Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

На українців чекає комунальна революція: нові договори і тарифи

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

З 1 січня українці мають переукласти договори на електроенергію. Річ у тім, що вже в наступному році в країні має повноцінно запрацювати ринок. В першу чергу нововведення можна буде відчути на власному гаманці — Нацкомісія перестане штучно утримувати зростання цін і запрацюють ринкові механізми. Крім того, якщо послуги обленерго здадуться неефективними, постачальника можна буде будь-якої миті замінити.

Що чекає на українців у 2019-му і кому вигідний запуск ринку електроенергії? 

Доведеться міняти якісь документи?

Так. З 1 січня 2019 року українці повинні будуть укладати договори відразу з двома компаніями, безпосередньо з постачальником і з оператором мережі. Річ у тім, що ринок передбачає поділ функцій. Обслуговувати мережі та постачати електроенергію повинні різні компанії. Це зроблено для того, щоб інфраструктурою міг скористатися будь-який постачальник, а не тільки той, кому належать мережі.

А що буде з тарифами?

Вони виростуть. Економічно обґрунтований тариф на електроенергію майже вдвічі вищий за чинний (українці платять за перші 100 кВт/год 90 коп., а за кожен наступний — 1,68 грн). Профільна комісія утримує зростання цін для населення і роздуває тарифи для промисловості. В результаті за простих українців платить бізнес.

На українців чекає комунальна революція: нові договори і тарифи

Хоча в підсумку підприємства витрати на електроенергію закладають у вартість своєї продукції. Тобто навіть при такому "субсидуванні" українці самі ж платять за можливість купувати "дешевий струм".

Ціни відразу вдвічі зростуть?

Ні. З 1 липня 2019 року ринок повинен повноцінно запрацювати. Але Кабінет міністрів має право накласти спеціальні зобов'язання на окремих постачальників. Наприклад, змусити їх продавати "струм" населенню за конкретною ціною. 75% генерації перебуває в руках держави, при цьому постанови уряду є обов'язковими до виконання.

Поки остаточного рішення немає, але вже відомо, що електроенергія в Україні подорожчає. Чинні тарифи не покривають реальні витрати.

А яка тоді мені користь? Знову більше платити?

Головна перевага від запуску ринку — поява конкуренції. Саме конкуренція повинна вирівняти ціни і змусити постачальників покращити якість своїх послуг. Українці отримують право будь-якої миті змінити компанію, у якої купують електроенергію.

В експертному середовищі прогнозують: спершу ціни зростуть, але в перспективі можуть навіть знизитися. Крім того, можна буде вибрати, за яким тарифом купувати електроенергію — у кожного постачальника він буде свій.

Що ще зміниться?

Головні зміни залишаться непомітними для простих українців. Зараз працює система "єдиного котла". Державне підприємство "Енергоринок" скуповує електроенергію в усіх генеруючих компаній (атомні, теплові, гідроелектростанції, поновлювані джерела). Після цього "струм" отримує обленерго і постачає його населенню. За цим самим ланцюжком, але у зворотному напрямку, рухаються і гроші. Населення платить обленерго, обленерго залишає собі свою частину і передає "Енергоринку", а вже держпідприємство платить генерації. Тарифи встановлює комісія, залежно від того, скільки коштує виробництво "струму".

Нова модель: біржа електроенергії, двосторонні контракти, добовий, щоденний і балансуючий ринки. Відповідати за балансуючий ринок буде "Укренерго". На базі "Енергоринку" працюватиме біржа. Це дасть можливість генерації продавати електроенергію за сформованою ринком ціною.

 

Джерело:
До списку новин