загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Азаров зрадів, що російський газ став угорським

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Київ – Україна почала реверсні поставки природного газу через Угорщину. Про це на прес-конференції у Будапешті заявив український прем'єр-міністр Микола Азаров. За його словами, ця велика подія «реально означає прорив в енергетичній залежності України». Натомість експерти, позитивно оцінюючи цю подію, радять не переоцінювати її значення для диверсифікації джерел постачання газу в Україну.

За словами Миколи Азарова, зі своїм угорським колегою Віктором Орбаном він обговорив питання співпраці в енергетичній сфері і, зокрема, можливості розширення транзиту в Україну газу через Угорщину. Глава українського уряду пожартував, що «українсько-угорський кордон перетнула «перша молекула» угорського газу».

Насправді, газ який став надходити з Угорщини, переважно російського походження. Утім, він коштує дешевше, ніж той, що купує «Нафтогаз» за довгостроковим контрактом безпосередньо у «Газпрому».

 

Особливості гри на цінах

«Цей газ має інші цінові параметри внаслідок того, що на території ЄС працює спотовий ринок, де ціни формуються по-іншому, ніж у довгострокових контрактах із «Газпромом»», – каже керівник енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар.

Анонсовані поставки газу через Угорщину становлять 2 мільярди кубометрів. Газ, який Україна отримує з Європи, поки що становить не більше одного відсотка від її потреб, але влітку ситуація може змінитися.

«Зараз це доля мізерна – це частка відсотка. Проте добре, що відповідні підготовчі роботи відбуваються зараз – перед тим, як почнеться сезон наповнення газосховищ. Адже ціни спотового ринку в теплий період будуть максимально низькими. І різниця в цінах між спотовим ринком і довгостроковим контрактом практично може бути у півтора рази», – каже Михайло Гончар.  

Нові джерела замість нової ціни

Член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу депутат від опозиційної «Батьківщини» Сергій Пашинський вважає, що реверсний газ з Угорщини не вирішує питання енергетичної незалежності України. За його словами, «те, що за рік прокачали сто тисяч кубометрів газу чи навіть менше – це пів відсотка від того, що ми споживаємо».

Сергій Пашинський наголошує на тому, що чинна українська влада, звітуючи про реверс газу з Угорщини, намагається приховати свою неспроможність укласти нову газову угоду з Росією.

«Єдина європейська країна, яка за останні два роки не отримала знижку на газ від Росії – це Україна. Наприклад, Польща отримала знижку на 20%. Італія за цей час отримала дві знижки, Німеччина – також дві хвилі знижок», – зазначає Сергій Пашинський.   

Угорщина вже друга європейська країна, через яку Україна отримує альтернативні поставки газу. У листопаді минулого року в Україну почав надходити газ через територію Польщі. Зараз аналогічні переговори ідуть зі Словаччиною.

Між тим, Росія продовжує наполягати на тому, щоби Україна викуповувала обсяги газу, обумовлені в контракті. Як зазначає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич, «закупівля газу у країнах Західної та Центральної Європи зменшує шанси на те, щоби Україна виконала повною мірою контракт за версією «Газпрому».

На думку Михайла Гончара, в разі створення російсько-українського газового консорціуму, Росія зробить усе від неї залежне для того, аби поставки газу в Україну з Європу залишалися суто символічними. Між тим, зазначають експерти, європейські норми енергетичної безпеки передбачають, що з одного джерела країна не повинна отримувати більше, ніж 30% нафти чи газу.

Дмитро Шурхало

До списку новин