загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Іти до тих, хто потребує допомоги і підтримки

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Напередодні Міжнародного дня людей похилого віку і Дня ветерана на запитання кореспондента «Голосу України» відповідає голова Федерації профспілок України Юрій КУЛИК (на знімку).

— Вочевидь, соціальний захист людей похилого віку, ветеранів належить до тих проблем, які постійно перебувають у полі зору вітчизняних профспілок. Чи не так, Юрію Миколайовичу?

— Почну з того, що Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» гарантує цьому доволі великому прошаркові населення рівні з іншими нашими співвітчизниками можливості в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для повноцінного способу життя. На жаль, ці гарантії в повному обсязі не виконуються, що пов’язано з недостатнім фінансуванням із держбюджету.

Тому Федерація профспілок постійно контролює це питання і відповідно реагує на зміни, які відбуваються у сфері соціального захисту ветеранів праці. І насамперед у площині того, якої якості надаються соціальні послуги згідно з гарантіями, записаними у  законодавстві. Зокрема, ФПУ тісно співпрацює з комітетами Верховної Ради України, від яких надходять законодавчі ініціативи народних депутатів України. Після чого Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок проводить ретельну експертизу проектів законодавчих актів, і надсилаються у відповідь пропозиції профспілок для їх врахування під час обговорення законопроектів у парламенті.

Профспілкові організації всіх рівнів безпосередньо провадять роботу, що дає змогу розв’язувати проблеми, з якими звертаються до нас громадяни похилого віку. Галузевими та територіальними угодами, колективними договорами передбачено конкретні положення щодо соціального захисту тієї категорії населення, яка цього захисту найбільше потребує. Це — надання матеріальної допомоги, доплати до пенсій, лікування та оздоровлення, розв’язання побутових проблем, допомога у закупівлі сезонної сільськогосподарської продукції, надання транспортних послуг тощо.

Надання соціального захисту ветеранів передбачено і нормою Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців та підприємців і всеукраїнськими профспілками та профоб’єднаннями, якою рекомендовано під час укладання галузевих, територіальних угод і колективних договорів вносити до них і зобов’язання щодо соціального захисту ветеранів праці та людей похилого віку.

— Чи можете ви назвати головні проблеми, з якими стикаються люди похилого віку, коли йдеться про їх соціальний захист?

— За даними Держкомстату України, кожен п’ятий наш співвітчизник — це особа похилого віку. Причому шоста частина цієї категорії населення — самотні люди. І половині з них, якщо не кожному, потрібна допомога у повсякденному житті. Особливо сьогодні, коли для багатьох пенсіонерів основним джерелом існування є пенсія, розмір якої не забезпечує нормального рівня життя. Тому понад вісімдесят відсотків з них змушені жити за «межею бідності», отримуючи пенсії менше 1108 гривень, яких аж ніяк не вистачає для повноцінного життя.

Окрім того, чимало літніх людей страждають від незадовільних житлових умов. І почасти очікують ліпшого житла протягом десяти, а то й більше років. Так, законодавством передбачено безплатне одержання ліків, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, але фактично майже всі ветерани витрачають значну частину своєї пенсії для цих потреб.

Нині мусимо з болем говорити: відсутність належного контролю з боку владних структур за додержанням вимог законів України «Про соціальний захист дітей війни», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та інших вкрай негативно впливає на забезпечення державних гарантій ветеранам. Понад те, протягом багатьох років систематично зупиняються та обмежуються законами про державний бюджет норми законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій людям похилого віку.

— Сподіваємося, що профспілки не мовчать, коли йдеться про обмеження пільг тих, хто їх найбільше потребує? Що роблять профспілки для розв’язання цієї гострої проблеми?

— ФПУ неодноразово зверталася до Верховної Ради України з проханням забезпечити дієвий контроль за виконанням законодавства стосовно соціального захисту ветеранів. А також пропонувала внести зміни до пенсійного законодавства, щоб забезпечити належну диференціацію розмірів пенсій залежно від тривалості стажу роботи та розміру отримуваної заробітної плати, усунути розрив у розмірах нових пенсій і тих, що були призначені раніше. І ще одна істотна деталь. Ми зверталися до парламенту з пропозицією: приймаючи Закон України «Про Державний бюджет», не допускати обмеження пільг та державних гарантій ветеранам війни, забезпечити їх повне фінансування. Лише за такої умови можна гарантувати належні умови для життєзабезпечення ветеранів та сприяти формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

— Триває робота над розробкою Концепції соціальної політики України до 2023 року. Вочевидь, і профспілки не залишилися осторонь цієї важливої справи?

— Не помилюся, коли скажу: без участі профспілок напрацювання концепції, про яку ви згадали, не матиме того концептуального наповнення, якого потребують наш час і наші реалії. Отож ФПУ стала активним учасником розробки проекту цього стратегічного документа державної ваги у складі науково-експертної ради, створеної при Мінсоцполітики.

