Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Багато цибулі та дорога картопля: що буде з цінами на овочі

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У виграші ті, хто посадив картоплю. За неї зараз можна виручити вдвічі більше, ніж у минулому році. Дорожче коштують також салатні овочі – томати, огірки, перець. Нинішній сезон розчарував українських овочівників. Основні ставки – на цибулю і капусту, які били усі рекорди за цінами ще цієї весни, – не зіграли. Ціни на цибулю обвалилися уп’ятеро. Якщо у квітні-травні на опті її продавали за 25 гривень, то зараз – по 5 гривень за кілограм. Капуста подешевшала в 3,5 рази, морква – в 1,5 рази. Що, звичайно, не може не радувати пересічних українців, які ще в травні платили за кілограм цибулі до 30-40 гривень.

Зате у виграші ті, хто посадив картоплю. За неї зараз можна виручити вдвічі більше, ніж у минулому році. Дорожче коштують також салатні овочі – томати, огірки, перець. Хоча буквально в останній тиждень ціни на них також пішли вниз.

Втім, ці цінники – ще не підсумкові. Багато чого буде залежати від погоди в серпні, а також від того, чи зможуть фермери вчасно і правильно закласти овочі на зимове зберігання.

По 5 гривень замість 25

Цибуля ризикує стати головним розчаруванням цього сезону для фермерів. Нагадаємо: нинішньої весни цибуля була золотою – ціни на неї в опті злетіли до 25 гривень за кілограм, а роздріб і зовсім виставляла рекордний цінник в 40 гривень. Причина – дефіцит цибулі в Україні і в Європі, пов’язаний з несприятливим минулим сезоном.

Минулої восени урожай цибулі в Україні знизився із-за погодних умов та скорочення посівних площ. Крім того, за словами керівника проекту “АПК – інформ: овочі і фрукти” Олександра Хорева, строки збирання цибулі змістилися з серпня на вересень. У підсумку в сховища вона потрапила вже не кращої якості.

Але зате ті, хто зміг зберегти товарні обсяги до весни, піднімали надприбуток. Фермери жартували, що цибуля стала рентабельнішою, ніж наркотики. Не дивно, що армія бажаючих підзаробити в новому сезоні різко зросла.

Ще в березні-квітні стало зрозуміло, що нас чекає цибульний бум, так як селяни купували насіннєвий матеріал в рекордних обсягах. За словами Хорева, продавці насіння відзвітували про збільшення обсягів на 20%.

Хорев вважає, що, за підсумками сезону, виробництво цибулі в Україні цього року зросте на 10%. “Але навіть це дуже багато, так як для того, щоб збути збільшені обсяги, потрібні додаткові сховища, торговельна логістика тощо”, – каже він.

Ринок вже відчув надлишок цибулі. Ціни на неї впали настільки, що можна вже говорити про нульову або навіть мінусову рентабельн.

У більшості регіонів країни оптові партії цибулі пропонуються в середньому по 4,5-5,5 гривень за кілограм, хоча ще тиждень тому продавали цибулю по 5,5-6,5 гривень. Ціна падає по мірі збільшення пропозиції – на ринок надходять все нові і нові партії врожаю. При цьому експорт цибулі практично застопорився, так як в цьому сезоні його багато і в сусідніх країнах Європи. Втім, за словами Олександра Хорева, якщо ніяких катаклізмів не відбудеться, цибулю в наступному році буде дешевше, ніж в цьому – максимум по 7-10 гривень за кілограм.

Борщ зі знижкою

В цінову пастку потрапили виробники капусти. Як і цибуля, капуста в минулому сезоні сильно подорожчала, в квітні 2019 року вона коштувала дорожче, ніж на аналогічний період позаминулого року в 3,5 рази (16-20 гривень за кілограм). Можливість добре заробити надихнула фермерів, і вони розширили посіви під білокачанною приблизно на 10-15%. Довершила справу хороша погода. У підсумку ринок переповнений капустою, а ціни на неї впали до 3,5 гривень за кілограм. За даними ринку “Шувар”, ціна продовжує падати. На 2 серпня капуста подешевшала ще на 10%.

