Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Легендарний український льотчик у відставці навчає молодь

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

За його заслуги королева Великобританії Єлизавета ІІ дала рідкісну «вільну перепустку» в королівський палац, а Президент США Білл Клінтон присвоїв звання «Кращий дипломат 1992-го року».  Микола Коваль – людина-легенда. На початку 90-х років він став одним із найдосвідченіших льотчиків-випробовувачів України. Сьогодні полковник авіації перебуває у відставці. Він вже не випробовує літаки, але навчає молодь.  

Микола Коваль народився в Квасилові Рівненської області, там понині мешкають його батьки, там він закінчив школу і мріяв про небо. А потім обрав  професію льотчика.

Нині Микола Коваль перебуває на заслуженій пенсії. Не літає і відповідно не випробовує нових літаків. Зате в його послужному списку таких літаків – десятки.

 – Усе якось сталося спонтанно, – каже Микола Коваль, – спочатку, в дитинстві, прибігав до бабусі й хвалився, що, коли стану льотчиком, обов’язково покатаю її на літаку. До речі, вона – єдина, хто знав, що після випускного я поїду вчитися на льотчика до Чернігова. При цьому, батькам не зізнавався, бо вони «хотіли» для мене політехнічний інститут. А далі, під час здачі державних екзаменів та польотів, за курсантами-випускниками стежила комісія досвідчених льотчиків. Комісію очолював відомий льотчик-винищувач, тричі Герой Радянського Союзу, маршал авіації Іван Кожедуб. Він виділив мене з-поміж інших. І це, чесно кажучи, додало нового імпульсу підкоряти небо.

Після навчання в училищі, опісля в академії імені Гагаріна, льотчик-випробовувач служив в Україні, Польщі, Казахстані, Чехословаччині. Затим – знову в Україні. Піднімався в небо на винищувачах Міг-15, Міг-21, Міг-23, досконало освоїв Су-17 і Су-25. Два роки Микола Коваль воював у Афганістані. Там виконував різні завдання: доставляв вантажі у гарнізони, шукав підбиті в горах літаки та вертольоти, штурмував ворожі укріплення. Був двічі підбитий. Дивом вижив. У його послужному списку – 948 вильотів, орден Червоного Прапора (бойовий), два ордени Червоної Зірки.

На початку 90-х років Микола Коваль став одним із найдосвідченіших льотчиків -випробовувачів України. Заодно брав участь в багатьох аерокосмічних виставках світу, демонструючи літальні апарати. У тому числі й у США. Американці, до того ж, пропонували українцеві залишитися на континенті й випробовувати тамтешні найновіші літальні апарати. При цьому пропонували «захмарну» заробітну плату – 50 тисяч доларів у місяць. Але Микола Коваль відмовився від пропозиції, заявивши «Дякую, але моя батьківщина в Україні. І саме їй маю служити». А до України із США Микола Коваль повернувся зі званням та підвіскою «Кращий дипломат 1992 року» від Президента США Білла Клінтона.

А ще в нагородному арсеналі Миколи Коваля є нагорода від корови Великобританії. З даного приводу українець пригадує: «Це був 1996 рік. Тоді я в складі делегації військово-повітряних сил України брав участь в одному з найпрестижніших у світі військових авіашоу «Ейр-Татту».

-Там було ще 400 літальних апаратів із 42 країн. Ввечері усіх льотчиків запросили на урочисте святкування закінчення змагань, на якому Єлизавета II вручила окремим приз «Суперкороль повітряного простору». В тому числі й мені. Отримав також спеціальну підвіску, яка давала можливість безперешкодно входити в королівський палац. Відтоді щороку маю запрошення на святкування королеви. Щоправда, жодного разу ним не скористався».

Наразі Микола Коваль не підкорює небо. Натомість навчає молодих українських льотчиків. 

Джерело:
До списку новин