загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Пенсії перерахують у грудні

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Більшість українців розміром пенсії не задоволена

За винятком хіба що тієї частини пенсіонерів, у яких пенсійні виплати сягають кількох тисяч, а іноді й кількох десятків тисяч гривень (найбільша пенсія — 45 тис. грн.). І це при тому, що мінімальна пенсія — 894 грн.

Тож зрозуміло, чому в людей виникає так багато запитань. Ті, хто лише збирається на заслужений відпочинок, хочуть з’ясувати, на яку пенсійну виплату можуть розраховувати.

А тих, хто вже на пенсії, цікавить інше: чи зростатимуть виплати цього року, як провести перерахунок  тощо. Запитань багато. «Газета» переадресувала їх заступникові  начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Руслані Іванковій.

«2015 року мені виповниться 60, і я оформлятиму пенсію. Знаю, що під час визначення розміру пенсійної виплати враховують стаж і зарплату.  Зі стажем усе зрозуміло: в мене 37 років стажу. А за які роки враховують зарплату? Одні кажуть, що за останні п’ять, інші — за останні два роки? А як насправді?  Чи залишилося у новому пенсійному законодавстві право людини вибирати п’ять років зі стажу, зарплату за які вона хоче врахувати під час нарахування пенсії?»

Василь Ставчук, м. Львів

— Обчислюючи пенсії, визначають індивідуальний коефіцієнт страхового стажу та коефіцієнт заробітної плати кожного пенсіонера. За які роки враховують заробітну плату? За  весь період страхового стажу з 1 липня 2000 року, на підставі даних персоніфікованого обліку.  Тим громадянам, які виходитимуть на пенсію до 1 січня 2016 року, за їхнім бажанням, можуть врахувати  також і  заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль до 1 липня 2000 року, на підставі поданої довідки про заробітну плату.  Якщо підприємство розпалося чи з якихось інших причин ви не можете отримати таку довідку, тоді  враховуватимуть лише заробітну плату з липня 2000 року.

У  чинному пенсійному законодавстві є норма, яка дозволяє виключати з наданого періоду зарплатні певну кількість місяців,  тривалістю не більше ніж 10% страхового стажу. Скажімо, особа, яка збирається на пенсію і має 40 років стажу, може виключити зарплату за чотири роки (10%,),  в які її зарплата була найнижчою. Це дозволяє збільшити коефіцієнт заробітної плати. Додатково можуть бути виключені  періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років тощо.

Після проведення такої оптимізації періоду заробітної плати  має залишитися для розрахунку не менше ніж 60 місяців. 

Щоб визначити  коефіцієнт  заробітної плати, слід фактичну заробітну  плату, з якої сплачено страхові внески, поділити на величину середньої заробітної плати в Україні за той же період. Іншими словами, це — співвідношення вашої фактичної заробітної плати за обраний період до показника середньої заробітної плати загалом в Україні за цей же період. І цей середній показник є індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати.

Середньомісячну заробітну плату для розрахунку пенсії визначаємо шляхом множення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення по призначення пенсії,  на індивідуальний коефіцієнт заробітку. 

А формула розрахунку пенсії — це добуток середньомісячної заробітної плати та коефіцієнта страхового стажу.

«У грудні мій чоловік іде на пенсію, але в нього не 35 років трудового стажу, як цього вимагає новий закон, а лише 25. На яку пенсію він може розраховувати?» 

Марія Горобець, Яворівський район

— Назвати розмір пенсії не можу, бо все залежить від того, яка в нього зарплата. Обчислюючи пенсію, враховуватимуть  коефіцієнти страхового стажу та середньомісячної  заробітної плати. Єдине, що можу сказати: якщо розмір пенсії (з урахуванням належних надбавок і підвищень) не досягне  прожиткового мінімуму, який визначено для непрацездатних осіб (з 1 грудня він становитиме 949 грн.), тоді ваш чоловік отримуватиме щомісячну державну  допомогу. Його пенсійна виплата не може бути меншою від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Тобто пенсія вашого чоловіка не може бути меншою  за 949 грн.  

