загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Пенсія для селянина

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

До редакції надходить чимало листів від наших дописувачів з проханням розповісти, чи мають право працівники, зайняті на роботах у сільському господарстві, на пільгове пенсійне забезпечення, за яких умов призначається пільгова пенсія, хто має на неї право, як підтвердити пільговий стаж тощо.

З такими запитаннями ми звернулися до заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Людмили ТАРНАВСЬКОЇ.

— Людмило Францівно, розкажіть, будь ласка, які категорії працівників, зайнятих на роботах у сільському господарстві, корис­туються правом на пільгове пенсійне забезпечення?

— Правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються: трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства; жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства; жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну; жінки, котрі працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей.

Питання пільгового пенсійного забезпечення названих категорій працівників сільського господарства врегульоване статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

— Які професії охоплює єдина назва «тракторист-машиніст», і чи користуються правом на пільгову пенсію бригадири тракторних бригад?

— Єдина назва професії «тракторист-машиніст» введена у 1961 році й охоплює такі професії: бульдозерист; бульдозерист-скреперист; грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкоза­хватної сінокосарки; механік-комбайнер; тракторист; тракторист-бульдозерист.

Бригадири можуть користуватися правом на цю пенсію, якщо вони є незвільненими і виконують роботу за перерахованими вище профе­сіями.

— Які умови призначення пільгових пенсій існують сьогодні для трактористів?

— Відповідно до пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» чоловіки трактористи-машиністи мають право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 55 років, якщо вони були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства не менш як 20 років і за загального стажу роботи — не менш як 25 років.

До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві, належать працівники, які були оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.

Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, до стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, зараховується весь рік роботи і в тому разі, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.

— Як визначається належність того чи іншого господарства до підприємств сільського господарства?

— Належність господарства до підприємств сільського господарства, трактористи-маши­ністи яких мають право на пільгову пенсію, ви­значається за класифікатором галузей народного господарства.

До підприємств сільського господарства належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Це означає, що трактористи-машиністи, які працюють (працювали), наприклад, на цегельних, консервних заводах колгоспів чи радгоспів, права на цю пенсію не мають, оскільки безпосередньо не зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції.

А трактористи-машиністи допоміжних сільських господарств, що не мають самостійного балансу і перебувають у складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств й організацій, мають право на пільгову пенсію за умови їхньої постійної за­йнятості на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах упродовж пов­ного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві.

— Який порядок документального підтвердження пільгового стажу?

— У разі звернення тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає в органи Пенсійного фонду довідку про стаж роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення (за затвердженою формою). Довідка видається на підставі первинних документів, що зберігаються в господарстві, які підтверджують виконання названих вище робіт.

— Чи користуються правом на пенсію трактористи, які працюють в приватних або фермерських господарствах?

— Так, якщо в статутних документах, є дані про вироблення такими господарствами сільгосппродукції. Ця інформація, зокрема, має бути підтверджена управлінням статистики.

— Чи призначається пенсія на пільгових умовах трактористам, які працювали в колишніх об’єднаннях «Сільгосптехніка» і «Сільгоспхімія»?

— Трактористам-машиністам колишніх об’єднань «Сільгосптехніка» і «Сільгоспхімія» незалежно від нинішнього найменування цих організацій, якщо вони працювали в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства, може бути призначено пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зважаючи на труднощі у витребуванні документів, періоди роботи у виробництві сільськогосподарської продукції трактористів-машиністів об’єднань «Сільгосптехніка» та «Сільгоспхімія» можуть бути підтверджені як документами колгоспів, радгоспів та інших підприємств сільського господарства, так і документами підприємств об’єднань «Сільгосптехніка» та «Сільгоспхімія». В обох випадках первинні документи мають містити відомості про зайнятість на названих вище роботах.

— Чи зараховується до пільгового стажу тракториста час проходження строкової військової служби та навчання в професійно-технічному навчальному закладі?

— Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу особа навчалася за фахом у профе­сійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або обіймала посаду, яка передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Це встановлено Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби».

3гідно зі статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту», час навчання в професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, в тому числі у безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, що зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах.

— За яких умов сьогодні призна­чаються пільгові пенсії дояркам та свинаркам?

— Згідно з пунктом «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», жінки, які працюють (працювали) доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами у колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення 50 років і за стажу такої роботи — не менш як 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яких вона зобов’язана обслужити протягом установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

Під час призначення цим робітницям пенсій на пільгових умовах ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обгрунтованих норм.

— Який порядок підтвердження пільгового стажу таким особам?

— Після звернення працівниці за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає в органи Пен­сійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування.

Виконання встановлених норм обслуговування за період, починаючи з 1992 року, підтверджується даними первинного обліку.

Доярки допоміжних підсобних господарств підприємств, організацій, якщо вони структурно не виділені, користуються правом на пільгову пенсію.

У тому разі, якщо доярка чи свинарка не виробила встановленого мінімуму вихододнів з поважних причин і колгосп зараховує цей період до загального трудового стажу, то його можна зарахувати до пільгового стажу, відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Виконання норм обслуговування підтверджується довідкою адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства сільського господарства, де виконується робота, що дає право на цю пенсію.

— Цікаво, чи мають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах чоловіки-дояри?

— Ні. Чоловіки, які працювали доярами (операторами машинного доїння), права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах не мають.

