Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Українці витрачають на їжу половину доходів: чому показник не говорить про бідність

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Соціологи вважають критерій не показовим для України.

На національному рівні в Україні відзначають відносну бідність. Її визначають за медіаною витрат. Якщо родина витрачає на місяць менше від 75% медіани, то вона бідна. Якщо простими словами, це працює так: є три домогосподарства – перше витрачає в місяць 7000 грн, друге – 9000 млн грн, а третє – 15000 грн. Тут медіана – 9000 грн – середнє число в вибірці. А бідною вважатиметься родина, яка витрачає на місяць менше ніж 75% (6750 грн) від 9000 грн.

Майже кожен четвертий в Україні за такого підходу вважається бідним.

"На 2018 рік медіана витрат в Україні становить 2620 гривень. Якщо витрати нижче за цю позначку – родина вважається бідною. Таких родин минулого року було 24,1%. Відносна бідність залежить від розподілу доходів у суспільстві. У кризові періоди нерівність зменшується. А в періоди економічного підйому, коли доходи зростають, рівень відносної бідності зростає", – пояснює Людмила Черенько, керівник якості життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України.

Другий критерій, який використовують в Україні, – фактичний прожитковий мінімум. Він відрізняється від того прожиткового мінімуму, який затверджується урядом. Фактичний мінімум розраховується за реальними цінами ринку у кожній товарній групі. На сьогодні це 3260 грн.

Доходи нижче цього рівня мають 26,7% українців, а витрати – 43,2%. Хоча ще 2015 року ситуація була гіршою – більше половини українців не отримували доходу вище фактичного прожиткового мінімуму. За цим показником відстежують скачки бідності в кризові періоди. Під час кризи, коли купівельна спроможність падала, фактичний прожитковий мінімум показував зростання бідності вдвічі. Зараз цей показник показує зменшення бідності вдвічі – ми повернулися на рівень 2013-2014 років. А ось за відносним критерієм все стабільно – плюс-мінус один відсоток.

В ЄС вважають бідняками тих, хто отримує менше 60% від медіани доходів. Рівень бідності залежить від того, де провести межу. А грань найчастіше грошова. Монетарний підхід не відображає всіх можливостей і всіх обмежень. Не все можна отримати за гроші і не все вимірюється в грошах.

Теоретично, чим бідніша країна, тим більше витрати на харчування.

Сьогодні українці 48% доходів витрачають на їжу. Хоча до 2016 року цей показник доходив до 53%, говориться в звітах Держстату. Обидві цифри дуже великі. Середні витрати європейців на їжу становлять 12% від доходів. Наприклад, британці витрачають на їжу 10%, нідерландці – 10,6%, поляки – 17%, литовці – 27%.

Але якщо порівнювати з іншими країнами, то цей критерій для України не показовий, вважає керівниця якості життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України Людмила Черенько.

"У нас багато витрат йде навіть у забезпечених верств населення, також висока калорійність добового харчування. Можливо, це ментальна особливість українців. За цим критерієм нашу країну порівнювати не варто", – каже Черенько.

На підтвердження своїх слів вона підрахувала, що частка домогосподарств в Україні, які витрачають на їжу більше 60% доходів, становить 26,7%. При цьому частка домогосподарств, у яких залишається менше 10% після витрат на харчування і житло, – 7,6%.

На сьогодні тільки 10% українців вважають себе бідними, йдеться в результатах опитування Київського міжнародного інституту соціології.

 

Джерело:
До списку новин