Що робити з боргами за комунальні послуги - думка економіста

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

В Україні тарифи не відповідають платоспроможному попиту населення.

Це основна причина комунальних боргів, розповів Gazeta.ua Олексій Кущ, експерт із питань економіки Інституту Growford.

“Досі не створили систему справедливих тарифів. Це суто економічна категорія, де ціна формується за рахунок реальної собівартості послуги та середнього рівня рентабельності на суміжних ринках”, – пояснює економіст.

За його словами, субсидії також не можуть компенсувати дефіцит коштів у людей.

“Єдиний вихід скоротити заборгованість до системно безпечного рівня – привести базові тарифи і ціни на послуги державних і природних монополій до рівня справедливих. Заборонити підвищувати тарифи протягом трьох років. Та дозволити населенню реструктуризувати борги без нарахування штрафних санкцій”, – пропонує Кущ.

Додає, що населення постійно потрапляє в боргову яму, бо темпи зростання тарифів вищі, ніж зростання доходів людей.

“Опалювальний сезон 2019-2020 років був нестандартним. Це аномально тепла зима та низькі ціни на газ на європейських хабах. Якщо взяти минулі роки, то платоспроможність українців по сплаті комунальних послуг зростала на 15%. Однак рівень тарифів підвищувався на 25%. Повинно бути навпаки”, – наголошує економіст.

Якщо тарифи заморозити на 3 роки, то населення зможе не тільки покривати поточні рахунки, а й погасити борги.

“Пропозиція списати борги демотивує людей, які справно оплачують рахунки. Погасити заборгованість за електроенергію за рахунок держбюджету також дивна ідея. Це фактично подарунок на декілька мільярдів гривень одному олігарху”, – резюмував Кущ.