загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Як прожити на пенсію?

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У розвинених країнах час виходу людини на пенсію називають «вільним часом»... «золотою порою», коли вона нарешті зможе дозволити собі пожити для себе, не будучи зобов’язаним ні кому

Власне, за кордоном особу, що вийшла на відпочинок, називають не пенсіонером, а сеньйором. Та різниця не тільки в словах. Значна частина українських пенсіонерів не можуть собі дозволити, як їхні європейські ровесники, відправитися навіть на короткостроковий відпочинок до теплого моря, не кажучи по закордонні подорожі. Більш того, в суспільній свідомості поняття «убогість» і «пенсія» взаємопов’язані, тому так багато пенсіонерів в Україні намагаються підробляти.

Все це погіршене відчуттям несправедливості, адже у 2004 році законодавці суттєво «урізали» розмір пенсії, нарахованої за рядянських часів (люди мали й по 40-50 років трудового стажу, щоб мати пристойну пенсію). До того ж нині у простих смертних пенсія становить близько 40% від заробітку, а у суддів, прокурорів, чиновників вищого рангу та депутатів — 80-90%. Як кажуть у рекламних роликах: «Відчуйте різницю»...

Ситуація ж у розвинених країнах абсолютно інша, там для нормального життя часто достатньо мінімальної пенсії.

Польща

У питаннях пенсійного забезпечення і соціальних стандартів Польща вже давно прирівнялася до Європи. Середньої пенсії польському непрацюючому пенсіонерові вистачає на життя в найдорожчому місті цієї країни — Варшаві. Щоправда, життя хоч і скромне, але безбідне. Істотно полегшують життя малоімущим пенсіонерам відносно невисокі ціни на продукти, адресні дотації на комунальні послуги і оплату житла, а також безкоштовна медицина, пільги на ліки і проїзд. Кілька років тому був скасований закон, що забороняє працювати полякам, що вийшли на пенсію, і тепер працюючому пенсіонерові в Польщі цілком по кишені осилити турпоїздки не тільки по своїй країні, але й круїзи по Європі.

Фінляндія

Відсутність максимуму для розміру пенсії в Суомі закріплена конституцією. Скільки заробите — все ваше. Розмір пенсії залежить від стажу, характеру діяльності і розміру зарплати. Крім того є гарантований для всіх мінімум (€550). Держава доплатить вам, якщо «робоча пенсія» буде менше цієї суми. Мінімальні пенсії у Фінляндії у небагатьох пенсіонерів. Розмір середньої пенсії у чоловіків — €1530, у жінок — €1200. Цілком достатньо для ситого життя. Усереднений фінн не відмовляє собі ні в чому, але й не тринькає. Ощадливість властива всім фінам. Сприяють економії 50%-ні пільги на проїзд в автобусах і поїздах, знижки в оздоровчих центрах і басейнах. Ті, хто має своє житло, істотно економлять на оренді житла за 50 квадратних метрів — біля €350-500, і цілком можуть пару разів на рік відпочити в теплих краях. Комунальні витрати теж цілком прийнятні і не обтяжливі (€200-300 — за 50 кв. метрів). Пенсіонери з високим розміром пенсії мають нерухомість в Португалії або Іспанії, де гріють свої кісточки в зимовий час. Там існують цілі селища з мешканням фінських і шведських пенсіонерів. Але є одна негативна особливість Фінляндії — дуже слабкі соціальні зв’язки. Як правило, після 18-ліття батьки відпускають дітей в самостійне життя, а діти потім пристроюють їх в будинки пристарілих. Хоча і там фінські пенсіонери не бідують. Вони отримують все необхідне взамін на пенсію, або якусь її частину. Існують також пенсійні будинки з правом оренди або купівлі квартири в них, де можна жити з іншими «колегами» під пильним наглядом чергової медсестри і обслуговуючого персоналу.

Угорщина

В Угорщині пенсіонери живуть скромно, але сито. Пенсіонери тут рідко підробляють, та й то на легких роботах на зразок доглядача в музеї або білетера в театрі. Отримуваної пенсії вистачає на оплату «комуналки», закупівлю продуктів (м’ясо, овочі тут не дорогі). Медицина безкоштовна, але деякі послуги доводиться оплачувати самим. Угорський транспорт дуже дорогий, але пенсіонерам дозволено їздити безкоштовно в найдешевшому класі по всій країні. За вагони класом вище потрібно буде доплатити.

Німеччина

Це країна пенсіонерів — 1/4 частина населення старше 65 років. Німцеві, що не заробив пенсійного стажу, все одно платитимуть «мінімум» (€350), йому також гарантованна оплата комунальні послуги і житло (з розрахунку 56 квадратів на людину). У таких же умовах знаходяться численні емігранти (хоча їм надають не пенсію, а соціальну допомогу). Приблизно 70% від середнього доходу складає максимальна німецька трудова пенсія, але так отримують одиниці. В середньому пенсія становить €810. Загалом німці-пенсіонери особливо не жирують, але їм вдається відкладати на депозит й двічі з’їздити на відпочинок до Іспанії або на море в рідній Німеччині. У Німеччині добре захищені права орендарів, тому зазвичай громадян орендують житло по 20-30 років. Купувати квартири тут не прийнято, тому що деколи переїзд в скромніше житло обходиться дорожче за продовження колишньої оренди. Іноді пенсіонери все ж таки переселяються і в «пенсійні будинки» — кондомініуми, де організовано цілодобове чергування лікарів. І лише ті самотні пенсіонери, які через життєві обставини не змогли або не захотіли обзавестися сім’єю й тепер не в змозі самостійно себе обслуговувати, переселяються в будинки для пристарілих.

Іспанія

Останніми роками Іспанія стала подібністю Мекки для пенсіонерів всієї Європи. Причиною тому низький рівень життя, низькі ціни на продукти і житло. Пенсіонери Європи відчувають себе тут казково багатими людьми. Хоча і іспанських ровесників не можна назвати бідняками, їхня середня пенсія складає €850-900. Цієї пенсійної винагороди вистачає не тільки на життя в глибинці, але і в столиці Каталонії — Барселоні. Більшість іспанців вимушена жити в орендованому житлі, але все одно раз-два в рік виїжджають до моря. Людям похилого віку допомагають знижки на транспорт, достатньо дешевого одягу іспанських брендів, а найголовніше — добрі люди. Будинки пристарілих ту не в моді. Самотній старій людині допомагатимуть і сусіди, і дальня рідня, але, ніхто й не подумає здати її в богадільню.

Литва

Литва сильно постраждала від кризи. Це негативно відбилося на пенсійному забезпеченні литовців. В кінці 2009 — на початку 2010 років пенсії тут урізали двічі: спочатку зовсім небагато, а потім на 50-70% для всіх працюючих пенсіонерів. Рятує литовських пенсіонерів те, що вони є господарями свого житла і не платять за оренду житла, як прийнято, наприклад, в ФРН або Іспанії. Литовські пенсіонери, які одержуюють державну пенсію не з фонду соцстраху, а з бюджету, живуть непогано. А останнім допомагають виживати численні пільги: компенсація на протезування зубів, знижки на ліки (50%), пільговий міський проїзд і усередині країни (на 50-80% дешевше), пільгові тарифи за вивезення сміття, оренду землі і т.д.

За матеріалами зарубіжної преси,

Переклала Яна Калашник

До списку новин