Моніторинг цін на ліки

Аптечний «беспредел» чи відсутність державної політики?


Те, що нині відбувається на ринку фармацевтичної продукції України, інакше як «беспределом» не назвеш. Про державний контроль за цінами на лікарські засоби тут навіть не йдеться. Суцільна анархія, корупційні оборудки, шахрайство, фальсифікації – це звичайнісінькі будні в цій сфері суспільних відносин.

 

Всеукраїнська асоціація пенсіонерів уже багато років проводить моніторинг цін в аптеках України, зокрема в Києві, Дніпропетровську, Житомирі, Запоріжжі, Кривому Розі, Миколаєві, Хмельницькому, і слід зазначити, що на наші звернення до органів влади з вимогою встановити державний контроль за цінами на ліки ми періодично чуємо бадьорі заяви державних мужів про встановлення «жорсткого контролю», але… віз і нині там…

 

Встановити якусь закономірність у динаміці ціноутворення неможливо, бо з позицій здорового глузду важко пояснити ті парадокси в змінах вартості одних і тих же ліків, які спостерігаємо не за рік, не за квартал і навіть не за місяць, а протягом одного дня, в тому числі і в Києві, «під боком» у можновладців. Ось кілька прикладів.


 

Назва препарату

 

Ціна,грн.

 

Аптека

 

Місто

 

Серцеві краплі ТРИКАРДИН, 50 мл

 

12.04

 

«Сіті» на пр. Бажана

 

Київ

 

 

Серцеві краплі ТРИКАРДИН, 50 мл

 

12.63

«Інтелекс»

на вул. Пестеля

 

Київ

 

 

Серцеві краплі ТРИКАРДИН, 50 мл

 

13.05

Аптека гормональних препаратів  на вул. Липківського

 

Київ

 

 

Серцеві краплі ТРИКАРДИН, 50 мл

 

14.05

«Віта-Люкс»

на вул. Малиновського

 

Київ

 

5 НОК, 50 таблеток

 

 

24.69

«Здорова сім’я» 

на проспекті Бажана

 

 

Київ

 

 

5 НОК, 50 таблеток

 

 

40.42

«Інтелекс»

на вул. Серафимовича

 

Київ

 

5 НОК, 50 таблеток

 

 

41.87

«Інтелекс»

на вул. Пестеля

 

Київ

 

5 НОК, 50 таблеток

 

47.50

«Віта-Люкс»

на вул. Малиновського

 

Київ

 

5 НОК, 50 таблеток

 

51.40

Аптека матері і дитини

на вул. Чигрина

 

Миколаїв

 

5 НОК, 50 таблеток

 

47.70

Аптека «Плюс» №1

на Адміральській вул.

 

Миколаїв

 

5 НОК, 50 таблеток

 

44.90

Аптека «Плюс» №2

на вул. Крилова

 

Миколаїв

 

5 НОК, 50 таблеток

 

88.82

«Фарм – Експерт»

на вул. Грушевського

Бровари Київської обл.

 

Зауважимо: наведені тут препарати – не від різних виробників. Тож ціни виробника тут не можуть бути причиною такого різнобою в аптеках.

 

В одній і тій же аптеці, скажімо, «Віта – Люкс», що на вул. Малиновського в Києві, ті ж самі таблетки 5 НОК, які тиждень тому коштували 45 гривень, без будь-яких пояснень вам запропонують вже на 2 гривні дорожче. І це після того, як прем’єр-міністр Микола Азаров суворо попередив, що безпідставне підвищення цін на ліки буде каратися…

 

Складається враження, що ситуація у сфері виробництва, закупівлі (імпорту) та продажу ліків вийшла з-під контролю. І посилання як різних професіоналів, так і випадкових у фармації людей на те, що всі негаразди – від загальної кризи, напевно, являють собою лише частину правди. Щоб осягнути всю правду, слід провести глибокий аналіз процесів, які відбуваються на фармацевтичному ринку.

 

А для аналізу потрібен постійний моніторинг, контроль громадськості. Ось тоді і вималюється картина справжніх причин анархії в царині і фармацевтичного розмаїття, і системи охорони здоров’я, де нібито відбуваються реформи, але зрушень на краще не видно.

 

У цьому плані дуже цікаво й корисно ознайомитися з думкою незаангажованих професіоналів.

 

Доктор медичних наук О.Й.Бакалюк, професор медичного центру Тернопільського національного економічного університету та кандидат економічних наук  І.Є.Давидович, доцент цього ж університету, у своїй статті «Україна: загрози і ризики для здоров’я нації, шляхи співпраці з країнами Європейської спільноти» змальовують об’єктивну картину фармацевтичного ринку в нашій країні.