За даними аналітика плодоовочевих ринків Східної Європи оптового ринку “Шувар” (Львів) Тетяни Гетьман, овочі борщового набору подешевшали за останній місяць приблизно на 20%. При цьому дешевше, ніж в минулому році стоять цибуля, капуста, морква (ціни на останню 1,5 рази нижче, ніж минулого літа). Буряк продається за торішніми цінами (6-6,5 гривень за кілограм).

Тобто, якщо ніяких природних катаклізмів за цей місяць не трапиться, і урожай у встановлені терміни закладуть на зберігання, то овочі борщового набору до кінця цього і наступного року повинні бути дешевше, ніж в минулому сезоні, мінімум, на 15%, – говорить Хорев. “Особливо великого експорту не буде, так як дзеркальні умови щодо врожаю спостерігаються і в сусідніх країнах. А значить підняти ціни нашим виробникам буде складно”, – розповів він

Картопля за подвійною ціною

За картоплю в цьому сезоні українцям доведеться переплатити. “Ціна на неї вдвічі вище, ніж у минулому році”, – говорить Хорев. На ринку “Шувар” мінімальна ціна за кілограм картоплі – 6 гривень, максимальна – 10 гривень.

При цьому погода, якою продавці традиційно пояснюють підвищення цін, для майбутнього врожаю цілком сприятлива.

Ціна зростає із-за неорганізованості ринку. 98% обсягів картоплі в Україні вирощується в господарства населення. Промислові виробники, які кілька років тому почали активно експериментувати з цією культурою, в ній розчарувалися. Ті ж овочі борщового набору виявилися рентабельніше картоплі, – відзначає Тетяна Гетьман. У підсумку спеціалізовані господарства та дрібні фермери в цьому році скоротили площі під картоплею. За словами Тетяни Гетьман, менше садять картоплі і пересічні українці.

Плюс загострилося питання якості. “Щоб отримувати хороший урожай, потрібно садити не стару картоплю зі своїх запасів, а якісний насіннєвий матеріал. Він дорогий: елітна картопля на посадку коштує 35-40 гривень за кілограм, тоді як звичайний – 5-7 гривень, тому елітний насіннєвий матеріал ми останнім часом практично не імпортуємо. Як наслідок – з року в рік погіршується якість урожаю. Супермаркети, які намагаються знайти відбірну картоплю, вже це відчувають – товарних партій на ринку дуже мало, а те, що є – коштує недешево”, – пояснив Хорев.

Півліта на імпортних помідорах

За словами Тетяни Гетьман, зараз стрімко знижуються ціни також на салатні овочі (огірок, томат, перець). Якщо овочі борщового набору подешевшали на 20%, то салатні – відразу на 35%. “Свою роль зіграв сезонний фактор – на ринок хлинули збільшені обсяги нового врожаю”, – пояснила експерт.

“При цьому влітку склалася безпрецедентна ситуація – українці аж до кінця липня їли імпортні тепличні томати по 40 гривень за кілограм, і тільки зараз з’явилося багато ґрунтових томатів”, – додав Хорев.

Тетяна Гетьман пояснює високі ціни на початку сезону дефіцитом пропозиції – підтопило теплиці Закарпаття, які забезпечують чималу частку поставок.

“Навіть зараз ціни вище, ніж у минулому році. Наприклад, огірок корнішон коштує 20 гривень за кілограм, а минулого літа продавався по 15. Звичайний салатний огірок продається по 8,5 гривень, що на 20% дорожче, ніж у минулому році. Томати коштують 11 гривень проти 7 гривень у минулому році. Перець впав в ціні буквально на днях (до 10-25 гривень за кілограм в залежності від сорту – прим. Ред.), а до цього був дорожчий, ніж у минулому році”, – говорить Тетяна Гетьман.

 

Джерело:
До списку новин