загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Зарахування зарубіжного стажу при нарахуванні пенсії в Україні

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Багато громадян України в свій час працювали на територіях союзних республік до розпаду СРСР, або змушені були заробляти за кордоном уже в період незалежності. У зв’язку з цим, виникає питання: яким чином буде враховуватися стаж і заробіток, набутий на території інших держав при призначенні пенсії в Україні і від чого це залежить?

 

Перш за все, потрібно сказати, що стаж, набутий громадянином України на території будь-якої з республік СРСР до його розпаду, враховується при призначенні пенсії в повній мірі і при визначенні права на пенсію, та при розрахунку її розміру. Виняток становить Естонія, про що буде докладніше сказано нижче.

А ось що стосується роботи на території незалежних держав, що раніше входили до складу СРСР та інших країн, справа дещо складніша. Питання, пов’язані з пенсійним забезпеченням громадян, які працювали за кордоном регулюють багатосторонні та двосторонні міжнародні угоди, які Україна уклала з рядом держав. Умовно такі договори можна розділити на два типи: територіальні та пропорційні.

Територіальні договори про пенсійне забезпечення

 

Визначальним тут є місце проживання особи, тобто пенсія буде призначена відповідно до законодавства держави, на території якого пенсіонер проживає. При цьому буде враховуватися стаж, набутий на території іншої Договірної держави.

Так, наприклад, Україною було підписано Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, до якого приєдналися також Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан.

Згідно з умовами Угоди пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Призначення пенсій проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою.

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу. У випадку, якщо в державах-учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії.

Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР до 1 грудня 1991 р., приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Крім того, самому пенсіонерові немає необхідності самому їхати в іншу країну і збирати необхідні документи, органи Пенсійного фонду самі направлять відповідний запит на прохання пенсіонера. Все що потрібно – вказати назву та місцезнаходження організації, де людина працювала.

Важливо пам’ятати, що при переселенні пенсіонера в межах держав-учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера. У такому разі розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави-учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера.

Двосторонні Угоди про пенсійне забезпечення громадян за територіальним принципом Україна також уклала з Азербайджаном, Грузією та Молдовою.

Пропорційні договори про пенсійне забезпечення

 

Пропорційний договір передбачає пропорційне фінансування пенсійних виплат: в залежності від стажу, набутого на території кожної договірної держави. Тобто кожна країна “відповідає” за свою частину – пропорційно трудовому стажу, отриманого на її території, а також пенсійним внескам та заробітній платі.

Але при визначенні права на пенсію враховується сумарно стаж, набутий на території обох договірних держав, за умови що такі періоди стажу не перекривають один одного.

Наприклад, чоловік 25 років прожив і пропрацював в Україні. Потім він переїхав до Словаччини, трудився там ще 15 років. І вийшов на пенсію в Україні. Зі Словаччиною в України укладено договір за пропорційним принципом, тому пенсія буде складатися з двох частин – української та словацької. За ті 25 років, які людина пропрацювала в Україні, їй призначать пенсію за нашими законами, і фінансувати ці виплати буде Україна. А за решту 15 років пенсію нарахують за словацькими законами, і фінансувати її належить вже Словаччині.

Пропорційні договори про пенсійне забезпечення в України укладені, наприклад, з країнами Прибалтики. Так, для визначення права на пенсію в Україні береться до уваги весь стаж, набутий в Литві, Латвії та Естонії. Але розрахунок розміру пенсії, призначеної в Україні, буде проводитися тільки з урахуванням періодів, відпрацьованих на території Литви до 01.01.1992г., Латвії – до 01.01.1991г., А стаж роботи в Естонії взагалі не буде враховуватися. У свою чергу, Литва і Латвія виплачують пенсію за періоди роботи на своїй території після 01.01.1992г та 01.01.1991г. відповідно, а Естонія – за весь період роботи на її території. Виняток становлять випадки, коли такі періоди страхового стажу складають менше 1 року – в такому випадку неповний рік роботи буде врахований при нарахуванні пенсії українською стороною.

Якщо договору немає …

 

Якщо ж між Україною і державою, у якій працював пенсіонер відсутня угода про соціальне та пенсійне забезпечення, то, на жаль, ні стаж, ні заробіток, придбані в такій державі, при призначенні пенсії в Україні враховані не будуть. Залишається сподіватися, що найближчим часом список країн, з якими Україна уклала такі договори поповниться.

Перелік країн, з якими Україна уклала територіальні договори:

Азербайджан

Вірменія

Белорусь

Грузія

Казахстан

Киргизстан

Молдова

Таджикистан

Туркменістан

Узбекистан

Перелік країн, з якими Україна уклала пропорційні договори:

Болгарія

Іспанія

Литва

Латвія

Словаччина

Чехія

Естонія

Польща

Угорщина

Румунія

Монголія

Португалія

До списку новин