Курс на сонце: як пандемія COVID-19 стимулює сонячну енергетику в світі

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Україна опинилася на дев’ятому місці в рейтингу країн, що розвивають сонячну енергетику найбільш інтенсивно

Через пандемію коронавірусу по всьому світу закрилися виробництва, зникли робочі місця і різко, в середньому приблизно на 8%, скоротилося споживання електрики. У розпал соціальної та енергетичної криз низка країн побачили вікно можливостей у сонячній енергетиці. Вони готові вливати в цю галузь мільярди доларів, щоб убити відразу двох зайців: простимулювати економіку і поліпшити екологію, позбувшись забруднюючих атмосферу вугільних і газових електростанцій. Що це за країни та яких кроків вони вживають?

Зелений бум» України

У 2019 році Україна ввела в дію 3,5 ГВт нових сонячних панелей і опинилася на дев'ятому місці в рейтингу країн, що розвивають сонячну енергетику найінтенсивніше. Перед нами Китай, що встановив за минулий рік PV-панелі потужністю 30,1 ГВт, Сполучені Штати (13,3 ГВт), Індія (9,9 ГВт ), Японія (7 ГВт), В'єтнам (4,8 ГВт), Іспанія (4,4 ГВт), Німеччина (3,9 ГВт) і Австралія (3,7 ГВт).

Причиною бурхливого «сонячного» розвитку нашої країни стали реформи енергетичного сектору. У 2018 році Україна законодавчо закріпила спеціальний «зелений» тариф, за яким зобов'язалася викуповувати електроенергію за завищеною ціною у підприємств і приватних осіб, що використовують альтернативні джерела енергії. Для сонячних електростанцій цей тариф став одним з найвищих у світі. Він перевищив 5 грн за 1 кВт*год, зробивши інвестиції в цей сектор надзвичайно вигідними.

Згідно з недавнім звітом уряду, інтерес українців до сонячної енергетики продовжує зростати. У І кварталі 2020 року пересічними громадянами було встановлено в 1,5 раза більше PV-панелей, ніж роком раніше. До теперішнього часу домашніми сонячними електростанціями сукупною потужністю 618 МВт в Україні обзавелися 24 000 домогосподарств, інвестувавши в це 495 млн євро. 

У ажіотажного встановлення сонячних панелей в Україні є зворотний бік. «Зелений» тариф, що підтримує цей бум, загрожує стати непідйомним тягарем для вітчизняних споживачів, і уряд зараз стурбований необхідністю змінити правила гри на ринку. В. о. міністра енергетики України Ольга Буславец повідомила днями про виниклу необхідність зупинити будівництво нових електростанцій за «зеленим» тарифом і перейти на аукціонну модель підтримки, яка відмінно зарекомендувала себе в інших країнах і дозволяє знизити ціну «чистої енергії», а також безпечним способом інтегрувати її в енергосистему.

Стимули Ізраїлю, Австралії та Португалії

«Очищувальний» план економічного відновлення після кризи COVID-19 днями представив Тель-Авів. Міністерство енергетики Ізраїлю повідомило про рішення виділити 6,5 млрд шекелів ($1,85 млрд) на розгортання по всій країні сонячних панелей загальною потужністю 2 ГВт. Велику частину цих грошей буде направлено ​​на надання пільг звичайним домовласникам, що встановлюють сонячні панелі на своїх дахах.

Досі прогрес у цьому напрямку в прагматичній єврейській державі просувався ні добре, ні погано. За 2019 рік, за даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA), Ізраїль додав лише 120 МВт нових сонячних потужностей до наявних 1,1 ГВт.

«Уряд Ізраїлю рік від року відкладав перехід на сонячну енергетику, чекаючи, поки це стане економічно вигідним, – коментує ситуацію Еітан Парнасс, засновник і директор «Ізраїльської асоціації зеленої енергетики». – Ізраїль – це енергетичний острів із 330 сонячними днями. Але дешевий природний газ робив відновлювану енергетику непривабливою попередніми роками. Зараз вперше ми бачимо зрушення в політиці. Наші консервативні економічні регулятори проголосували за сонце, яке тепер стане дешевше за викопне паливо».

