загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Українці зможуть отримувати другу пенсію, але за неї доведеться заплатити

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

НКЦПФР підготувала законопроект про запуск примусової накопичувальної пенсійної системи. Якщо депутати підтримають ініціативи чиновників, українці, хочуть вони того чи ні, будуть отримувати другу пенсію. До того ж зможуть оформляти її достроково, дарувати близьким і заповідати спадкоємцям. Правда, для цього доведеться розпрощатися з 15% своєї зарплати.

Затримки з виплатами пенсій влітку нинішнього року наочно продемонстрували кризу існуючої пенсійної системи. Лише цього року ПФ висмоктав із бюджету, як у чорну діру, 140 мільярдів гривень. І в майбутньому, за прогнозами експертів, вона лише зростатиме, стримуючи розвиток економіки.

Зазначається, що рішення проблеми давно відомо і випробувано – накопичувальна пенсійна система. У цьому разі громадяни самі збирають собі на майбутні виплати. Причому, зібрані таким чином гроші не просто висять на рахунках, а працюють – їх інвестують. В теорії, відсотки при цьому повинні перекривати девальвацію нацвалюти і навіть заробити для людини "непогану надбавку до пенсії". У плюсі й економіка – накопичені в пенсійному фонді кошти пускають на фінансування перспективних національних проектів. Втім, у системи є один серйозний недолік - заплатити за майбутню пенсію доведеться вже зараз. Кожен місяць на початковому етапі українець повинен буде відраховувати 2% своїх доходів. При цьому якщо за рік середньомісячний оклад зросте на 5% і більше, ставка відрахування зросте на 1%. І так доти, доки не сягне граничних 15%. І це не враховуючи відрахувань ЄСВ, що сплачуються зараз на соціальну пенсію.

Грошима розпоряджаєшся сам

Головною її перевагою є той факт, що громадянин сам заробляє собі на пенсію, та самостійно розпоряджається накопиченими коштами. По досягненню відповідного віку пенсіонер подає заяву в ПФ і оформляє виплати в трьох варіантах: довічно, на певний термін (але не менше, ніж на 15 років), або просто забирає разовою виплатою. При цьому він паралельно буде отримувати соціальну пенсію в звичайному порядку. Розмір виплат індивідуальний і залежить від накопиченої суми. Її можна заповідати або розділити між спадкоємцями. Останні зможуть забрати заповідану пенсію відразу грошима або внести її на свій накопичувальний рахунок. У разі важкого захворювання або інвалідності українець зможе зняти свої заощадження достроково, а якщо подібний діагноз поставлять члену його родини - пенсіонер зможе оформити на нього 50% накопичень.

До 100% своїх пенсійних заощаджень можна забрати і в тому випадку, якщо виїжджаєш в іншу країну на постійне місце проживання. Втім, юристи звертають увагу на двозначність цього положення.

«Досить абстрактним в даному переліку розміру пенсійних виплат є слово "до"- законопроект не розшифровує, що необхідно зробити, щоб отримати бажані 100% пенсійних коштів. Як і не вказує мінімальний розмір виплати з того чи іншого випадку», - зауважив юрист ЮК «ВОЛХВ» Ярослава Борка.

Немає ніяких гарантій

Втім, це далеко не єдина проблема масштабної пенсійної реформи. Адже законодавці ніяк не залагодили питання інвестиційних ризиків. З одного боку, учасників накопичувальної системи буде контролювати НКЦПФР, з іншого - немає ніяких державних гарантій захисту заощаджень. 

«Це нагадує систему банківських вкладів з тією різницею, що у випадку з банками держава гарантує оплату внесків до 200 тис. грн. від імені ФГВФО, а з пенсійною системою такого, на жаль, прямо не передбачено. Є всілякі штрафні санкції, вимоги до капіталу учасників накопичувальної пенсійної системи. Але ніхто не може гарантувати долю всіх цих засобів. Чи не вийде як з банками, коли в певний момент почнеться чистка учасників накопичувальної пенсійної системи, а грошові кошти «розчиняться» на офшорних рахунках», - задається питанням юрист ЮК «Де-юре» Володимир Данілін. У разі, якщо за держборгом буде оголошений дефолт, постраждають і накопичувальні пенсії. І тут все залежить вже від порядності і професіоналізму влади: чи зможуть вони і чи захочуть уникнути подібної ситуації.

Фінансові ринки не готові

Окрім суто гіпотетичних проблем, існує і ряд цілком реальних. Ключова полягає в тому, що інфраструктура фондового ринку України на даний момент абсолютно не готова до такої реформи.

«У нас немає нормального регулювання фондів, інвестицій, ринку акцій, облігацій. Права потенційних інвесторів фонду, які повинні керувати цими грошима, не захищені і їх обов'язки ретельно не прописані. Якщо ця реформа запуститься до того, як буде створена інфраструктура, то просто не буде куди інвестувати, неминучі випадки шахрайства. Це підірве довіру до накопичувального фонду вже на ранньому етапі», - висловив свою думку керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. 

При цьому витрати реформи при всіх її плюсах повісять знову на громадян. Їм потрібно буде заплатити відразу за дві пенсії, які будуть виплачуватися через роки і тільки в теорії.

«Обраний шлях - це урізання доходів громадян вже зараз. Дуже цікава пропозиція з урахуванням того, що їхні доходи і так невеликі. Щоб реалізувати таку реформу, потрібно 10 років цілеспрямовано накопичувати кошти в резервному фонді і використовувати їх для покриття дефіциту при переході на накопичувальну систему. Без такого запасу реформа приречена», - розповів виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Дмитро Боярчук. 

Експерти звертають увагу, що сама ідея – це крок у правильному напрямку, подібні системи запроваджені, наприклад, у Франції і Швейцарії. Але в України на даний момент немає фінансової подушки, щоб здійснити успішний перехід на нові пенсійні рейки. У деяких країнах реформа не дала позитивного результату. Навіть у сусідній Росії, яка вибудовувала подібну систему і накопичила за рахунок потужного потоку нафтодоларів резервний фонд, пенсійна реформа провалилася.

 

Джерело:
До списку новин