— А як підтвердити пільговий стаж, якщо господарства, на якому працювали пільгові категорії працівників, вже не існує, а документи зберігаються в архіві?

— Якщо господарства вже не існує і немає його правонаступника, пільговий стаж під­тверджується спеціальними комісіями, що діють при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі. Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 лис­топада 2006 року № 18-1. Така комісія діє і при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області.

— Куди слід звертатися і які документи подати для підтвердження пільгового стажу?

— Для підтвердження пільгового стажу названою комісією особа подає до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) такі документи: заяву про підтвердження стажу роботи; довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 1 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, — інші документи, які мають підтверджувати факт припинення існування підприємства, установи, організації в результаті їхньої ліквідації; трудову книжку; документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (в разі відсутності — довідку про їх відсутність).

За потреби особа може подавати інші документи, що підтверджують виконання робіт, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

— У разі якщо підприємство ліквідовано, а на зберігання до архівної установи документи не передано, чи можливо підтвердити пільговий стаж показаннями свідків?

— Ні, підтвердження пільгового стажу показаннями свідків законодавством не передбачено, право на пільговому пенсію підтверджується тільки первинними документами.

— Чи є якісь особливості щодо призначення пільгової пенсії багатодітним матерям, які працюють у сільськогосподарському виробництві?

— Згідно з пунктом «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей, мають право на пенсію незалежно від віку і трудового стажу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 року № 244 затверджено Порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених. Пенсії на пільгових умовах таким жінкам призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Право на таку пенсію мають жінки, зайняті на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, на міжгосподарських підприємствах, у кооперативах, оренд­них колективах, а також у селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.

— А якщо жінка працювала в сільському господарстві, та на час звернення за призначенням пенсії вже не працює?

— Обов’язковою умовою для призначення пенсії таким жінкам є їхня зайнятість на час звернення за призначенням такої пенсії на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, на міжгосподарських підприємствах, у кооперативах, орендних колективах, а також у селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.

Тобто, якщо жінка звертається за призначенням пенсії та не працює в сільському господарстві, права на пільгову пенсію незалежно від віку вона не матиме.

У такому разі багатодітна мати за наявності страхового стажу 15 років може звернутися до органів ПФУ по досягненню 50-річного віку, при цьому має підтвердити факт народження та виховання дітей до 6-річного віку.

— Чи передбачає законодавство взаємне зарахування періодів пільгової роботи, наприклад, часу роботи трактористом-машиністом та часу роботи  електрогазозварником?

— Стаття 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає взаємне зарахування періодів роботи, передбачених статтями 13, 14, 55 цього Закону за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах. У наведеному прикладі більш пільгові умови виходу на пенсію — у електрогазозварника (необхідний пільговий стаж за списком № 2 у чоловіків — 12 років 6 місяців, у жінок — 10 років), тож цей пільговий стаж можливо зарахувати до необхідного 20-річного стажу для призначення пенсії як трактористу-машиністу. Підстав же для зарахування стажу тракториста-машиніста до стажу за списком № 2 немає.

— Людмило Францівно, останнє запитання: чи є відмінності розрахунку пільгових пенсій від пенсій за віком?

— Ні, розрахунок пенсії провадиться на загальних підставах. Визначальними для розрахунку пенсії є стаж та заробітна плата. Єдина пільга — більш ранній вихід на пенсію.

— Дякую за детальне роз’яснення.

Про нові посвідчення

Із запровадженням посвідчень у вигляді пластикової картки пенсіонери дістали унікальну можливість мати доступ до даних своєї пенсійної справи. Для цього варто лише піднести його штрих-кодом до монітора інформа­ційного кіоску, які нині встановлено в кожному управлінні Пенсійного фонду, — і всі дані з пенсійної справи з’являться на сенсорному екрані: відомості про зарплату, страховий стаж, характер та умови роботи тощо.

Як повідомили в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсон­ській області, оформлення посвідчення починається з часу призначення пенсії громадянинові. Одразу після цього спеціалісти ра­йонних управлінь формують анкету пенсіонера, в яку вносять його прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, номер особового рахунка, вид пенсії, групу інва­лідності, термін дії посвідчення, а також оцифровану фотографію.

Потім цю інформацію електронною поштою надсилають у Київ — до Державного підприємства  «Інфор­маційний центр персоніфікованого обліку ПФУ». На основі надісланих анкет там формують єдину базу даних пенсіонерів. Анкетні дані із цієї бази наносять на бланки майбутніх пенсійних посвідчень, що мають кілька рівнів захисту, тож підробити їх майже неможливо.

Пенсійні посвідчення старого зразка, які мають ви­гляд книжки, також можна обміняти, подавши відпо­відну заяву в управління Пенсійного фонду за місцем реєстрації, і користуватися всіма перевагами нового документа.

Для одержання посвідчення нового зразка громадянинові потрібно звернутися в районне управління Пенсійного фонду України за місцем проживання, надати кольорову фотографію (4 х 6) і заповнити спеціальну анкету. Термін виготовлення пенсійних посвідчень — один місяць із часу звернення пенсіонера.

У разі втрати або викрадення пенсійного посвідчення особі, якій призначено пенсію, потрібно подати в управління Пенсійного фонду України відповідну заяву.

Посвідчення видають безкоштовно особисто пенсіонерові або іншій особі, котра представляє його інтереси, на підставі нота­ріально засвідченого доручення під підпис у журналі обліку пенсійних посвідчень.

Анатолій ЯЇЦЬКИЙ

До списку новин