Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

28 листопада розпочинається Різдвяний піст

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Сьогодні, 28 листопада, розпочинається Різдвяний піст, який триватиме до 6 січня – Різдва Христового. Один з найдовших у церковному році постів тривалістю у 40 днів.

Встановлення Різдвяного посту, так само як й інших багатоденних постів, має корені з давніх часів християнства.

Спочатку він тривав всього лиш сім днів (у деяких християн – більше), але в 1166 році Константинопольський патріарх Лука Хрисоверг встановив дотримуватися Різдвяного посту сорок днів.

На те була причина: свято Різдва Христового за своїм значенням у справі нашого спасіння не поступається святу Воскресіння Христового, тож шлях підготовки до нього має нести певне символічне значення.

Інша його назва – Пилипів піст, або по-народному – Пилипівки.

Пов’язано це з тим, що 27 листопада, за день до його початку, святкується пам’ять одного з дванадцяти апостолів Христа – апостола Пилипа.

Яких правил повинні дотримуватися ті, хто постять, та у чому їх сенс?

За своїми правилами Різдвяний піст дуже схожий на Петрів піст.

Згідно з церковним уставом, в усі дні посту з раціону виключаються м’ясні, молочні продукти та яйця. Дозволено споживати по понеділках, середах та п’ятницях рослинну їжу без олії, а у вівторки та четверги – рослинну їжу з олією.

По суботах, неділях та на великі свята до 2 січня дозволяється вживати рибу. Після 2 січня піст посилюється та рибні продукти не вживаються.

Але слід пам’ятати, що не кожен може дотримуватися посту, який нам пропонує Богослужбовий статут Церкви. Він полегшується для вагітних жінок та людей, які мають проблеми зі здоров’ям. Такі люди мають зважати на стан свого здоров’я та з приводу посту радитися з духівником та лікарями.

Головне завдання будь-якого посту – спонукати людину до покаяння, милосердя та самодисципліни через обмеження у їжі та розвагах.

Мова не йде про заморювання самих себе голодом до виснаження. 

"Святі Отці говорять дуже влучну фразу: "Якби піст полягав лише в їжі, то святими були б корови". Піст, в першу чергу, полягає в духовному очищенні, а не в їжі. Але утримання від їжі – це є засіб до прийняття посту", – розповідає старший викладач кафедри богослів'я та філософії КПБА, кандидат богословських наук, диякон Михайло Омельян.

"Кожна людина, яка буде поститись, нехай згадає про те, що найважливіше, як каже Іоан Золотоустий, – не їсти один одного. Якщо людина не споживає їжі, а свариться з ближніми, гнівається на ближнього, то цей піст є неправильним", – підкреслює диякон Михайло Омельян.

В цей 40-денний період кожен з нас має гарний шанс змінити своє ставлення до життя і почати діяти вже зараз.

"Кожна людина, яка буде поститись, має пам’ятати, що найважливіше в цьому пості є любов, милосердя і також допомога ближнім. І тому коли ми щось відкладаємо на потім, на завтра чи на старість, ми можемо зробити вже сьогодні в пості. Тобто змінитися", – відзначає диякон Михайло Омельян.

Сенс посту в тому, щоб дисциплінувати організм, опанувати себе та перейти від розслабленого стану в інший, так би мовити, духовний режим.

Сприяє цьому молитва, покаяння, справи милосердя та любові.

Наприклад, допомога хворим, самотнім, нужденним людям та сиротам, які у період наближення різдвяних свят особливо гостро відчувають потребу не тільки у матеріальних благах, а й у словах любові та підтримки.

Завершується піст Святвечором 6 січня. У цей день лише при появі першої зірки можна покуштувати сочиво - страву з розмочених зерен пшениці з фруктами і медом. Звідси й назва цього дня - Святвечір. Жодних особливих традицій різдвяного столу немає - що у людини є вдома, тим вона й розговляється.

Поради як провести піст:

Складіть власний список літератури на ту тематику, яка для вас як для християнина актуальна.

Щодня робіть мінімум одну добру справу.

Оглядаючись на прожитий день, згадаймо собі, що доброго ми сьогодні зробили для ближнього.

Можна також пригадати чи занотувати до щоденника декілька хороших подій, які сталися з нами цього дня.

Складіть собі окреме меню на різдвяний піст.

Приділіть більше вашої уваги тим, хто її потребує, особливо сім’ї та друзям.

У церкві 28 листопада також вшановується пам'ять трьох християнських мучеників Самона, Гурія і Авіва, які жили приблизно в III-IV ст. Переказ свідчить, що миряни Самон і Гурій проживали на території Едесса, але під час гонінь, організованих щодо християн імператором Діоклетіаном, покинули своє місто. Згодом їх схопили і змушували відмовитися від віри. Християни були піддані численним тортурам, після чого їх кинули до в'язниці на кілька років і стратили.

Щодо диякона Авіва, то він постраждав за віру в часи правління імператора Ліцинія. Він був арештований і спалений живцем. Однак після цього тіло Авіва залишилося недоторканим. Родичі вирішили поховати Авіва в одній гробниці з Самоном і Гурієм.

 

Джерело:
До списку новин