загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Бережіть свої гроші: кому війна, а кому мати рідна

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

У всі часи шахрайством різного штибу і масштабу традиційно займалися люди, м'яко кажучи, не обтяжені любов'ю до ближнього. За родом занять вони чудово відчувають, кого можна ошукати. І до речі, в періоди всіляких смут і заворушень кількість потенційних клієнтів аферистів зростає прямо пропорційно до кількості постраждалих від тих смут людей.

Нині на зміну тим, хто продавав «чудесні» еліксири недосвідченим у медицині середньовічним селянам, прийшли технічно підковані шахраї. Але цілі їхні змінилися мало. Наприклад, сьогодні фахівці все більше говорять про банківських шахраїв і способи захисту від них.

Тема, звичайно, не нова. Але в умовах сучасної України, коли люди не знають, чого чекати від прийдешнього дня, та ще й психологічно втомилися від подій останніх місяців, вона дуже актуальна. Адже, в такій ситуації від наявності грошей на шматочку пластика може залежати дуже багато чого.

Про те, які методи відбирання грошей у населення зараз практикують кібершахраї, а, головне, як від них захиститися, розбирався ForUm.

А в чому власне проблема?

Фахівці Незалежної асоціації банків України констатують, що з початку року найактивніше орудують шахраї, які встановлюють скімери на банкомати, махінатори з банківськими картками і кредитні шахраї. Також за кілька місяців 2014-го стало більше випадків компрометації даних платіжної картки безпосередньо на персональному комп'ютері або навіть мобільному гаджеті під час проведення операцій в Інтернеті.

«Як і минулого року, основними видами шахрайства залишаються підробка банківських карток, крадіжка їхніх реквізитів для оплати товарів у мережі Інтернет, спроби протиправних маніпуляцій з банкоматами, а також шахрайства в системі дистанційного банківського обслуговування. Способи скоєння цих злочинів різні й іноді свідчать про досить високий технологічний рівень шахраїв», розповів експерт НАБУ начальник управління інформаційної безпеки Дмитро Янішевський.

«Кіберзлочинці активно поширюють інформацію про способи здійснення атак і продають інструменти для здійснення кіберзлочинів, обмінюючись інформацією в режимі реального часу. Запропоновані в Інтернеті шахрайські сервіси йдуть в ногу з часом. Кіберзлочинці почали виставляти на продаж сервіси за типом «усе включено». Якщо раніше значна частка припадала на шахрайство з платіжними картками, то зараз шахраї активізувалися також у сфері он-лайн платежів, розкрадань з використанням мобільних бот-мереж (зараження мобільних пристроїв користувачів (смартфони, планшети)), атак на POS-термінали, автоматичної підміни реквізитів», - повідомила керівник проекту НАБУ «Протидія кіберзлочинності» Тетяна Самсонюк.

Зважаючи на це, українські банки підстрахувалися і запровадили додаткові заходи безпеки, наприклад, сегментований перевипуск карток, зниження авторизаційних лімітів, заміну ПІН-кодів клієнтів. Це допомогло зменшити кількість інцидентів, але, втім, не означає повну ліквідацію проблеми. При цьому фахівці не пов'язують активність шахраїв із загальною нестабільністю в Україні.

Тим не менш, психологи кажуть, що багато українців зараз пригнічені й розгублені. А такий стан психіки робить людину уразливою для будь-якого роду маніпуляцій і махінацій.

«Побутує вислів «кому війна, а кому мати рідна». Завжди подібні ситуації загострюють людську сутність. Тому не дивно, що хтось може будувати свій добробут на нестабільній ситуації, коли люди перебувають у стані паніки і стресу й дуже схильні до впливу. У людини в стані стресу відключаються захисні психологічні механізми, що робить її більш схильною до якихось дій», - коментує проблему психотерапевт Ольга Токій.

«Цю ситуацію можна пояснити не тільки з точки зору психології, але і з точки зору медицини. Коли людина схильний до застуди, то чим нижчий рівень імунітету, тим більше знижується здатність організму захищатися, тим легше захворіти. Точно так само і з психікою. Коли відбуваються незрозумілі процеси, а люди перебувають у стані фрустрації, в стані розвитку подій, то, природно, з'являються ті, хто не проти цим скористатися. В таких ситуаціях проявляються шахраї, що було завжди», - вважає психотерапевт Віталій Дьяконов.

