загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Київ умовляє олігархів, налаштовуючи схід проти Путіна

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Автор: Алістар Макдональд

(Reuters) - Хоча продовжують звучати все нові сигнали про накопичення  російських військ на українському кордоні, Росія, мабуть, втратила свій шанс використати  заворушення на російськомовному сході у своїх інтересах, щоб захопити промислові центри України тим самим шляхом, як вона зробила це у Криму.

Через тиждень після проведених насильницьких актів за участі промосковських сепаратистів, у результаті яких  у прикордонних містах загинуло три людини, виник проект консенсусу між новими лідерами у Києві та східними бізнес-олігархами, які були тісно поєднані зі зміщеним президентом Віктором Януковичем.

Співпраця між Києвом та магнатами, і з рідного для Януковича Донецька, і з більш ширшої області вугільного басейну Донбасу, ускладнила б для Москви проведення будь-якого військового втручання під маркою гуманітарної допомоги і менше ймовірності, що воно б широко віталося населенням.

Співпраця прийшла услід за обіцянкою нового прем'єр-міністра України децентралізувати владу в регіонах, захистити права російської мови і захистити індустрію - компроміс, який вимагали західні дипломати, щоб зупинити розкол України.

Незабаром після зміщення Януковича парламент вжив заходів, щоб зробити українську мову єдиною державною мовою. Це, а також включення націоналістів до нового уряду, насторожило російськомовне населення та посприяло підтримці сепаратистського руху в Криму, населення якого в основному складається з етнічних росіян.

Описуючи "порозуміння між елітою та регіональними органами влади на сході та центральним урядом", - політичне джерело в Донбасі стверджує, що воно включає конституційні зміни стосовно збільшення прав на використання російської мови, а також децентралізацію.

"Це сприятиме єдності в країні", - сказав він.

Володимир Кіпен, політолог з Донецька, сказав, що Москва, незважаючи на її спростування, все ще може вторгнутися, або більш імовірно провокуватиме заворушення. Він же також зазначив, що олігархи, шукаючи стабільності для бізнесу, побудованого у 1990-х роках шляхом придбання екс-радянських державних активів, зосереджуються довкола наступників Януковича.

Відзначаючи нездатність прокремлівських активістів триматися до кінця після захоплення ними будівлі обласної адміністрації на початку цього місяця, в результаті якого російський прапор майже протягом тижня майорів на офісі, він прийшов до висновку: "Кримський варіант у Донбасі провалився ".

Мітинги, проведені на вихідних, що проголошували союз із Росією, зібрали лише кілька тисяч підтримки і пройшли без ексцесів, незважаючи на гучні скандування під час протистояння зі спецпідрозділами міліції: "Крим-Донбас-Росія" і розвіювання російськими прапорами під офісом донецького губернатора.

Цей протест не зміг зірвати візит міністра закордонних справ Німеччини, який зустрівся з найбагатшою людиною України Рінатом Ахметовим і відбув додому, високо оцінюючи обіцянки останнього запобігти розколу країни та співпрацювати в проведенні ліберальних реформ корумпованої, розваленої економіки.

"Ми сьогодні почули тут про настійне прагнення, щоб нова Україна залишалася об'єднаною Україною і щоб не було жодних розколів", - заявив Франк Вальтер Штайнмаєр після зустрічі з Ахметовим і сталевим магнатом Сергієм Тарутою, новим губернатором Донецька. Він також зустрівся з Прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком та високо оцінив "сигнали", надіслані мешканцям сходу у виступі, зробленому переважно на російській мові.

ПЕРЕСТРАХОВКА ДЛЯ БІЗНЕСУ

Тарута критичний по відношенню до помилок, зроблених Києвом, які відіграли значну роль у втраті Україною Криму, повідомив агентству Reuters, що він очікував на жорсткі переговори стосовно розподілу влади, але вірив, що уряд, який його призначив, рухається у правильному напрямку. Він відчував, що його власні заходи: пересвідчення у надійності міліції та припинення перетину кордону російськими "провокаторами" -  приборкали заворушення.

Страх перед жорсткими українськими націоналістами в уряді розповсюдився серед російськомовних мешканців на сході, які поділяють думку контрольованих Кремлем ЗМІ про те, що у столиці відбувся "фашистський переворот".

У Донецькій області, яка є домівкою для 10 відсотків українського 46-мільйонного населення та виробником 20 відсотків її промислової продукції, також дається взнаки глибоке обурення стосовно того, що 23 роки пострадянської незалежності залишили їх бідними і експлуатованими багатою елітою, яку багато хто вважає дещо гіршою ніж мафія.

Але, незважаючи на це глибоке невдоволення, здається, лише меншість населення активно бажає розриву з Україною та приєднання до Росії.

Місяць тому Штайнмаєр був у Києві, проводячи переговори про припинення бійні між міліцією Януковича та учасниками акцій протесту.

Його приїзд до колишньої твердині зміщеного президента відбувся після тижнів тиску з боку Заходу з метою досягнення компромісу, аби не допустити розколу України вздовж лінії активного протистояння схід-захід, який уможливив би перехід її головної індустрії до російського президента Володимира Путіна.

Україна опинилась у ситуації кризи після того, як Янукович у листопаді відхилив підписання пакту про вільну торгівлю з Європейським Союзом, спричинивши протести на київському Майдані Незалежності, широко відомому як Майдан. Пізніше він прийняв пакет фінансової допомоги від Путіна, але місяць потому, після кривавого протистояння, Янукович утік до Росії.

