загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Колектори вимагали повернути кредит, якого люди взагалі не брали

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

— Моїх батьків-пенсіонерів залякують колектори. Пишуть sms і телефонують, щоб вони повернули кредит, якого не брали, — скаржиться у редакцію тернополянка Ірина Кравець. - Спочатку пропонували погасити борг у розмірі 1000 грн, потім дійшло до 3000.

 

Її батьки — літнього віку. Повідомлення про те, що вони винні комусь гроші, стареньких лякають. Вимоги сплатити кредит батьки отримували у два етапи — у вересні та листопаді. І йшлося про зовсім різні кредити.

Тиснуть психологічно

Батькам Ірини Кравець надіслали до 10 повідомлень. Спочатку пропонували погасити борг у розмірі 1000 грн, потім дійшло до 3000.

— Коли я зателефонувала за номером із того повідомлення, мені пояснили, що наш номер вказали у даних поручителів при отриманні кредиту в банку. Назвали прізвище жінки-боржника, якої ми не знаємо, — пригадує вона. — Сумніваюся, що таке прізвище взагалі є.

Перед жінкою вибачилися, залишили її та батьків у спокої. Та минув лиш місяць, і на їхній телефон знову почали надходити повідомлення.

— Усі вони містять певні елементи психологічного тиску. Наприклад, пишуть: “Розпочато роботу по стягненню з вас боргу в банку…”, потім — “Уникни візиту — зателефонуй нам і назви дату сплати боргу”, — продовжує Ірина Кравець. — І врешті — “Ситуация по вашому делу кардинально изменилась”.

Цього разу у людей вимагали повернення 3600 грн. Вказували навіть реквізити банку, куди слід переказувати гроші. Телефоном жінці і цього разу пояснили, що номер її батьків знову вказаний у даних поручителя боржника.

— Та цього разу прізвище жінки, яка начебто взяла кредит — інше. Тієї людини ми теж не знаємо! — стверджує наша співрозмовниця. — Наразі вимагачі вибачилися. Побачимо, чи тепер перестануть турбувати батьків. Рідних дуже лякають такі вимоги повернути гроші…

Жінка планує купити рідним sim-карту з іншим номером телефону.

Часто працюють незаконно

Яким чином батьки нашої читачки стали поручителями незнайомих людей — невідомо. Адже при видачі кредиту банк перевіряє дані поручителів та їхню платоспроможність, як і кредитоотримувача, пояснив нам дав один із тернопільських банкірів у приватній розмові.

— Банки, оформляючи договір, скрупульозно перевіряють інформацію про людей, які хочуть кредит, і поручителів., — каже він. — Поручитель підписується у договорі.

До речі, на “гарячій лінії” банку, якому її батьки нібито винні гроші, Ірині Кравець пояснили, що вони не працюють ані з поручителями, ні з тими колекторами.

— Говорити — це одне. Нехай покажуть документи, на підставі яких вона є поручителем, — каже юрист Алла Райківська. — Якщо є факт підроблення, потрібно звертатися до міліції.

Якщо документів немає, турбувати її тимчасово перестануть. Краще просто змінити номер телефону.

— Діяльність колекторських фірм законодавчо в Україні не врегульована, а тому вони дуже часто використовують незаконні методи психологічного впливу, — говорить голова координацій-ної ради Асоціації антиколекторів і правозахисників України “Ваша надія” Федір Олексюк. — Це як рекет 90-х...

Але нашій читачці, якій надсилають sms із вимогами виплатити борг, немає чого хвилюватись.

— Жінка може спати спокійно. Такі sms-повідомлення правового статусу не мають, — пояснює Федір Олексюк. — Тож їх можна просто ігнорувати або звернутися до оператора, щоб заблокував повідомлення з того номера. Якщо кредиту ви не брали і поручителем точно не виступали, то це не ваша проблема доводити колекторам, що боргу не маєте. Це вони мають документально підтвердити, що ви їм винні гроші, що зазвичай не можуть зробити.

Звертайтеся в суд, прокуратуру, міліцію

Опитані нами юристи стверджують: не варто йти на поступки колекторам і сплачувати гроші незрозуміло кому і не знаючи за що.

— Sms можна просто ігнорувати. А от на листи реагувати потрібно, — каже Федір Олексюк. — Найперше — подивитись, що саме і на якій підставі вимагають. У випадку, якщо колектори прийшли до вас додому, можете в квартиру їх не впустити і взагалі викликати міліцію, посилаючись на статтю 189 Кримінального кодексу України (“Вимагання”).

Також людина може захистити себе за допомогою статті 355 Кримінального кодексу України.

— В Україні уже порушили чимало кримінальних справ проти колекторів, — каже пан Олексюк, — у судах в цивільному судочинстві люди теж вигравали справи, в тому числі відсуджуючи чималу моральну шкоду. Тож коли вам погрожують — треба захищатись, а не іти на поступки колекторам.

Якщо колекторські фірми переходять межі дозволеного, треба захищатися, додає і тернопільський адвокат Віталій Бойчук.

— Якщо вимагають повернути борг, якого людина не має, чи набагато більшу суму, варто написати скаргу у прокуратуру на незаконні дії колекторів або заяву в суд, — пояснює фахівець. - Колекторська діяльність сьогодні в Україні не легалізована, тому вимагати в позичальника чи поручителя повернути борг колектори взагалі не мають. Інколи колектори протизаконно перебирають на себе повноваження державних виконавців. Проте на відміну від колекторів, держвиконавці спілкуються з боржником вже тоді, коли сума боргу встановлена судом.

Колектори ж повинні лише пропонувати боржнику сплатити заборгованість.

- Якщо ж поручитель не згідний з умовами договору поруки, наприклад, вважає, що уклав договір під впливом обману, насильства чи помилки він має право звернутись до суду з позовом про визнання договору недійсним, - пояснює адвокат. - Коли споживач не згідний з розмірами боргу, який пропонують сплатити колектори, то справа теж мають розглядати в суді. І до прийняття рішення суду боржник, взагалі має повне право не спілкуватись з колекторами.  Але якщо кредит ви брали, то не варто затягувати з виплатою боргу:  рано чи пізно його доведеться повернути.

До списку новин