Варто зазначити, що йдеться тут не тільки про банківських шахраїв, а про всіх, хто заробляє на життя обманом. Але це, знову ж, не означає, що у тих, хто краде гроші саме з карток, з'явиться совість і до стабілізації обстановки в країні вони згорнуть свою діяльність.

Як вирішувати цю проблему?

«Звичайно, на сьогодні протидія кіберзлочинності є штатною безперервною діяльністю відповідних підрозділів банків. Посилюється захист, відповідно винаходяться нові інструменти проникнення. Тому важливо розуміти, як знизити обсяги розкрадань на системному рівні. Наш козир, який має глобальне значення для ефективної роботи щодо запобігання масовим однотипним кіберзлочинним діям - це Система обміну інформацією з питань запобігання і протидії кіберзлочинності в банківській системі України. Вже ухвалено відповідну постанову НБУ щодо її створення і сформована міжвідомча робоча група. Роботу розпочато, а це значить, що невдовзі буде побудована платформа для оперативного і легітимного обміну інформацією між задіяними учасниками. Однозначно, це сприятиме успішному запобіганню кібератакам і завершенню операцій щодо ліквідації злочинних груп, що, в свою чергу, значно знизить ймовірність виходу на цей ринок нових злочинних груп - через очевидні ризики», - пояснює Тетяна Самсонюк.

Щоправда, до винаходу стовідсотково дієвого засобу нейтралізації злочинців, клієнтам банків розслаблятися не варто. У чому проблема безпеки ваших грошей - це ваша проблема. Радує те, що її все ж можна вирішити. На елементарному рівні зберегти свій рахунок у цілості й схоронності зможе будь-хто.

«Варто уважно вивчати правила використання карток, слідувати рекомендаціям банку щодо запобігання шахрайству - наприклад, не випускати з виду свою картку, використовувати ліміти на зняття коштів, знати способи автентифікації веб-сайтів, з яких відбувається розрахунок в Інтернеті, використовувати антивірусні програмні засоби на комп'ютерах, що використовуються для он-лайн розрахунків», - вважає експерт проекту НАБУ «Протидія кіберзлочинності» начальник управління інформаційної безпеки Дмитро Янішевський.

«Перш за все, кожен із нас має розуміти важливість і необхідність захисту своїх робочих станцій, правильного ставлення до конфіденційної інформації, знань про ті можливості та правила, які дозволяють у більшості випадків запобігти крадіжці коштів з рахунку і витоку конфіденційної інформації (регулювання лімітів, контроль рахунку, знання про порядок дій у нестандартних ситуаціях). Чому? Тут усе просто. Злочинцям набагато дешевше і простіше здійснити атаку з боку клієнта, який докладає найменше зусиль і вкладає менше коштів у захист. Саме це приваблює кіберзлочинців в Україну і має прямий вплив на типологію застосовуваного інструментарію», - пояснює Тетяна Самсонюк.

«Насамперед, необхідно чітко розуміти, яку інформацію можна розголошувати. Тому що саме за нею полюють шахраї», - радить фахівець.

За її словами, передусім шахраї ведуть полювання за номерами банківських карток, кодами CVV2, призначеними для підтвердження операцій, що здійснюються в мережі Інтернет або по телефону, ПІН-кодами, а також за тим, як пишеться ім'я і прізвище клієнта латиницею. Саме ці дані потрібно оберігати і не розголошувати.

Особливу увагу треба приділити захисту смартфонів, якщо з їх допомогою проводяться банківські операції. Встановіть антивірусне програмне забезпечення, не переходьте на підозрілі посилання, які надходять вам від невідомих адресатів, активізуйте мережеве підключення, тільки коли Ви його використовуєте і т. д.», - радить Тетяна Самсонюк.

«Під час роботи з банкоматом, по-перше, уважно огляньте банкомат. В разі зміни зовнішнього вигляду щілини для картки краще її навіть не вставляти. По-друге, прикривайте клавіатуру руками при наборі ПІН-коду. Подивіться, чи немає сторонніх предметів біля екрану - приміром, лотка з буклетами - це, швидше за все, маскування для прихованої камери. Також необхідно знати і мати під рукою номер телефону для екстреного зв'язку з банком, який видав картку. Найчастіше він зазначений на зворотному боці картки. Запам'ятайте, а краще запишіть у телефон», - підкреслює фахівець з банківської безпеки.

Що ж, головне, чим зараз користуються банківські шахраї, - це банальна безпечність клієнтів. Так, може, не варто полегшувати їм життя тоді, коли треба піклується про своє?

Валентина Дудко

До списку новин