Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Історія та традиції віднайдення та Воздвиження Хреста Господнього

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати
27 вересня православна церква відзначає велике християнське двонадесяте свято - Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Святий хрест – це символ Христової жертви,від­куплення і спасення, символ Христової перемоги над смертю і дияволом.
 
Слово «воздвиження» в назві свята означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. Це одне з 12 головних свят православної Церкви.
 
Історики вважають, що в основі свята лежать дві основні події: віднайдення в IV ст. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму у VII ст.

У 326 році імператор Костянтин Великий вирішив неодмінно знайти втрачену святиню – Хрест Господній. Разом зі своєю матір’ю, царицею Оленою, він вирушив у похід на Святу Землю.

Розкопки було вирішено проводити поруч з Голгофою, так як в іудеїв був звичай закопувати знаряддя страти поруч з місцем її здійснення. І, дійсно, в землі знайшли три хрести, цвяхи і дошку, що була прибита над головою розп’ятого Спасителя. Як говорить Переказ, один з них зробив диво – лише від одного дотику, цей Хрест зцілив тяжко хвору жінку. Так імператор Костянтин і цариця Олена дізналися, який з хрестів – той самий.

Початок празникові Воздвиження дало освячення храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин Великий на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня – 14 вересня (27 вересня) – відбулося урочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього.

У VII столітті зі спогадом віднайдення Хреста Господнього був поєднаний інший спогад – про повернення Древа Животворящого Хреста Господнього з Перської неволі.

У 614 році Перський цар завоював Єрусалим і пограбував його. Серед інших скарбів він забрав у Персію Древо Животворящого Хреста Господнього. Святиня перебувала у іноземців чотирнадцять років. Лише у 628 році імператор Іраклій отримав перемогу над персами, уклав з ними мир і повернув Хрест в Єрусалим. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня (27 вересня). 

Як складалася подальша доля святині, історики точно не знають. Хтось каже, що Хрест знаходився в Єрусалимі до 1245 року. Інші, що його розділили на частини і рознесли по всьому світу.

Зараз частина Хреста Господнього спочиває в ковчезі у вівтарі грецького храму Воскресіння в Єрусалимі.

Ікона Воздвиження Хреста відома своїми чудотворними властивостями. Вважається, що вона допомагає впоратися з багатьма проблемами зі здоров'ям: лікує зубний біль, безпліддя, кістки і суглоби, хронічні мігрені.

Святкування Воздвиження Церквою триває дев'ять днів: з вечора 13 вересня і до 21 вересня (по ст. ст.) або з вечора 27 вересня і до 5 жовтня (по нов. ст.). Посту слід дотримуватись у день Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього (14/27 вересня). 

Що не можна робити на Воздвиження 27 вересня

Не можна працювати, а також починати нову справу. Вважається, що все почате в цей день може закінчитися невдачею.

Ні в якому разі не можна ходити в ліс: бабусі і дідусі в деяких населених пунктах досі вірять, що в цей день лісовик перераховує лісових звірів. І людині таке точно не можна бачити.

Також не можна тримати двері відчиненими: мудрі люди запевняють, що в цей день змії шукають місця для зимівлі і можуть заповзти в будь-який будинок.

І, нарешті, на Воздвиження закінчується бабине літо і осінь вступає в свої права.

Крім того, в цей день не слід:

- лаятися і з’ясовувати відносини з близькими;

- їсти непісну їжу: м’ясо, рибу, яйця і молочні продукти. В цей день дотримуються суворого посту, приправляючи їжу лише рослинною олією;

У народі є ще один переказ: вважається, що в цей день змії шукають місце для сплячки на зиму, тому радять добре замикати будинок.

Воздвиження Хреста Господнього: що потрібно робити жінкам в свято

У цей день за традицією потрібно піти на Святу Літургію. Варто піти до церкви і подякувати Богові за порятунок, а також помолиться за своє здоров'я і здоров'я своїх рідних. Головне, щоб ваші звернення до Господа були від щирого серця. Тоді всі прохання та подяки будуть почуті.

На Воздвиження треба дотримуватися суворого посту – не можна їсти ні м’ясні, ні молочні продукти, навіть якщо свято припадає на неділю. У народі існували прислів’я: “Хто на Воздвиження постить – тому сім гріхів проститься” або “Хто на Воздвиження не постить, на того сім гріхів сходить”.

Відповідно на святковий стіл подавалися тільки пісні страви, які господині найчастіше готували з капусти нового врожаю – гасили, смажили, пекли пироги, робили різноманітні салати. Тому цей день в народі також називали “капусниці”.

Дім потрібно окропити освяченою в церкві водою – це допоможе не тільки захистити житло від нечистої сили, а й захистити його від людей з поганими помислами.

У цей день, побачивши птахів, що відлітають на південь, можна загадати заповітне бажання, яке, як вважають в народі, неодмінно здійсниться.

 

Джерело:
До списку новин