершальним у різдвяно-новорічному циклі. В Україні Водохреще має свої звичаї і традиції. Свято нагадує про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан.

Що не можна робити на Водохреще

  1. Працювати, займатися хатньою роботою, особливо прати. Вважають, що це може осквернити воду.
  2. Сваритися, брехати, обмовляти і скаржитися. Цей день повинен бути присвячений очищенню душі від усіх гріхів. Краще примиріться з рідними і всіма, з ким були непорозуміння.
  3. Плакати, бо можна проливати сльози до наступного свята.
  4. Влаштовувати застілля і пишні гуляння.
  5. Ворожити, бо можна «переворожити» свою долю до гіршого. Однак, можна загадати заповітне бажання – за повір’ям, воно збудеться. Також вважається, що у ніч на Водохреща сняться віщі сни.

Що варто робити на Водохреще

За традицією православної церкви 18 та 19 січня в усіх храмах та монастирях звершується Велике освячення води. Народні назви свята - Йордана (або Ордана), Водохреща, Богоявлення, або Явлення. Під час Хрещення Господь явив тайну Пресвятої Трійці - Бог Син прийняв хрещення, Бог Отець свідчив з неба, а Бог Дух Святий зійшов у вигляді голуба. 

Вранці йдуть до церкви на богослужіння, після його закінчення люди набирають воду з церковного колодязя. У свято воду слід випити усім членам родини, краще натщесерце. Вважається, що 19 січня, з опівночі до опівночі, вода у всіх водоймах набуває цілющих властивостей. Тому на Водохреща прийнято святити воду і занурюватися в ополонку. 

Для цього за тиждень до свята на водоймі роблять ополонку, випилюють з льоду великий хрест, ставлять його над нею.

Раніше було прийнято обливати конструкцію буряковим квасом, щоб вона була червоною. Біля хреста будували - теж з льоду престол. Все це оздоблювали аркою з ялинових або соснових гілок - "царські врата".

Після служби в церкві весь народ ішов процесією на річку до хреста. Попереду несли церковний хрест і хоругви, хор співав "Глас Господній...", за хором йшов священик, а за священиком - народ (від малого до великого).

На річці, біля хреста, вся процесія зупинялася і ставала на льоду великим колом. Після недовгої відправи священик тричі занурював в ополонку хрест і читав молитву.

Коли воду освячено, люди підходять до ополонки для купання. Вважається, що це дієвий спосіб вилікуватися від недуг. Зокрема, бажаючі занурюються у воду три рази, хрестячись і промовляючи молитву.

Суть обряду полягає в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Це винятково добровільно, оскільки ніхто не зобов'язаний пірнати в холодну воду.

Але варто відзначити, що святити воду на Водохреща можна не тільки біля річки, але і в церкві. Традиційно люди ходять в церкву вранці 19 січня і набирають воду з церковного колодязя.

Щоб бути красивими і рум'яними, жінки обов'язково вмивалися святою водою. Щоб нещастя родину обходили стороною, йорданською водою збризкують будинок і господарство. Також цю воду давали пити важкохворим або тим, кого хотіли захистити від недуг.

Примітно, досі залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. 

Рекомендації від священників щодо купання в ополонці на Водохреше все-таки є: 

Порада перша. Обов'язково підіть до церкви на службу, перш ніж зважитись на занурення в ополонку на Водохреще. Це налаштує Вас на відповідний лад. 

Порада друга. Перш ніж зважитися на купання в ополонці на Водохреще, попросіть благословення на це у священика. Хороший священик зможе оцінити, чи піде це тобі на користь з точки зору вашого духовного і фізичного здоров'я, чи ні. 

Порада третя. Перед тим, як зробити останній крок до ополонки, постарайтеся відірватися від метушні, якої у цей день завжди з надлишком. Загляньте всередину себе, запитайте - чого ви чекаєте від свого вчинку? Що це для вас - данина моді, прагнення до «подвигу» або справді подія з духовним змістом? 

Порада четверта. Занурюватися бажано тричі з головою, осіняючи себе хресним знаменням зі словами «В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа» 

Порада п'ята. Не спокушайте Господа! Відчуваючи, що купання в ополонці для вас дійсно подвиг, не лізьте у воду! Чекаючи від Бога милості у відповідь на свою нерозсудливість, ви здійснюєте гріх, а не очищаєтеся. 

Порада шоста. Перед купанням в ополонці не пийте спиртних напоїв, не куріть, не лайтеся, уникайте засудження будь-кого за щось. 

Порада сьома. Скупавшись в ополонці на Водохреще, не поспішайте з розмовами! Вийдіть з ополонки, розітріть тіло рушником, не поспішаючи одягнися. Зберігайте в собі внутрішню зосередженість, не поспішайте розсіяти порожніми словами те, що тільки отримали. Інакше таїнство купання в ополонці на Хрещення нічим не буде відрізнятися від занурення в холодну воду після баньки і веничка. 

Хрещення 2018: Прикмети

Це свято має безліч прикмет, як щодо побуту, так і природи:

На Водохреще не рекомендується набирати зайву воду, незважаючи на те, що вона цілюща. Її потрібно сприймати, перш за все, як духовні ліки;

Погана прикмета розбавляти освячену воду;

Починаючи з Святвечора, не радять давати гроші в позики. В іншому випадку винуватець може відчувати нестачу в грошах протягом року;

Не рекомендується прати, прибирати, шити на Водохреща;

Не можна сприймати свято, тільки як розвага зануритися в ополонці;

Доброю прикметою на Водохреща є завершення якоїсь справи;

Будь-яка домовленість в цей день обов’язково закінчується успіхом;

Природа на Хрещення також багато про що говорить:

Рясний снігопад і темні хмари на Водохреща віщують багатий урожай восени;

Нічний гавкіт собак до доброї новини;

Хрест, намальований на дверях, може вберегти будинок від нечисті;

На свята нічого не можна виносити з дому, інакше будуть матеріальні втрати.

 

Джерело:
До списку новин