Що ми пропонуємо і на чому наполягаємо? Насамперед на тому, щоб встановити законодавчі гарантії та запровадити механізми реалізації основних соціальних прав людини. До чого, власне, і зобов’язують міжнародні договори, підписані керівниками нашої держави.

Йдеться передусім про право осіб похилого віку на соціальний захист, зокрема, надання їм можливості якомога довше залишатися повноцінними членами суспільства, вільно обирати спосіб життя і незалежно жити у знайомому для них оточенні (зокрема — через забезпечення житла, пристосованого до їхніх потреб і стану здоров’я). У тому числі й гарантії для осіб похилого віку, які проживають у будинках для престарілих, надання стареньким належної допомоги з повагою до їхнього особистого життя.

Одним з основних напрямів концепції визначено створення фінансово стабільної, справедливої, зрозумілої і прозорої системи пенсійного забезпечення, яка гарантуватиме гідний рівень життя пенсіонерів.

Профспілкові пропозиції щодо розвитку системи соціальної підтримки орієнтовані на запровадження дієвого соціального захисту інвалідів, ветеранів, людей похилого віку та інших вразливих категорій населення на рівні світових соціальних стандартів. Важливим є забезпечення стабільного та у повному обсязі фінансування державної соціальної допомоги, соціальних виплат та компенсацій, передбачених законодавством.

Нині вже розроблено базовий проект концепції, тепер над ним працюють фахівці-практики. Після цього проект винесуть на обговорення громадськості.

— Чи співпрацює федерація з громадськими організаціями ветеранів?

— І доволі активно: це є одним з основних напрямів роботи Федерації профспілок України у площині соціального захисту осіб похилого віку: ветеранів війни, праці та інших категорій пенсіонерів. Для розв’язання цих проблем протягом багатьох років у нас налагоджено тісні зв’язки з Радою Організації ветеранів України, відповідні взаємовідносини маємо і на регіональному рівні між членськими організаціями ФПУ та осередками Організації ветеранів України.

Зокрема, періодично проводимо спільні засідання, обговорюємо стан соціального захисту ветеранів, перспективи його розвитку, а також напрацьовуємо пропозиції щодо розв’язання найгостріших проблем у цій сфері, які надсилаються для їх розв’язання державним органам. Для того, щоб посилити увагу до потреб осіб похилого віку, федерація бере участь у найрізноманітніших семінарах, дискусіях, конференціях, круглих столах, що проводять громадські ветеранські організації.

А до заходів та акцій, які проходять під егідою ФПУ, залучаємо ветеранські та інші організації. Такі спільні дії свідчать про активність, організованість, згуртованість профспілок і громадських організацій у розв’язанні проблем ветеранів, а найголовніше — їх небайдужість до наявних проблем у різних сферах життя.

 — Першого жовтня світове співтовариство відзначатиме Міжнародний день людей похилого віку. Як готуються до нього вітчизняні профспілки?

— Федерація профспілок України спільно з радою Організації ветеранів України візьмуть активну участь у заходах, спрямованих на забезпечення належного соціального захисту осіб похилого віку. Знаковою подією наших спільних дій стане міжобласний семінар «Соціальний діалог — запорука розв’язання актуальних проблем ветеранів та всіх літніх людей». Головна мета семінару — вдосконалення спільної роботи ветеранських організацій з органами влади, профспілками, роботодавцями з додаткових гарантій щодо соціального захисту ветеранів та всебічної допомоги для задоволення їхніх потреб, а також утвердження в державі і суспільстві шанобливого та гуманного ставлення до літніх людей.

Крім того, затверджено план профспілкових заходів ФПУ з нагоди Міжнародного дня людей похилого віку, Дня ветерана, згідно з яким передбачається вшанування ветеранів профспілкового та ветеранського руху.

Для того, щоб посилити увагу до потреб осіб похилого віку, Федерація профспілок звернулася до членських організацій ФПУ, територіальних та первинних організацій всеукраїнських профспілок з проханням: узяти участь в організації та проведенні у вересні—жовтні 2013 року заходів у рамках Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана. А також ініціювати організацію та проведення спільних заходів з місцевими органами влади та осередками Організації ветеранів України.

У своїй повсякденній роботі з ветеранами ми виходимо з того, що жодна людина поважного віку не повинна залишатися поза нашою увагою. А тим паче та, яка потребує невідкладної допомоги та підтримки.

ДО РЕЧІ

Однією з найболючіших проблем, що безпосередньо торкається всіх людей похилого віку, є недоступність медичного обслуговування. Всупереч конституційним нормам, безоплатність лікарської допомоги залишилася хіба що на папері.

ТОЧКА ЗОРУ

Людям похилого віку треба забезпечити нормальне, за європейськими стандартами, життя, яке вони заслужили довголітньою працею. А конкретніше — такий життєвий рівень, який є необхідним для підтримання власного здоров’я і добробуту своєї сім’ї, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування.

Розмову вів Антон ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ

До списку новин