загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Інфляція не за планом: як і чому зміниться добробут українців в 2017-му

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Соціальні стандарти, в тому числі мінімальні зарплати і пенсії, повинні рости не менше, ніж на рівень інфляції.

В Україні прискорилися темпи зростання цін. Через зростання комунальних тарифів, заморозків і подорожчання продуктів рівень інфляції в травні досяг рекордної в цьому році позначки. Нацбанк вже переглянув свій прогноз по рівню інфляції за підсумками року. Як може змінитися добробут українців в цьому році і що буде з інфляцією.

Чому і як ростуть ціни

За минулий рік (з травня 2016-го по травень 2017-го) ціни в Україні зросли на 13,5%, підрахували в Держстаті. Це вище, ніж прогнозував раніше Нацбанк. Причин для такого зростання дещо: продукти харчування дорожчають – старий урожай закінчується, а новий традиційно дорожче, також у травні підвищили тарифи на холодну і гарячу воду, подорожчали сигарети у зв'язку з проблемами з дистрибуцією. "Причини зростання харчової інфляції криються в холодній весні, яка призвела до подорожчання свіжих овочів і фруктів, а також з-за зростання цін на продукти, що становлять так званий "борщовий набір", – пояснює заступник директора аналітичного департаменту "Альпарі" Наталя Мільчакова.

"Поточна динаміка індексу споживчих цін та його складових, незважаючи на більш низьку, ніж очікувалося, базову інфляцію, свідчить про посилення інфляційних ризиків за підсумками 2017 року", – зазначають у прес-службі Нацбанку.

З початку цього року НБУ запровадив політику інфляційного таргетування. Центробанк впливає на зростання цін, використовуючи інструменти монетарної політики. Так, Нацбанк може змінювати облікову процентну ставку, а від неї залежать процентні ставки по кредитах і депозитах в комерційних банках. Зниження облікової ставки призводить до зростання інфляції, а зниження – навпаки.

Є й позитивні фактори – гривня вже кілька місяців зміцнюється, що дозволяє утримувати або навіть знижувати ціни на деякий імпорт, також стабілізувалися ціни на паливо (вони також залежать від курсу валют). За підсумками року, припускають у НБУ, інфляція виявиться вище прогнозованих раніше 9,1%. У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі припускають, що ціни за підсумками цього року зростуть на 11,2%.

Висока інфляція – нормально для економіки, що розвивається, вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. У країнах з розвиненою економікою ціни зростають у середньому в межах одного-двох відсотків за рік. Так, під час світової кризи 2008-го в Україні рівень інфляції сягнув 22,3%, а у країнах Європейського союзу – лише 3,4%. За підсумками минулого року в ЄС ціни виросли всього на 1,66%, а в Україні – на 12,4%.

"Різні відомства в Україні прогнозують інфляцію споживчих цін в країні на рівні від 9 до 12.9% за підсумками 2017 року, що порівнянно з показником 2016 року. Нагадаємо, що в 2016 році інфляція в Україні склала 12.4%. Ми вважаємо, що за підсумками поточного року інфляція в Україні може знизитися до 11-12%. На зниження інфляції буде позитивно впливати стабілізація курсу гривні до долара", – розповідає аналітик "Альпарі".

Що це означає для українців

Якщо темпи зростання доходів випереджає інфляцію, пояснює директор аналітичного департаменту "Concorde Capital" Олександр Паращій, зростання цін не страшний. "Головне не те, як ростуть ціни, а як зростає купівельна спроможність населення. При будь-якій інфляції, якщо дохід населення зростає швидше, інфляція не страшна. Ми знаємо, що Нацбанк заявив про те, що інфляція буде до 10% і це головний орієнтир для всіх, в тому числі і для банку, який видає кредити, і для уряду. Якщо нам вдасться зберегти рівень інфляцію нижче, це позитивно", – вважає аналітик.

Згідно із законом, соціальні стандарти, в тому числі мінімальні зарплати і пенсії, повинні рости не менше, ніж на рівень інфляції. Однак у 2014 і 2015 роках уряд прийняв рішення заморозити індексацію у зв'язку зі складним економічним становищем. З 2014 року ціни в Україні зросли на 86,8%, а мінімальні пенсії-на 40%, а мінімальні зарплати на 138,9%. Зростання доходів працюючих українців випередив інфляцію, в той час як українські пенсіонери різко збідніли.

В цьому році соціальні стандарти (за винятком мінімальної зарплати) планують підвищити на 10,2%, якщо, наприклад, ціни за цей же час зростуть на 11,2%, українці з початку цього року стануть біднішими на 1%. Правда, рівень соцстандартів відображає добробут найбідніших українців – пенсіонерів і тих, хто заробляє мінімалку.

"В приватному секторі зарплати ростуть за законами ринку. Звичайно, абсолютна більшість опитувань, які в тому числі проводять кадрові агентства, показують, що українці вважають, що вони стали біднішими. Але середня зарплата з 2014 зросла як мінімум в два рази. Це говорить про те, що бізнес активніше держави реагує на нові економічні реалії", – розповідає HR-експерт Олександр Плахотнік.

Чи стануть українці багатшими в 2017

За словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, середня зарплата за підсумками цього року досягне семи тисяч гривень, її зростання складе 16%. Це дозволить не лише компенсувати інфляцію, але і на кілька відсотків збільшити добробут українців. Крім того, більше п'яти мільйонів українців з жовтня цього року будуть отримувати "осучаснену" пенсію (якщо пенсійну реформу підтримають у парламенті).

Як повідомило джерело в Мінсоцполітики, після "осучаснення", збільшення більше, ніж на 1000 гривень, отримають 1,1 мільйона пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Іншим (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.

У "Альпарі" впевнені, що при двозначних темпів інфляції зростання зарплат і соціальних стандартів для компенсації інфляції буде все одно недостатній. Для стабільного зростання доходів населення та рівня життя необхідне стабільне зростання ВВП і виробництва. А кумулятивне (накопичене) падіння ВВП України за 3 останні роки склало 14%.

"Щоб середньорічний курс гривні повернувся на докризовий рівень, по-друге, щоб продовжилася тенденція до 2016 року зростання ВВП і промислового виробництва. В цьому випадку можна буде очікувати, що Україна до 2019-2020 років зможе відновити доходи на докризовому рівні", – розповідає Наталя Мільчакова.

 

Джерело:
До списку новин