загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Які податки платить українець

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Чим менше ми знаємо про податки, тим більше їх платимо

В кінці березня Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна опублікував цікаве дослідження. Згідно з його даними, середньостатистичний українець щомісяця виплачує державі 2092 грн. Це понад 25 тис. грн на рік!

За найбільш приблизними підрахунками через п'ять років за ці гроші можна купити імпортну бюджетну малолітражку.

Левова частка цієї суми - витрати на забезпечення пенсіонерів та соціально незахищених верств населення. У Центрі підрахували, що в 2011 році майже кожен працівник віддав 16 тис. грн (2/3 сплачених податків) на забезпечення стороннього українця.

«Вся система державних фінансів тримається на дрібних вкладах мільйонів українців. Саме пересічний українець, а не промислові гіганти чи олігархи, містить величезний держапарат, оплачує держзакупівлі і рахунки за всіма соціальними зобов’язаннями», — відзначають дослідники.

Давайте розберемося, які внески до державного бюджету платить звичайнісінький українець.

Податок на додану вартість

У Податковому кодексі України зазначається, що платником податку на додану вартість (ПДВ) є будь-яка особа, яка зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку. До 31 грудня 2013 року ставка податку застосовується в розмірі 20%. Починаючи з 1 січня 2014 року — 17%. Хоча формально платниками податку є юридичні особи та підприємці, фактично ПДВ оплачує зі своєї кишені покупець (так як ПДВ завжди закладений у ціні товару, що продається). В Україні існує єдиний законний спосіб, як споживачам не платити ПДВ. Це придбання товарів у магазинах безмитної торгівлі (duty free) при виїзді за кордон. Продаються в таких магазинах товари не обкладаються ПДВ. Типовий асортимент — спиртні напої, тютюнові вироби, косметика і парфумерія.

Єдиний соціальний внесок

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) стягується з заробітної плати, заохочувальних та компенсаційних виплат. Крім того ЄСВ нараховується на такі види витрат підприємства, як витрати на подарунки, призи, оплату найманого житла працівникам та страхові платежі. В даний час ставка ЄСВ, яку сплачує роботодавець складає від 34,7% до 49,7% залежно від класу професійного ризику виробництва. Крім цього ще від 2,6% до 3,6% утримується безпосередньо з працівника. Максимальний розмір доходів, на які нараховується єдиний соціальний внесок (рівний 17 прожитковим мінімумам для працездатних осіб) становить у січні-листопада 2013 19 499 грн., З грудня — 20 706 грн. ЄСВ — камінь спотикання до білої зарплати. Адже по суті через високу податкового навантаження більшість роботодавців виплачують зарплату в конвертах. На сьогоднішній день Міндоходов і перший віце-прем‘єр Сергій Арбузов пропонують знизити ставки ЄСВ до 15%, а депутати Верховної Ради — до 18%.

Податок на доходи фізичних осіб

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) платять всі українці, які отримують доходи (в основному, заробітна плата) як в Україні, так і за кордоном. При отриманні доходів від надання приватних послуг (наприклад, ті ж Діди Морози та Снігуроньки) теж необхідно платити податок на доходи фізичних осіб. Ставки ПДФО застосовуються у розмірі 15% для оподатковуваного доходу до 11 470 грн. (Що дорівнює 10 мінімальним зарплатам на 1 січня 2013 року) і в розмірі 17% для оподатковуваного доходу понад 11 470 грн. 5% стягується з вартості майна, успадкованого від членів сім’ї II ступеня споріднення. Ставка 30% застосовується щодо доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім державної та недержавної лотерей). Не обкладається ПДФО нецільова благодійна допомога в загальній сумі 1 610 грн., А також вартість негрошових подарунків в сумі 573,50 грн.

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу

Українці, які здійснюють першу реєстрацію в Україні автомобіля, зобов‘язані сплатити так званий збір за першу реєстрацію транспортного засобу. При первинній реєстрації автомобіля ставка збору залежить від вартості транспортного засобу і становить 3%, якщо вартість авто не перевищує 165 прожиткових мінімумів для працездатних громадян, 4% — якщо вартість авто еквівалентна 165-290 таких мінімумів, 5% — при перевищенні розміру 290 прожиткових мінімумів. Від сплати збору звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об’ємом двигуна до 1,5 л.

Плата за землю

Всі українці, які володіють земельними ділянками або земельними паями, зобов‘язані здійснювати плату за землю. Ставка і розмір податку за землю залежать від площі земельної ділянки, а також від того, в якій зоні конкретну ділянку знаходиться (по кожній зоні встановлена певна грошова оцінка). Якщо проведена грошова оцінка земельних ділянок, то використовується ставка в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки. Податок за ділянки в межах населених пунктів, зайняті приватними будинками, особистими автостоянками, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками справляється у розмірі 3% суми земельного податку. Податковим кодексом передбачено пільги для інвалідів I і II груп, багатодітних сімей (виховують трьох і більше дітей віком до 18 років), пенсіонерів, ветеранів та чорнобильців. Вони звільняються від сплати земельного податку.

Місцеві податки

Туристичний збір

Відповідно до Податкового кодексу, туристичний збір — це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету. У Києві туристичний збір становить 1% від вартості всього періоду проживання в готелях, кемпінгах, мотелях, гуртожитках та інших готельних і санаторно-курортних установах столиці. Туристичний збір не сплачують місцеві жителі і діти до 18 років. Також від туристичного податку звільняються особи, які прибули у відрядження, інваліди, діти-інваліди та їх супроводжуючі особи, ветерани війни, чорнобильці. Також не повинні платити туристичний збір і ті, хто прибув за путівками на лікування, оздоровлення, реабілітацію. А ось орендодавці зобов’язані сплачувати податок на відпочинок.

Податок на нерухомість

З 1 січня 2013 року на українців зобов‘язали платити податок на нерухомість. Не підлягають оподаткуванню квартири, площа яких не перевищує 120 кв. м і житлові будинки площею до 250 кв. м. Але якщо метраж квартири, припустімо, 127 кв. м, то за 7 квадратних метрів потрібно буде заплатити. Також не будуть оподатковуватися садові та дачні будинки, нерухомість, яка належить багатодітним та прийомним сім’ям, які виховують 3-ох і більше дітей. Проте всі ці пільги можна застосувати 1 раз на рік і тільки до одного об'єкту нерухомості. Таким чином, якщо у власності знаходяться дві квартири площею, наприклад, по 43 кв. м кожна, то пільга може бути застосована тільки до однієї з них (43 кв. м — 120 кв. м). Вся площа другої квартири підлягає оподаткуванню. Ставки податку на нерухомість залежать від метражу кімнати. Для квартири до 240 кв. м і житлових будинків до 500 кв. м ставка податку становить не більше 1% розміру мінімальної заробітної плати (тобто в 2013 році не більше 11,47 грн. за 1 кв. м.). За квартири, площа яких перевищує 240 кв. м. і будинки площею 500 кв. м і вище доведеться заплатити 2,7% (тобто в 2013 році 30,97 грн за 1 кв. м.).

До списку новин