Наші пропозиції органам влади

ОСНОВНІ  ПОЛОЖЕННЯ ПРОПОЗИЦІЙ ВАП

ЩОДО СТРАТЕГІЇ І ТАКТИКИ ПЕНСІЙНОЇ РЕФОРМИ,

внесених на Міжнародній конференції "Пенсійна реформа в Україні" та

поданих Президенту і Уряду у 2010 році

Правовий аспект проблеми пенсійного забезпечення

 

1. Не можна порушувати Конституцію України, нашого Основного Закону, у статті першій якого записано, що Україна – соціальна держава. Оскільки під поняттям соціальна держава (держава загального добробуту, держава загального благоденства) розуміють політичну систему, в якій кожному громадянину гарантований гідний рівень життя і широкий набір соціальних благ – зайнятість, житло, медична допомога, освіта, пенсія тощо – ми не можемо вважати нормальним гігантський розрив між мінімальним (690 грн.) і максимальним (40 000 грн. І більше) розмірами пенсії.

 

Рівність, якої ми вимагаємо, –

всього лише більш прийнятна ступінь нерівності.

Георг Ліхтенберг,

німецький вчений і письменник.

 

2. Статтею 46 Конституції передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий прожиткового рівня, встановленого законом. Але встановлений у нас прожитковий мінімум абсолютно не відповідає реальному рівню цін на продовольчі товари, ліки, послуги та промислові товари. Тобто порушується стаття 48 Конституції, якою передбачається, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Оскільки держава нездатна забезпечити виконання положення Конституції про достатній життєвий рівень своїм громадянам, вона не має юридичного права позбавляти пенсіонерів роботи. Тож рекомендації МВФ і Світового банку щодо припинення виплати пенсій працюючим пенсіонерам в умовах України неприйнятні, за винятком тих працюючих, які мають пенсії, що в 10 і більше разів перевищують мінімальний розмір.

 

Всі рівні, але деякі – рівніші за інших.

Джордж Оруелл.

 

3. Однією з підвалин законодавчого забезпечення пенсійної реформи має стати прийняття Закону «Про запобігання дискримінації щодо осіб літнього і похилого віку в Україні», проект якого був підготовлений за ініціативою Всеукраїнської асоціації пенсіонерів і презентований на пленарному засіданні Верховної Ради України ще 4 листопада 2005 року.  Без такого закону соціальної справедливості в пенсійній системі не буде.

 

Деякі зауваження щодо стратегії Пенсійної реформи

 

1. Реформи в будь-якій сфері, а в соціальній – особливо, знижують рейтинги політиків, що спонукає їх уникати радикальних, «непопулярних» рішень, а пенсійна реформа потребує рішучості, сміливості, неординарних підходів до розв’язання проблем. Одним з непопулярних рішень є підвищення віку виходу на пенсію. Щоб уникнути «шокової терапії» в недалекому майбутньому, краще розпочати тепер плавне, поетапне підвищення пенсійного віку (скажімо, на 2-3 місяці щороку).

 

Будь-який працівник починає втрачати хватку

за п’ять років до досягнення пенсійного віку,

яким би цей вік не був.

Сирил Норткот Паркінсон.

 

2. Розмір трудових пенсій фактично не залежить від трудового стажу та суми сплачених пенсійних внесків. У цьому питанні не передбачили систему стимулів до довголітньої праці. Працюючий пенсіонер має бути або повністю звільнений від відрахувань у Пенсійний фонд, або ж потрібно ввести перерахунок його пенсії з урахуванням тих сум, які утримуються з його зарплати. Законотворчість у царині соціальної політики слід перевести з рейок адміністрування на принципи створення стимулів як для пенсіонерів, так і для роботодавців. Роботодавцю законодавча база має створити такі умови, щоб йому було вигідно приймати на роботу пенсіонерів.

 

3. ВАП вважає, що час скасувати ряд пенсійних законів, які спричиняють соціальну нерівність. Але вся біда в тому, що ініціювати таке скасування можуть або народні депутати, або державні службовці. Однак, саме їм це невигідно в першу чергу. Тож виходить так, що, критикуючи солідарну систему пенсійного законодавства, самі вони не бажають відмовитись від такої корпоративної солідарності.

Жоден п’яний матрос не витрачає гроші так швидко,

як тверезий конгресмен.

Американське прислів’я.

