Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Боротьба з курінням: депутати готують нові обмеження

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Штрафи за куріння в громадському місці збільшать, а місць для куріння стане менше.

Сигарети приберуть з вітрин, а місць для куріння стане менше. Депутати готують нові обмеження для курців, вони прописані в зареєстрованому у Верховній Раді законопроекті №4030а, голосувати за яким депутати планують вже 4 грудня. Якщо його приймуть – курити стане по-справжньому невигідно, штрафи зростуть вдвічі.

Піднімуть штрафи і заборонять курити на балконах

Курити стане невигідно. Сьогодні штраф за паління в громадському місці становить від 51 до 170 гривень. А може стати 340 гривень. Буде і менше місць для куріння. Зараз закон дозволяє курити в приміщеннях, якщо там є вентиляція і урна для недопалків. Такі "курилки" облаштовують на підприємствах, в готелях, на вокзалах. Депутати ж хочуть заборонити їх в будь-якому місці, де є чотири стіни і стеля. Це означає, що курити заборонять на засклених балконах, терасах кафе і ресторанів.

Самі сигарети приберуть з прилавків. Упаковки та макети сигарет можна буде розміщувати на вітринах кіосків і прилавках магазинів. Діти не повинні бачити сигарети, вважають автори проекту. Таке обмеження працює, наприклад, в Ісландії – там заборонили викладку пачок сигарет ще 2001-го. До цього майже кожен третій ісландський підліток курив. Сьогодні молодь Ісландії вважається такою, що найменше курить в світі. В Україні ж курить кожен сьомий школяр.

Діти починають курити найчастіше через те, що сигарети постійно миготять перед ними. Подібна реклама підвищує ризик куріння серед дітей на 60%, зазначають в громадській організації "Життя", яка бореться зі вживанням тютюну.

Сигарети подорожчають на 5-7 гривень

З Нового року цигарки подорожчають. 2019-го акциз на тютюнові вироби має зрости на 20%. Плюс Рада підтримала пропозицію Кабміну піднімати акциз ще й на рівень інфляції. 2019-го інфляція становитиме 6,3%, прогнозують в НБУ. Тому сигарети з фільтром 2019-го подорожчають ще на 5-7 грн. Подорожчання стане відчутним в березні-квітні, оскільки в торгових точках будуть залишки сигарет, закуплені 2018-го.

Справа в тому, що за Угодою про асоціацію Україна повинна поступово збільшити ставку акцизу на сигарети до 90 євро за 1000 штук. 2017 року цей податок в Україні досяг лише 21 євро. Планувалося, що до потрібного рівня країна дійде до 2024 року, якщо піднімати податок щорічно. До цього часу очікується, що продажі сигарет скоротяться до 40 млрд сигарет з нинішніх 73 млрд. При цьому, за досвідом інших країн, доходи до бюджету не скорочуватимуться, а навпаки зростуть до приблизно 100 млрд грн на рік.

Зазначимо, за даними Держстату, за останні дев'ять років в Україні поширеність куріння зменшилася на 27%. Близько 3% українців кинули курити через подорожчання сигарет.

Купити електронні і ароматизовані сигарети купити буде складно

Електронну сигарету зараз може купити і школяр – в законодавстві немає жодних обмежень з їх продажу. Хоча їх випаровування шкідливі не менш традиційних сигарет. Але закон забороняє використовувати їх в громадських місцях.

"Аерозоль електронних сигарет не просто "водяна пара", як це стверджується під час продажу. Електронні сигарети створюють серйозну загрозу для підлітків і вагітних. Вони посилюють вплив нікотину та токсичних речовин на оточуючих. Проте, якісні електронні сигарети, ймовірно, менше виділятимуть токсичних речовин, ніж звичайні сигарети. Однак наразі нам не відома величина зниження ризику", – йдеться у звіті ВООЗ.

Ще один зареєстрований в Раді законопроект №2820 пропонує заборонити продавати електронні сигарети неповнолітнім. Ще депутати хочуть, щоб виробник писав на упаковці інформацію про протипоказання і ризики для здоров'я, а також заборонити їх рекламу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 29 країнах світу електронну сигарету можна купити тільки з 18 років, а в 39 країнах їх заборонено рекламувати.

Законопроект № 2820 пропонує:збільшити розмір зображення про шкоду паління до 65% пачки, а малюнки-попередження змінювати щорічно;

  • • заборонити тютюнові вироби з ароматизаторами і смаками;
  • • врегулювати продаж і маркування електронних сигарет;
  • • зобов'язати виробника електронних сигарет звітувати Міністерству охорони здоров'я про склад рідин для електронних сигарет і компоненти, які виділяються з димом;
  • • повністю заборонити рекламу сигарет в інтернеті;
  • • вказувати склад всіх компонентів.

Віталій Андронік

 

Джерело:
До списку новин