загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Тарифи на тепло і гарячу воду можна знизити – експерт

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Незважаючи на заяви Кабміну про те, що опалення і гаряча вода для населення повинні неминуче дорожчати, експерти паливного ринку впевнені, що нинішнього отопсезону немає підстав для підвищення цін на ці послуги, навпаки, вони навіть можуть подешевшати.

Розцінки можна знизити

Як роз'яснив нам аналітик Альтернативного експертного уряду Валентин Землянський, тарифи на опалення і гарячу воду для населення, які чинні з 1 січня 2019 року, були розраховані, виходячи з вартості газу 8500 грн за 1000 куб. м (8,5 грн/куб. м).

Але, за інформацією "Нафтогазу", влітку і восени компанія закупила газ на 30% дешевше – за 6500 грн за 1000 куб. м. І дешевого газу багато – майже 21 млрд куб. м, це на 26% більше, ніж було накопичено в підземних сховищах газу (ПСГ) рік тому. У "Нафтогазі" вже заявили, що ПСГ заповнені на 66% і цього із запасом вистачить для успішного отопсезону. Саме тому Землянський впевнений: економічних підстав для зростання тарифів на тепло і гарячу воду немає.

"З огляду на те, що в ціні гігакалорії тепла і кубометра гарячої води вартість газу становить приблизно 60%, нескладний розрахунок показує: нинішні розцінки на них можуть знизитися мінімум на 20% і це виявиться беззбитковим для теплокомуненерго, навіть з урахуванням інфляції, зростання зарплат тощо, – підрахував Землянський. – Тому тарифи повинні не підвищуватися, а навпаки, знижуватися. Або, як мінімум, не мінятися до кінця квітня 2020 року, коли закінчиться отопсезон".

Для цього, за словами Землянського, потрібна постанова Кабміну, яку можна ухвалити "хоч завтра". Сенс її: у "Нафтогазу" є дешевий ресурс, тому газ цього сезону можна продавати за нижчою ціною, і це не суперечить домовленостям із МВФ.

А як же ринок

Але є й інший бік медалі: з 1 січня 2020 року в Україні почне працювати ринок газу, і ціни на газ будуть встановлюватися, виходячи з котирувань на європейській біржі, тобто змінюватися щомісяця в більший або менший бік, що, природно, позначиться на тарифах на тепло і гарячу воду. Також облгази будутьпо-новому рахувати тарифи на розподіл газу

За ідеєю, розцінки на опалення та гарячу воду теж повинні змінюватися щомісяця. Але все не так просто: для затвердження нових тарифів за законом встановлений часовий лаг в один місяць. Тобто, якщо теплокомуненерго закуплять дорожчий газ у січні, то вартість тепла і гарячої води вони можуть підняти тільки з лютого. І знизити їх можуть теж лише через місяць. На думку експерта, нинішній механізм коригування тарифів є громіздким, буде погано корелювати з новим законом про ринок газу, тому потребує зміни.

Очевидно, що зараз неможливо спрогнозувати, якою буде ціна газу на європейському ринку в січні, лютому і далі, але вона явно буде вищою через зростання попиту на газ у високий зимовий сезон. Тому при закупівлі дорогого газу й одночасному зниженні тарифів на тепло і гарячу воду теплокомуненерго наступного року можуть опинитися в збитку. Через що Землянський пропонує компромісний варіант: рішенням Кабміну зафіксувати до кінця отопсезону (по 15 квітня 2020 року або на 3,5 місяці) нинішні розцінки, затверджені в січні 2019 року, зобов'язавши при цьому НАК "Нафтогаз" продавати газ комунальним підприємствам за 6500 грн за 1000 куб. м плюс невелика маржа.

Газу не вистачить

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич також визнає, що з нового року, коли запрацює ринок газу, може не тільки підвищитися вартість газу для населення, але і почнуться труднощі з перерахунком тарифів на тепло і гарячу воду. Водночас він сумнівається в можливості зберегти до весни чинні ціни на гігакалорію і кубометр гарячої води для населення.

"З 21 млрд кубів газу в ПСГ "Нафтогазу" близько 5 млрд куб. м – запаси, які технологічно не виймаються (тиск залишків газу в ПСГ виявиться занадто малим для його викачування – Авт.), ще майже 10 млрд куб м належать не "Нафтогазу", а приватним компаніям, які можуть не погодитися продавати свій газ за низькою ціною, – аналізує Марунич. – Тому, кажучи про накопичені 21 млрд куб. м газу, в компанії замовчують, що їх власного газу в ПСГ не більше 7 млрд куб. м, яких в кращому випадку вистачить до кінця 2019 року. А далі ціну на газ буде регулювати ринок, і вона явно буде вищою за нинішню".

Висновок експерта: стримати зростання тарифів на тепло і гарячу воду можна буде не економічно, а тільки політичним рішенням, що викличе заперечення з боку наших зарубіжних партнерів, перш за все МВФ, найбільшого кредитора України.

Акція не спрацювала

Як виявилося, українці майже не скористалися пропозицією "Нафтогазу закупити газ про запас за акційною ціною в рамках програми "Газовий запас" – 5849,3 грн за 1000 куб. м плюс вартість транспортування, розподілу та надбавки постачальника (в результаті близько 6500 грн за 1000 куб. м). Нагадаємо: 25 вересня закінчилася оголошена "Нафтогазом" акція для населення щодо закупівлі газу за передоплатою. Очевидно, що пропозиція могла зацікавити тільки тих, хто споживає великі об’єми газу – для опалення будинків, а не готує на ньому їжу. За інформацією "Нафтогазу", пропозицією скористалися лише 55 тис. домогосподарств, це менше 2% від тих, хто витрачає газ для обігріву осель. Об’єми продажу передплаченого газу не розголошуються, але враховуючи, що одному клієнту продавали не більше 25 тис. куб. м газу (їх вистачить на обігрів протягом півроку будинку площею до 1000 кв. м – Авт.), могло бути продано не більше 1,4 млрд куб. м.

"Пропозиція, безумовно, вигідна, але не спрацювала, – резюмує Землянський. – Можливо, була слабка рекламна кампанія, позначилася й інерційність мислення людей, які на чужому прикладі спершу хочуть подивитися, що з цього вийде".

Олександр Панченко

 

Джерело:
До списку новин