Австралія ще в березні представила $10-мільярдну схему стимулювання своєї економіки, включивши в неї збільшені субсидії для компаній, що встановлюють PV-панелі. Найбільш законослухняна країна світу відшкодовує дрібним і середнім бізнесам витрати на придбання сонячного обладнання шляхом податкових відрахувань.

«Раніше податкові списання Австралія надавала тим компаніям, що мали річний оборот не вище $50 млн і закупили сонячне обладнання не більше ніж на $30 000. У березні уряд збільшив поріг списання вартості активів з $30 000 до $150 000 і розширив доступ до цих пільг для великих бізнесів з оборотом до $500 млн. Ці стимули діятимуть до 30 червня 2020 року. Нові правила, за твердженням прем'єр-міністра Скотта Моррісона, додадуть бізнесам впевненості в придбанні сонячного обладнання, оскільки вони зможуть списати повністю 100% його ціни», – повідомляє видання PV Magazine.

Австралія – ​​найбільший виробник вугілля – здійснює перехід на чисте паливо семимильними кроками. За 2019 рік кількість встановлених PV-панелей у країні збільшилася з 11,3 до 15,9 ГВт. До 2025 року уряд Австралії розраховує перевести на поновлювані джерела 75% своєї електроенергетики, ввівши в дію ще 10 ГВт сонячних і вітрових потужностей.

Своєю чергою влада Португалії вирішила цього року провести відразу два тендери на будівництво сонячних електростанцій потужністю 0,7 і 0,5 ГВт. Переможцям, які доведуть здатність спорудити потрібні об'єкти і запропонують найменші тарифи, уряд гарантує придбання всієї вироблюваної електроенергії впродовж 15 років.

Минулого року найзахідніша держава Європи привернула світову увагу успішним проведенням першого подібного аукціону на спорудження у 20 локаціях сонячних електростанцій загальною потужністю 1,4 ГВт. У ньому взяли участь 64 компанії, конкуренція між якими призвела до обвалення цін на електроенергію, яке здивувало ринкових аналітиків. Одна з компаній – учасників минулорічного тендеру Akuo Renovaveis погодилася спорудити сонячну електростанцію потужністю 150 МВт і поставляти з неї енергію за рекордно низьким тарифом 14,76 євро за мегават-годину, тоді як середня оптова ціна в регіоні становить близько 50 євро за мегават-годину.

Оптимістичні прогнози

Наприкінці квітня Британія підхопила світову естафету хороших новин у стилі «природа настільки очистилася...» і похвалилася тим, що над її містами вже немає смогу, завдяки чому збільшилася ефективність встановлених у країні сонячних панелей до рекордних 9,68 ГВт, що дозволило Сполученому королівству закрити всі вугільні електростанції.

Дослідницькі компанії, що базуються в Лондоні, вибухнули серією оптимістичних прогнозів щодо перспектив сонячної енергетики. Згідно з дослідженням IHS Markit, навіть в умовах розповсюдження COVID-19 нинішнього року у світі додасться ще 105 ГВт сонячних потужностей. Для порівняння, це вдвічі перевищує встановлену потужність енергосистеми України.

Темпи зростання ринку вражають. Лише 10 років тому у світі було встановлено всього 20 ГВт сонячних панелей. До кінця минулого року їхня кількість збільшилася до 600 ГВт. За оцінкою дослідницької компанії Reportlinker, ринок PV-панелей в подальшому постійно зростатиме зі швидкістю 7,66% на рік і збільшиться з $34 млрд у 2018-му до $57 млрд наприкінці 2025 року.

Від Сан-Франциско до Шанхая безліч компаній беруть участь у технологічних перегонах, прагнучи зробити PV-панелі дешевшими, надійнішими і ефективнішими. Сьогоднішні побутові сонячні батареї перетворюють на електрику 17–19% сонячного випромінювання, це істотно вище за 12%-ві межі їхніх можливостей 10 років тому.

В Україні, як пише Solarpanel.today, жорстка конкуренція серед постачальників PV-панелей тримає їх в одному ціновому проміжку. Вартість найпродаваніших сонячних батарей 2020 року приблизно однакова і тримається в межах 10 грн за 1 Вт.