Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Укус змії: Супрун нагадала про заходи безпеки й правила першої допомоги

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Щороку в Україні реєструють від 5 до 12 випадків укусів отруйних змій.

В організмі людини зміїна отрута поширюється по лімфатичних судинах або кровотоку. В останньому випадку викликає важку інтоксикацію. Розповіла в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook.

В Україні найчастішими є випадки укусу гадюкою.

"Отрута гадюки має геморагічну дію, тобто діє на серцево-судинну систему та згортання крові. Вона складається з віперотоксину та низки ферментів, що руйнують підшкірну сполучну тканину, капіляри й спричиняють згортання крові. У результаті сильно падає тиск, утворюються тромби, може бути кардіотоксичний ефект", — пояснює в.о. міністра охорони здоров'я.

Нейтралізується зміїна отрута через шлунково-кишковий тракт, нирки й залози внутрішньої секреції. Наскільки важким буде стан укушеної людини, залежить від кількох обставин. Перша — це місце, куди вкусила змія. Найнебезпечнішими є укуси в голову та шию. Другий важливий фактор — температура повітря: чим вона вища, тим інтенсивнішою буде інтоксикація організму.

"У перші 30-90 хвилин після укусу починається миттєве згортання крові (гіперкоагуляція) та поява мікротромбів. Згодом настає гіпокоагуляція і ризик кровотеч в шлунково-кишковому тракті чи з носу. Період напіввиведення отрути становить 6-12 годин", — розповідає Супрун.

Якщо вкусила змія, слід якнайшвидше потрапити до лікарні й отримати медичну допомогу. Тільки за таких умов можна уникнути ускладнень. Найнебезпечніші з них — гангрена й сепсис. До прибуття в лікарню необхідно надати постраждалому домедичну допомогу.

Що треба зробити:

- Перемістити людину у зручне положення. Стежити, щоб вона менше рухалася.

- Звільнити місце укусу від будь-якого стискання, зокрема від взуття, одягу чи прикрас.

- Під час транспортування зафіксувати кінцівку в припіднятому положенні — з допомогою шини або підручних засобів.

- Місце укусу обробити антисептичним розчином. Для цього на рану треба накласти циркулярну пов'язку, що злегка здавлює кінцівку. З її допомогою можна запобігти забрудненню рани та зменшити швидкість розповсюдження отрути по лімфатичним судинам.

- Якщо постраждалий сильно стривожений, слід його заспокоїти. Для цього можна дати заспокійливі засоби.

Чого робити НЕ можна:

- Не намагайтись обробляти рану додатково.

- Не припікати рану й не прикладати до неї лід.

- Не накладати джгут.

- Не висмоктувати отруту. Подіяти така процедура може лише в тому випадку, якщо провести її не пізніше ніж за 5-7 хвилин з моменту укусу. При цьому в людини, що надає подібну допомогу, у ротовій порожнині не повинно бути жодних ран чи виразок.

- Не вживати алкоголь чи кофеїн.

- Не намагатися зловити чи вбити змію. Достатньо запам'ятати її колір та форму.

Йдучи в місцевість, де можуть бути змії, слід дотримуватися таких заходів безпеки:

- Мати на собі одяг, який захистить від укусу. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити у взуття.

- Перевірити місце привалу. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева, варто пошурхотіти чи постукати палицею. Якщо там є змія, це її відлякає. Зазвичай змії тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси.

- Не торкатися неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються в старих пеньках, у сіні, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися палицею.

- Не робити різких рухів. Якщо побачили поруч змію, краще завмерти й зачекати, поки вона відповзе, або без різких рухів відійти в сторону.

Близько 5,4 мільйона випадків укусу отруйних змій фіксують у світі щороку. З них смертю закінчуються від 81 до 138 тисяч. Утричі більше постраждалих лишаються травмованими, зокрема через потребу в ампутації кінцівки. В Україні людей кусають переважно гадюки. Трапляються також випадки укусів зміями персоналу зоопарків чи власників домашніх тераріумів.

Місцеві прояви укусу змії:

- наявність слідів від зубів гадюки у вигляді, як правило, двох цяточок або схожих на цятки шкірних дефектів на близькій відстані один від одного

- поява навколо укусу набряку, який поступово поширюється

- почервоніння шкіри довкола місця укусу, на дотик вона стає гарячою

- слабкий біль у місці укусу. У разі поширенні набряку може посилюватися

- кінцівка набуває синюшного або аспідно-сірого забарвлення

У разі тяжкого перебігу інтоксикації виникає лімфангіт, збільшуються лімфатичні вузли, з'являються множинні крововиливи та пухирі, тромбоз вен вище місця укусу.

Загальні прояви:

- млявість, занепокоєння, що з'являється за короткий час

- блідість шкіри, підвищене потовиділення, спрага

- температура в межах 37,1-38 градусів

- зміна присмаку в роті

- нудота, блювання, біль у животі

- поява на шкірі висипання

- важкість дихання, зниження тиску, колапс.

 

Джерело:
До списку новин