Блоги
Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Необхідне Вам лікування співвідносно з Вашою пенсією становить:

Якщо ви причетні до затоплення водою: алгоритм дій

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати
Якщо ви причетні до затоплення водою: алгоритм дій

За юридичною консультацією ВАП звернулась пенсіонерка, яка потрапила у складну ситуацію через ненавмисне затоплення водою сусідів, що проживають поверхами нижче. А ті, в свою чергу, через тривалий період розпочали ремонт квартири та вимагають у неї значну суму грошей на ремонтні роботи, погрожуючи при цьому позовом до суду.

Наш юрист спробує розяснити ситуацію та надати найнеобхідніші практичні поради для такого випадку:

Усі ці поради стосуються переходу відносин сусідів до судової стадії з’ясування стосунків. Також сподіваємося, що озвучення цих моментів перед сусідами дозволить переконати їх не звертатися до суду, а залагодити справу іншим шляхом, оскільки домовленість сторін завжди краще, ніж судова тяганина. 

1. У разі, якщо шланг, який відірвався, встановлювався спеціалізованою організацією чи спеціалістом із сервісної компанії виробника обладнання, з оформленням відповідної документації про встановлення і визначенням гарантійного строку роботи такого обладнання, то такого виробника (встановлювача) варто залучити як співвідповідача, і саме він повинен відповідати за завдані збитки. (Підстава: п. 2 ст. 1166 ЦК України: Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини).

2. У разі, якщо іншої винної особи немає, тоді великого значення набуває, як відбувалася процедура оформлення наслідків затоплення.

2.1. Чи є в розпорядженні нашого запитувача фото та відеоматеріали, покази свідків про дійсний розмір завданих збитків, про те, як виглядала квартира сусідів після затоплення.

2.2. Чи належним чином оформлювався ЖЕКом Акт про залиття (додаток 4 до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76), та чи є такий оформлений акт у винної особи.

2.3. Чи визначався сусідами розмір завданої ним шкоди до ліквідації наслідків залиття (експертиза з визначення вартості відновлюваного ремонту квартири).

3. Слід пересвідчитися, що Акт про залиття, який складений ЖЕКом і в якому вказано перелік пошкоджених речей, відповідає кошторису про проведення ремонтних робіт. Тобто, що ремонтувалося саме те, що постраждало під час затоплення. Причому при розрахунку визначається реальна вартість пошкоджених речей, з урахуванням їх зносу. (ч. 2 п. 1 ст. 1192 ЦК України: Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі).

 

4. Наявність експертизи чи кошторису ремонту не перешкоджає іншій стороні для встановлення дійсного розміру збитків в заявленні під час судового засідання клопотання про призначення судом будівельно-технічної експертизи, яку оплачує сторона, що заявила таке клопотання (ч. 2 ст. 86 ЦПК України).

5. Враховуючи, що наша запитувач – пенсіонерка з маленьким доходом, на суді обов’язково потрібно заявляти клопотання про урахування судом (при винесенні рішення) матеріального становища особи, яка завдала шкоди (п. 4 ст. 1193 ЦК України: Суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину).

Слідування зазначеному алгоритму в діях дозволить перевірити відповідність заявлених сусідами збитків реальному стану справ та сприятиме значному зменшенню розміру відшкодування у разі розгляду справи судом.

Михайло Ходаківський

спеціально для ВАП

До списку новин