Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

День Святої Варвари: історія та традиції свята

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Після хрещення Русі Варвара стала у східних слов'ян однією з найбільш шанованих святих.

17 грудня православні християни відзначають День святої великомучениці Варвари, яка вважається великою рукодільницею та покровителькою жінок.

Історія святої Варвари

Варвара народилася у знатній язичницькій родині, в місті Іліополі (на території сучасної Сирії), за часів римського імператора Максиміна (305-311 рр..). Батько Варвари Діоскор рано втратив дружину і був дуже прив'язаним до своєї єдиної дитини. Щоб вберегти дочку від небезпек та спілкування з християнами, він збудував для неї вражаючий замок, звідки Варвара виходила тільки з дозволу батька.

Варвара часто дивилась на красу світу з високої вежі свого замку, і бажала дізнатися, який творець міг створити подібне. Приставлені до неї вихователі стверджували, що це зробили язичницькі боги, але дівчина не вірила цьому.

З часом до батька Варвари стали все частіше приходити знатні наречені, що просили руки його дочки, але дівчина відкидала будь-які розмови про шлюб. Тоді Діоскор дозволив їй виходити з замку, сподіваючись, що це змінить її думку.

Одного разу Варвара познайомилася в місті з місцевими християнками, які розповіли їй про Бога-творця всього сущого. В той час в Іліополі знаходився християнський священик, який видавав себе за купця. Варвара попросила у священнослужителя похрестити її і стала християнкою.

Дізнавшись про хрещення Варвари, Діоскор розлютився. Він відрікся від дочки і видав її владі, дозволивши катувати її. Надалі, Діоскор сам вчинив над Варварою страту, обезголовивши її. Незабаром після цього його вразила блискавка.

У VI столітті мощі святої Варвари були перенесені в Константинополь, а в VIII столітті – в Київ. Князь Святополк-Михайло побудував Михайлівський Золотоверхий собор, де і зберігалися мощі св. Варвари більш ніж 800 років.

Сьогодні їхнім постійним місцем спочинку є собор св. Володимира у Києві.

Для поклоніння мощі святої Варвари з певною періодичністю встановлюються у храмах багатьох міст України. 

Традиції на Святої Варвари

Після хрещення Русі Варвара стала у східних слов'ян однією з найбільш шанованих святих. Православні просять її про захист від раптової смерті, позбавлення від хвороб та пом'якшення батьківського гніву. Молитву Варварі читають під час страшних гроз і блискавок.

Варвару вважають своєю покровителькою будівельники, шахтарі та ремісники. В той же час, дівчатам в день Святої Варвари дозволялося лише шити і вишивати. Дівчата в цей день заготовляли галузки з вишень і ставили у воду; якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало про швидкий шлюб.

Варвара особливо шанувалася вагітними жінками. Вважалося, що свята допомагає при важких пологах.

На день Святої Варвари віруючі пекли пироги з маком. Часто пригощали пирогами худобу – вважалось, що вона буде краще плодитися. В Україні на Святої Варвари, крім того, варили кутю, узвар або компот.

Прикмети на Святої Варвари

День Варвари вважався днем «повороту до весни», незважаючи на те, що знаменував настання зимових холодів. З цього свята, як і з багатьох інших, наші предки намагалися передбачати погоду. Приповідка каже, що «Варвара ночі урвала, а дня приточила». На другий день - преподобного Сави, а на третій - Миколая. В Україні в цей час зазвичай випадають великі сніги, починаються люті морози, замерзають ріки. З цього приводу в народних приповідках говориться: «Варвара снігом постелить, Сава загладить хуртовиною, а Микола морозом придавить!», «Варвара мосте, Сава гостре, а Миколай гвозде!», «Варвара заварить, а Микола поставить кола!» Всі ці три дні наші селяни колись варили кутю та узвар - «щоб хліб родив та садовина рясніла!» За повір'ям, на Варвари починають збиратися в тічки вовки. 

Вважалося, що якщо в ніч на Варвари небо чисте – слід чекати холодів. Якщо на День Варвари тепло – можна чекати хорошого врожаю. Якщо дим з труби у Варванин день стелився по низу, можна чекати потепління. Люті заморозки на Варвари – до довгої і холодної зими.

Чого не можна робити на Святої Варвари

У день Святої Варвари для жінок вважалося гріхом прати, білити та місити глину, а також займатися іншими ремеслами. Дозволялося вишивати і ткати.

На День Варвари у жінок було заведено йти за водою добре одягненими та зачесаними. На цій воді потім варили особливі каші або кутю.

 

 

Джерело:
До списку новин