загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Все про пенсію: типові помилки, порядок дій, поради

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Два роки минуло з впровадження пенсійної  реформи в Україні, але питань до неї все ще чимало. Адже реформа  – це не лише збільшення пенсійного віку для жінок, про що найбільше  дискутували, але й чимало інших новацій.

Сьогодні «Унґвар» спільно з  заступником начальника управління з призначення пенсій Пенсійного фонду в Закарпатській області  Яною Бриньо розпочинає ряд публікацій, щоб відповісти на найактуальніші питання  стосовно пенсії.

Проблеми, на яких «спотикаються» краяни

Коментує Яна Бриньо:

– Приємно відзначити, що нині люди заздалегідь приходять до Пенсійного фонду. Цікавляться, як вийти на пенсію, які документи потрібно зібрати, чи все гаразд із трудовими книжками.

І якраз трудові книжки нині є  чи не найбільшою проблемою. Ми все частіше стикаємося з їх неправильним заповненням. Кадрових служб, де працювали б люди, що спеціально вчилися правильно заповнювати документи, як це було колись, нині вже немає. Коли в трудових книжках є виправлення, ці періоди потребують уточнення – інакше цей стаж не можна брати до уваги при нарахуванні пенсій.

Якщо люди звертаються до нас  заздалегідь, ми робимо запити, пояснюємо, які документи й до яких організацій  треба подати, щоб стаж був зарахований.

Інша велика проблема виникає у закарпатців, які працювали за межами України чи УРСР. Ті, хто трудився за договорами підряду, думають, що мають страховий стаж, а насправді договори підряду ніколи не підлягали загальному соціальному страхуванню. Відповідно, такі заробітчани не можуть сподіватися, що цей період роботи буде врахований. Люди ображаються, дорікають, що працювали. Ми це чудово розуміємо, але проти законодавства піти не можемо.

* * *

Чи враховується в загальному стажі  навчання у вищих навчальних закладах та проходження строкової військової служби?

– Період навчання у вузах не зараховується  до загального стажу, починаючи з 2004-го року. Якщо людина, до прикладу, вступила в університет у 2000-му році, їй зарахують  до стажу перші три роки навчання з п’яти.

Але такі люди мають право добровільної участі у системі загального соціального страхування. Це право мають всі особи після досягнення 16-річного віку. Якщо людина ніде не працює, не зайнята доглядом за дитиною, вона може укласти договір добровільного страхування, сплачувати мінімальний щомісячний внесок упродовж періоду навчання і при настанні пенсійного віку цей період буде врахований. Але просто як страховий стаж, а не навчання.

Щодо військової служби, то військові  частини звітують до Пенсійного фонду  про службовців і служба зараховується до загального стажу.

Пенсія по інвалідності: документи, які підтверджують інвалідність, до пенсійного фонду надсилає медико-соціальна експертна комісія (МСЕК).

Військовослужбовці подають копію  свідоцтва про захворювання, видану й завірену військкоматом, або довідку військово-лікарської комісії. Якщо інвалідність настала після звільнення з армії, потрібна довідка військкомату про проходження служби та висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з відбуванням служби.

Окрім довідки про інвалідність, потрібно подати ті ж документи, що й для отримання пенсії за віком.

Які документи слід подати для призначення пенсій?

Якщо наближається пенсійний  вік:

паспорт (або інший документ, що засвідчує особу, місце її проживання (реєстрації) та вік),

довідка про присвоєння ідентифікаційного  номеру (або копія сторінки паспорту з відміткою про відмову від  номеру через релігійні переконання);

трудова книжка, диплом про навчання, військовий квиток, свідоцтва про  народження дітей (жінкам, які до досягнення дитиною трирічного віку не працювали), строкові договори або довідки, що підтверджують строкові трудові договори про роботу на Крайній Півночі;

спеціальний торговий патент або свідоцтво  про сплату єдиного податку, або  патент про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідку про сплату страхових внесків фізичною особою, котра займалася підприємництвом за спрощеною системою оподаткування;

довідка про заробітну плату  за 60 місяців роботи підряд до 01.07.2000 р;

у разі призначення пенсій за віком  зі зниженням пенсійного віку додатково  подаються документи, що підтверджують  таке право.

У зв’язку з утратою  годувальника:

довідка про присвоєння ідентифікаційного  номера померлому годувальнику (якщо є),

трудова книжка, диплом про навчання, військовий квиток, довідки, тобто всі документи про стаж годувальника,

довідка про заробітну плату  за 60 місяців роботи підряд до 01.07.2000 р;

свідоцтво про народження або паспорт  особи, якій призначають пенсію, довідка  ЖРЕРу про склад сім’ї померлого годувальника;

копії документів, які засвідчують  родинні стосунки члена сім’ї  з померлим годувальником;

свідоцтво про смерть годувальника або рішення суду про визнання його пропалим безвісти;

довідки навчальних закладів про навчання на денній формі навчання (для дітей у віці від 18 до 23 років);

довідка з житлових органів про  спільне проживання з померлим чи рішення суду;

експертний висновок, якщо смерть пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС;

висновок МСЕК про інвалідність і час її настання чи довідка військової установи про дату та причину смерті, чи документ про час проходження ним військової служби, причину звільнення з неї та зв’язок смерті з виконанням обов’язків військової служби.

Юрій ЛІВАК

До списку новин