 

«Звісно, медицина не може бути відокремлена від загальнополітичних і економічних негараздів у державі, однак посилатися лише на «брак коштів», як це натепер прийнято для всіх і всього, м’яко кажучи, не зовсім коректно, тому що справа не тільки у фінансуванні галузі. Потрібне ще й розумне використання цих коштів! Візьмемо, наприклад, справу закупівлі ліків. Директор Державного фармакологічного центру, виконавчий директор Асоціації фармацевтів України В.Т. Чумак вказує, що натепер в Україні зареєстровано близько 15 тис. препаратів за торговими назвами (генерики), з них засобів за родоначальною діючою речовиною (бренди) — лише дещо більше 2250, причому інструкції щодо їх застосування схожі одна на одну як дві краплі води. Але за даними експертів ВООЗ, для лікування патології внутрішніх органів з точки зору цілісності організму, потрібно лише близько 200 лікарських засобів. А анархія у цій справі, яка до останнього часу існувала на рівні МОЗ?

 

Відсилаємо зацікавлених осіб до інформації КРУ та Рахункової палати: «За бюджетні кошти чиновники МОЗ України закупляли у «своїх» фірм ліки для державних лікарень за цінами, які на 587 % (!) були вищі від цін аналогічних ліків на нашому ринку, блокуючи можливість участі в тендерах інших фірм». Загалом же результати перевірок свідчили про багатомільйонні (!) втрати бюджетних коштів, їх нераціональне використання (Газета «2000» від 4.02.2005 р., блок В). А фінал? Один із посадовців МОЗ за рішенням Печерського районного суду оштрафований на 587 (!) гривень. Відзначимо також, що за бюджетні кошти проводилася масова закупівля дорогого обладнання, яке потім передавалося у приватні руки.

 

Через брак бюджетних коштів населення не може сподіватися на відшкодування вартості дійсно високоефективних ліків, яке натепер не перевищує 2,7 %, у той час як за кордоном цей показник становить 70 %. Звідси — втрата надії пацієнта на можливість вилікуватися традиційними методами та зростання зацікавленості до нетрадиційної медицини (дешевша!). Ця «ніша» тут же заповнилася армією (з ліцензіями МОЗ) «екстрасенсів та цілителів місцевого і міжнародного класів», здатних «знімати чари, виправляти карму, біополе», «заряджати воду, шампуні», лікувати всі хвороби — від вад серця і новоутворень до шизофренії. Зацікавленість публіки підігрівається їх щедро проплаченою рекламою у пресі та на радіо, і складається враження, що медицина поступово повертається у кам’яний вік.

 

Додайте до цього ще некоректну рекламу ліків та методів лікування на телебаченні (типу «Солпадеїн») та радіо («Стоп-старин», «Ламінарин», «Ламідан», «Ерекс», «Фібрамін», лікування артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, стенокардії, аритмії без ліків приладом «Небулайзер») та анархію при продажу більшості ліків в аптеках.

 

Тому можна стверджувати, що і до цих пір залишаються актуальними слова професора М. Поліщука: «Наша медицина схожа на потвору...», а С. Глузман, виконавчий секретар Асоціації психіатрів України, прямо називає МОЗ і Міністерство соціальної політики «вредительскими министерствами», і не тому, що «там сидят сплошные негодяи. Наоборот, на среднем уровне там работают вполне нормальные профессионалы, но они вынуждены выполнять безропотно совершенно идиотские указания — вроде проведения всеобщей диспансеризации».

 

Однак є ж прості цивілізовані джерела суттєвого збільшення асигнувань на охорону здоров’я, які пропонує проф. О.М. Голяченко, — відновлення державної монополії на виробництво і продаж алкоголю і тютюну; приведення до «тями» акул фармацевтичного бізнесу і власників приватних аптек, відкриття державних аптек як конкурентів приватних з реальним впливом на ціноутворення фармзасобів, введення 3% податку на власність і багатство (а не 0,01%, як заплановано у новому Податковому кодексі — це так само, як запропонувати пенсіонеру придбати автомобіль «Майбах» із такою знижкою!)».

 

Цікаво, що на публікації В. Чумака, С. Глузмана, О. Голяченка, О. Бакалюка, І. Давидовича офіційних відповідей немає, а в Міністерстві охорони здоров’я продовжують штампувати дозволи на реалізацію нових і нових тисяч генериків, і аптеки сміливо накручують ціни на них, посилаючис

загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?