«Коли підійде час виходити на пенсію, у мене буде 25 років трудового стажу. Жінкам зараз слід мати 30 років стажу. Як мені нараховуватимуть пенсію?  Якщо я працюватиму ще п’ять років і матиму вже необхідні 30 років, то чи зможу тоді претендувати на перерахунок пенсії?»

Стефанія Петрів, Городоцький район

— Якщо ви за віком вийдете на пенсію і працюватимете, то перший перерахунок пенсійних виплат вам проведуть через 24 місяці роботи. Якщо ви й надалі працюватимете і матимете стаж 30 років, який необхідний для призначення мінімальної пенсії жінкам, то за вашою заявою вам проведуть перерахунок з урахуванням допрацьованого страхового стажу і заробітної  плати, з якої було призначено пенсію.

«Торік кілька разів упродовж року перераховували пенсії. І до тих мізерних грошей хоч небагато, але таки додавали кілька гривень. А цього року про збільшення пенсій нічого не чути. З 1 жовтня на жодні підвищення розраховувати не можна?»

Іван Божик, м. Львів

— У жовтні жодних перерахунків пенсій не передбачено, бо Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» визначено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2013 року — 894 грн., з 1 грудня 2013 року — 949 грн.  Тож перерахунки пенсій проводитимуть з 1 грудня.       

«Чи знаєте, якою буде мінімальна пенсія в Україні 2014 року?»

Катерина Осип, м. Пустомити

— Це буде відомо після ухвалення закону про Державний бюджет на 2014 рік.

«Кажуть, що працівникам Пенсійного фонду України наказано нараховувати мінімальні пенсії, бо грошей катастрофічно бракує. А пенсіонери й так не знають, скільки їм насправді мають нарахувати, бо в тих підрахунках не кожен математик розбереться. Чи не можна вивести просту формулу, за якою кожна людина може сама підрахувати розмір своєї пенсії?»

Остап Гураль, м. Львів

— Чутки коментувати не буду. Необхідно знати, що розмір пенсії визначають згідно з нормами пенсійного законодавства, тобто в кожному конкретному випадку цей розрахунок здійснюють з урахуванням індивідуальних трудових даних — страхового стажу й заробітної плати.

Якщо ж  пенсіонер бажає особисто перевірити правильність пенсійних нарахувань, то він може звернутися до територіального управління Пенсійного фонду, де йому нададуть детальну  письмову інформацію  про стаж і заробіток, з яких проведено обчислення його пенсії.     

Власний розрахунок пенсії може провести кожна особа, яка зайде на сайт Пенсійного фонду України,  де за допомогою програми «Пенсійний калькулятор» можна здійснити розрахунок пенсії.

«Мені до виходу на пенсію залишилося менше ніж два роки. Але на нашій фірмі, мабуть, буде скорочення персоналу. За старим пенсійним законодавством, за таких умов можна було виходити на пенсію достроково. А зараз така норма збереглася чи її ліквідували?

Орислава Марків, м. Львів»

— Право дострокового виходу на пенсію за віком за півтора року до досягнення пенсійного віку залишилося, його визначає ст. 49 Закону України «Про зайнятість населення». Таке право надають працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця, у зв’язку зі змінами в організації виробництва й праці, зокрема ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до пенсійного віку, і якщо вони мають відповідний стаж (жінки — 30, чоловіки — 35 років). Але за умови, що людина зареєструвалася в територіальному органі зайнятості населення і там для неї не знайшли відповідної роботи. І клопотання про достроковий вихід на пенсію має подати служба зайнятості. Розрахунок розміру вашої пенсії у такому разі здійснюють з урахуванням страхового стажу та середньомісячної заробітної плати.

Олександра Баландюх

До списку новин