 

4. Час  на повну потужність включати громадський контроль за підготовкою тих законопроектів, які стосуються соціальних проблем, насамперед пенсійної реформи. Роль громадянського суспільства в законотворчості необхідно всіляко підвищувати.

 

5. Необхідно прискорити реальний перехід до 3-рівневої системи. Створені у нас карликові недержавні пенсійні фонди нездатні самотужки забезпечити той рівень накопичувальної системи, який би відповідав завданням реформи. Можливо, як варіант, слід було б за державний кошт (безпроцентний кредит) створити ряд державних пенсійних фондів (ДПФ), які б обслуговували працівників державної служби та бюджетної сфери. Такі ДПФ, маючи солідну фінансову базу, мали б слугувати своєрідними каталізаторами для прискорення пенсійної реформи. При цьому право стати учасниками ДПФ слід надати всім бажаючим.

 

Пенсія – це лебедина пісня зарплати.

Микола Філатов,

російський інженер.

 

Фінансово-економічні аспекти проблеми

 

1. При запровадженні трирівневої системи потрібна особлива обережність з огляду на відсутність дійового контролю за роботою НПФ. Слід запровадити Фонд гарантування пенсійних внесків у НПФ.

 

2. Слід ввести до закону про пенсійне забезпечення таку норму: частина (скажімо, чверть) сплачених у Пенсійний фонд  пенсійних внесків має ставати власністю громадян і успадковуватись найближчими родичами.

 

3. Назріла потреба ввести прогресивну шкалу відрахувань у пенсійний фонд за роботу за сумісництвом, щоб не позбавляти працівників стимулів до праці.

 

4. Дуже серйозною прогалиною в пенсійному законодавстві є те, що запропоновані реформи жодним чином не враховують інтереси тих, кому 40 років і більше, а орієнтовані виключно на тих, кому нині 20-25 років.

 

5. Слід здійснити кардинальний поворот від нинішньої недолугої системи медичного забезпечення до медичного страхування, що дасть змогу пенсіонерам отримувати реальне лікування, а не витрачати останні свої заощадження на дорогі ліки та хабарі за так звану безплатну медичну допомогу.

 

Джерела зміцнення фінансової бази пенсійної системи

 

1. Необхідно привести порядок розподілу пенсійних коштів у країні у відповідність із статусом України як соціальної держави, і тоді Пенсійний фонд одержить суттєвий резерв для підвищення пенсій (на сьогоднішній день слід константувати: у нас розподіл пенсійних коштів здійснюється в кричуще несправедливих пропорціях; з 14 мільйонів громадян пенсійного віку 1 мільйон отримує майже стільки ж, як решта – 13 мільйонів!).

 

2. Потрібно внести зміни до Закону «Про надра», оптимізувати податки з тих, хто користується надрами. На сьогоднішній день, на наше переконання, цей закон несправедливий щодо народу, якому і мають належати надра. Кожен добутий літр мінеральної води, кожна тонна добутих покладів руди, піску або гравію мають оподатковуватись. Вартість ліцензії на видобування корисних копалин не вичерпує всього комплексу проблем, пов’язаних з користуванням надрами. Встановлений податок має йти в Пенсійний фонд.

 

3. Необхідно перейти до оподаткування нерухомості, насамперед тієї, що належить багатим людям. Власник житла або дачного будинку площею 200 кв. м і більше, власник гаража площею більш як 50 кв. м, власник земельної ділянки площею більш як 1 гектар – всі вони мають сплачувати податок у Пенсійний фонд за нерухомість та земельні наділи (виняток можна зробити лише для селян, які отримали земельний пай до 2 га).

4. Протягом багатьох років Всеукраїнська асоціація пенсіонерів намагається переконати вище керівництво України в необхідності використання інших джерел наповнення Пенсійного фонду, для чого потрібно, зокрема, ввести на законодавчому рівні оподаткування офшорних операцій, за допомогою яких нечисті на руку бізнесмени незаконно приховують від держави величезні суми несплачених відрахувань до бюджету, в тому числі й до Пенсійного фонду.

Багатьом з нас хотілося б бути такими багатими,

щоб уже можна було не платити податки.

З російського фольклору

 

Тільки активними, комплексними і зваженими діями можна зрушити пенсійну реформу в Україні з мертвої точки. Але, ще раз наголошуємо: крім державних інституцій тут мають бути задіяні громадські організації. І Всеукраїнська асоціація пенсіонерів може долучитися до роботи громадських рад при уряді та Президенті по підготовці відповідної законодавчої бази.


загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?