загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

П’ять століть перелетить не кожен

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

А генію да Вінчі, виставка про якого експонується в центрі столиці, це вдалося

Кажуть, повнішої й різнобічнішої виставки про Леонардо да Вінчі, ніж ця, що вже об’їхала по світу понад 40 міст і нині гостює по 14 липня зі своїми понад 200 експонатами в НСК «Олімпійський» у Києві, ще не було. Агенція «Класик Івент» та нідерландська компанія «One-Go Events», за підтримки посольства Італії в Україні та Київської міськдержадміністрації, демонструють її в нас уперше. До України унікальна й надзвичайно цікава виставка «Геній да Вінчі» прибула з Новосибірська, але було б краще, якби, наприклад, з Китаю. Бо тоді б, гадаю, коментарі до експонатів видрукували б мовою нашої держави, а не російською: мовляв, зрозуміють і так…

Автопортрет да Вінчі у дзеркалах

Обличчя Леонардо да Вінчі хтось розгледів навіть у його Джоконді. Та знатна неаполітанка, дружина флорентійського торговця, здається, нарешті позбулася претенденток і навіть претендентів на ідентифікацію з цим образом лише 2005-го, коли вчені знайшли на полях книги чиновника із Флоренції, добре знайомого з художником, його помітку: «Нині да Вінчі працює над трьома картинами, одна з яких — портрет Лізи Герардіні».

А мені недавно привидівся автопортрет творця «Мони Лізи» там, де кожен постає лише сам перед собою: у макеті восьмикутної кімнати із дзеркалами на всіх стінах. Описуючи її, Леонардо да Вінчі зазначив, що в ній можна «побачити себе з усіх сторін безкінечне число разів». Причому зменшуючись у тій дзеркальній нескінченності з кожним наступним своїм відображенням, аж до того, що воно уміститься в далекій глибині люстра у крапці розміром з піксель — це вже, за сучасним міркуванням і термінологією, декому спаде на думку й віртуальне клонування. Але це не воно, а швидше метафора особистості цього найобдарованішого в світі чоловіка, чий діапазон неймовірного хисту на виставці «Геній да Вінчі» в НСК «Олімпійський» означений, як і дзеркала на восьми стінах згаданої кімнати, теж восьмикратно: винахідник, архітектор, художник, анатом, скульптор, інженер, музикант, філософ.

«Побачити себе з усіх сторін безкінечне число разів» у кожній із цих іпостасей Леонардо да Вінчі намагався щодня: і по-спринтерськи, постійно вдосконалюючи створене попередниками; і як стаєрйого винахідливі думки мчали наввипередки з майбутніми століттями. Серед ідей генія, що обігнали час, в НСК «Олімпійський» постали в макетах (деякі натуральних розмірів) зокрема планер, парашут, «прародич» сучасного гелікоптера, прототипи сучасних танка, кулемета, підводного човна, автомобіля… «Авто» да Вінчі — єдине із двохсот експонатів виставки, що із технічних креслень реалізоване за життя Леонардо: він збудував його для театральних вистав при королівському дворі Мілана, де воно рухалося по сцені, переміщуючи декорації, зі швидкістю людської ходи.

Коли піаніно звучить як скрипка

Італійські фахівці, котрі останні десять років вивчали й розтлумачували записи й креслення в щоденниках да Вінчі та відтворювали винайдене ним за технологіями і з матеріалів, які використовувалися в Італії саме в ХV столітті, вже матеріалізували більше 120 вигаданих ним механізмів, а понад 60 із них можна нині побачити в Києві. Тут і дерев’яна конструкція для штурму укріплень, яку порівнюють із Троянським конем: із такої платформи на колесах, яка наближалася до стін, опускаючи за допомогою мотузок міст для переходу через рів, воїни проникали до фортець ворога безперешкодно. Тут і незвичний переносний музичний інструмент, що кріпився до пояса: на ньому грали як на піаніно, а звучав він як скрипка. А щодо велосипеда, то, за останніми дослідженнями вчених, схоже на те, що да Вінчі його не винаходив. Бо малюнок цього двоколісного в його рукописах, напевне, підробка: адже виконаний графітом, винайденим через десятиліття після смерті Леонардо.

«Мало який птах долетить до середини Дніпра», — писав Микола Гоголь. А різноманітні новаторські ідеї да Вінчі, окрилені його генієм, перелетіли після смерті творця через ріки життя майже п’яти століть і дивують та захоплюють нас і дотепер.

Віртуально роздягаючи «Мону Лізу»…

Французький вчений, інженер-оптик Паскаль Котте, експерт із творчості Леонардо да Вінчі, винайшов спосіб, як перенестися на кілька століть у минуле. Він створив дивовижну мультиспектральну фотокамеру з інфрачервоною технологією та інтенсивним освітленням задля «Мони Лізи», яка причарувала його назавжди. Скануючи нею картину і віртуально «роздягаючи» від шарів нанесеного на полотно за століття лаку, завдяки 24 мільйонам пікселів та понад 3 мільярдам вимірів Паскаль довідався, у яких оригінальних кольорах була «Джоконда», коли її тільки-но дописав Леонардо, коли і як реставрували чи намагалися реставрувати картину тощо.

«Це велика історія, — розповідав Паскаль Котте на відкритті виставки «Геній да Вінчі» у Києві. — У жовтні 2004-го мене запросили до Лувру для відцифрування «Мони Лізи». Почав опівдні. Директор музею попросив зосередитися саме на обличчі «Джоконди». Я погодився, але зауважив, що для цього знадобиться попрацювати аж до ранку. І справді, впорався із завданням о 8-й годині. Так що можу тепер сказати, що провів ніч із «Моною Лізою»…

Людмила ЯНОВСЬКА

До списку новин