загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Марія Маскалюк матір, яка народила 15 дітей і допомагає виховувати 23 онуків

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У карпатському селищі Ясіня, під горою Петрос, живе матір, яка народила 15 дітей і допомагає виховувати 23 онуків. На важке життя Марія Маскалюк не нарікає - у неї просто немає на це часу.

Дні народження щомісяця. Хата Маскалюків стоїть у самому кінці присілку, за нею починається ліс. Після весняних дощів подвір'я на схилі пагорба перетворилося у багнюку. Від хати до літньої кухні брусками прокладено кладку, бо якій бігають діти та овечки Господар Микола Максалюк відразу запросив до дерев'яної хати. До кухні позбігалася діти, ще двоє, попри галас братів і сестер, спали на ліжку біля пічки. Марія відразу накрила стіл, поставила чайник на піч і підкинула дров.

"Я сама виросла із дев'ятьма братами та сестрами і після одруження хотіли з чоловіком мати трьох-чотирьох діток, - пригадує матір. - Нiколи б не подумала, що народжу аж 15. Але я не жалію. Якщо Бог дає дитину - то дасть і на кусень хліба для неї". Найстаршого сина за гуцульським звичаєм назвали так, як і батька, і діда, і прадіда – Миколою. Другий син, Дмитро, одружився з сусідкою і живе поруч. Найстарші доньки – Марічка і Анна. Потім у Маскалюків народилися двійнята: Андрiй та Андрiана. А далі рік за роком - Ярослав, Наталка, Юрiй, Мар'яна, Богдан, Юстина, Михайло, Анжела та Василина.

Коли щастило, Марiя народжувала у пологовому будинку. Раніше свого автомобіля у них не було, і якщо чоловiк не встигав вчасно знайти машину, то доводилося народжувати вдома. Найважче було з двiйнятами - для жінки це було несподiванкою.

Мати напам'ять знає дні народження кожного, хоча за внуків уже не пам'ятає. Немає такого мiсяця у роцi, в якому хтось би не народився. І щоб було дешевше, кiлька днiв народжень святкують в один день.

"Мені дуже шкода Марічку: ще до сходу сонця готує 15-літровий баняк каші, аби нагодувала дітей, і після сніданку вже ставить новий баняк на піч – аби встигнути зварити обід, а за ним вже й вечерю треба готувати. І так все життя, - каже чоловік Микола. - Але діти молодці: старші доньки завжди мамі допомагали, молодших бавили. Як їдять - так відразу всі, наввипередки, а як лягають спати - то теж разом, як голубці у баняку" Без телевізора і бананів

Щоб прогодувати таку велику сім’ю, в родині завжди було величезне господарство.

Нині Маскалюки мають дві корови, двоє коней, семеро ягнят, а ще свині, вівці, кролі, качки і майже 30 курей.

За кролями доглядає Михайло, а за вівцями - Юра. Він уже кілька років вівчарує: з середини травня до середини вересня випасає овець на полонині. Спускається з гір у село лише здати у школі екзамени.

Але в основному вся робота падає на плечі Миколи Максалюка, який хоч і має проблеми зі здоров'ям, проте не перестає працювати.

Маскалюки розповідають, що нині жити стало легше. Тепер і холодильник є, бо до того все тримали у коморі, і автомобіль "Нива", кредит за який ще сплачують. А телевізора ніколи і не хотіли, він їм лише заважав би.

Найважче було у 90-х роках, згадують чоловік з жінкою. Півтора року вони не мали жодних грошей - ні від держави, ні від заробітків. Трималися лише на власному господарстві. Потім держава всі борги віддала товаром - отримали цілий віз муки.

"Були часи, коли одні діти приходили зі школи, знімали взуття і віддавали іншим, які ходили у другу зміну, бо не було за що купити всім чобітки, - пригадує мати. – Ось у цій кухні нас тоді спало одинадцятеро: троє наймолодших з нами на ліжку, троє дівчат на дивані і троє хлопців на розкладушці. Решта – у літній кухні".

Раціон у родині стандартний: вранці манка або кулеша, в обід суп з макаронами чи гречкою, а увечері картопля. Банани чи мандарини дітям ще ніколи не купували.

"Як би не було, але коли на столі є сало - то можна братися за найважчу роботу, - жартуючи додає Микола. - Наші діти ніколи на грип не хворіли! Ви не повірите, але справді. Навіть сусіди дивуються, адже всі хворіють, а наших хвороба не бере. Мабуть, тому що вони люблять чалямагу - мастити на хліб перетертий часник".

Запитую Марію, чи вона колись була на морі, чи бодай десь відпочивала.

"На море не їздили, хіба море до нас навідалося у 2008 році. Під час паводку річка зносила все на шляху, височезні смереки, наче сірники плавали, розмила дорогу під саму хату. Я тоді взяла наймолодших дітей і побігла з ними у ліс. Потім страшно було заглянути у село: думала, що й дому вже немає".

Тоді все обійшлося. Але три роки тому в сім’ї сталася біда. Наймолодша донька Василина, якій тоді було 10 років, як завжди бавилася на подвір’ї. Мабуть, заграла із конем, і той ударив її копитом у голову. Через кілька днів дівчинка померла.

Мати-героїня?

У січні Марії Маскалюк виповнилося 50 років. Якраз перед різдвяними святами вдома зібралася вся родина, що нині буває нечасто, бо в старших дітей вже свої сім'ї.

Багатодітна мати досі не отримала звання матері-героїні. Вже багато років Маскалюки марно намагаються подолати бюрократичні перепони. Марія каже, що їй дорікали через те, що син був судимий через проблеми з дівчиною. Хоча інші чиновники казали, що цей давній факт аж ніяк не применшує її заслуг.

Родина отримує 1360 гривень пенсії Марії та 800 гривень за інвалідність Миколи. Ще 2 тисячі гривень мають як допомогу після народження трьох наймолодших онуків.

Колись приїжджав тодішній президент Віктор Ющенко з обіцянками подарувати новий дім і мікроавтобус. Гроші на дім родина справді отримала і купила неподалік хату для сина, де він живе з сім’єю. А мікроавтобуса так і не дочекалися.

"Знаєте, я якось задумалася, - розповідає Марія, - якби у мене не було стількох дітей та онуків і не потрібно було б готувати їсти – що б я тоді робила? Навіть уявити не можу. А що роблять жінки вранці?.."

До списку новин