У той час, як загроза торгівельної війни з Росією, безсумнівно, зіграла свою роль у відмові Януковича від пакту ЄС, занепокоєння східних олігархів стосовно можливих збитків для їх бізнесу через скасування ввізного мита також наводилось аналітиками як один з можливих чинників.

Минулого вівторка Яценюк заявив в ефірі, що він уникатиме підписання угоди про вільну торгівлю у даний момент, щоб захистити східну промисловість.

Прем'єр-міністр, соратник давньої суперниці Януковича Юлії Тимошенко, яку досить не люблять на сході, озвучив список стратегій, запланованих з метою запевнити російськомовне населення: починаючи відмовою від членства в НАТО та закінчуючи гарантією їх права на мову і обіцянками роззброїти крайніх правих та інших бойовиків.

Один із західних чиновників охарактеризував це як "все, про що ми прохали", щоб залагодити розпад України і переконати схід.

РЕГІОНАЛЬНА ВЛАДА

Втім можливо, що найбільш важливою для східної еліти була обіцянка конституції, яка пропонує швидше "децентралізацію", а не "федералізм" - яку розглядають як рецепт від відокремлення регіонів.

Це було схвалено мером Донецька Олександром Лук'янченко, коли він звернувся до регіонального з'їзду Партії регіонів Януковича у п'ятницю. Партія, в минулому знаряддя для відстоювання президентської влади у загальнонаціональних масштабах, обговорювала свою роль після втрати лідера та позбавлена статусу "партії влади".

Відмежовуючи партію від закликів деяких членів про місцевий референдум у стилі Криму  стосовно проголошення федеративної автономії або навіть відокремлення, Лук'янченко повідомив, що партія, яка виступала проти федералізму за часів правління в Києві, підтримує запропоновану Києвом "децентралізацію".

Він розповів агентству Reuters, що ПР хотіла, аби регіони мали більше повноважень над бюджетами - вони вже збирають безпосередні суттєві податки, а також забезпечують роботу служб, таких як "міліція, суди і прокуратура".

Все ще на порядку денному ґрунтовні переговори стосовно конституції. Українці повинні спочатку вибрати президента 25 травня. Але ідея передачі управління судовою владою може бути ключовим елементом у постреволюційному торзі між  фракціями-суперницями.

Янукович ув'язнив Тимошенко за корупцію після того, як переміг її у виборах на пост президента. Він сам тепер є втікачем від правосуддя, звинувачений у "масових вбивствах" мітингувальників на Майдані. Східні олігархи мають серйозні причини побоюватися за свої активи і особисту свободу у якості зворотної реакції, направленої проти старої команди.

Збереження впливу, який, як стверджують громадські активісти, вони вже мають над міліцією і суддями, може бути тим призом, до якого вони прагнуть, ведучи переговори про децентралізацію.

У той час, як деякі східні підприємці проявляють стриманість стосовно критики вчинків Росії, можливо, через турботу про ділові зв’язки чи боязнь, що танки можуть заїхати в Донецьк - дуже багато людей висловилися проти Москви. Українська єдність може бути корисною для прибутків, до того ж небагато ділових людей отримують насолоду від обмежень, які Путін запровадив у стосунку російських олігархів.

Тим не менш, вважає аналітик Кіпен, дехто з бізнес-еліт, здається, готовий підтримати ідею, що східна Україну все ж може піддатися спокусі розколу: "Вони хочуть розіграти з Києвом карту сепаратизму як розмінну монету для своєї власної безпеки і для власних інтересів".

РОЗДІЛЕНИЙ ПОГЛЯД

Громадська думка в Донецьку різко розділена, більше ніж розраховували олігархи, яким вдалося вплинути на українську електоральну політику, особливо на сході.

Багато хто з тих, хто взяв участь у проросійських мітингах, посилалися на міцнішу російську  економіку як привід послідувати за Кримом.

"Ми хочемо провести референдум щодо приєднання до Росії", - зазначив Антон Сєдих, 27, серед трьохтисячного натовпу, який зібрався під статуєю Леніна в Донецьку на площі Леніна, через дорогу навпроти хмарочосу з мерехтливим склом, де Ахметов зустрівся з Штайнмаєром у суботу.

Компанія, де Сєдих робить вікна, не платила йому вже протягом двох місяців, як стверджує молодий чоловік, і він заздрить вищим заробітним платам у Росії. Після 23 років незалежності він не має віри в економіку України. "Децентралізація" не дасть відповіді на питання: "Це просто відтягування часу", - сказав він. "Олігархи турбуються про себе".

Інші на мітингу посилалися на культурні або родинні зв'язки з Росією, ностальгію за Радянською стабільністю, захоплення твердою рукою Путіна або зневагу до українських ораторів на заході. Є й побоювання щодо вільної ринкової ідеології ЄС і його режиму строгої економії. Один з плакатів зображав федерального канцлера Німеччини Ангелу Меркель з вусами Гітлера.

Для Дениса, 35, композитора, який спостерігав за процесом з іншої сторони площі, ігнорування російських недоліків є помилковим: "Тут не йдеться про економіку", - сказав він. "Це принципове питання свободи. Росія дуже авторитарна держава".

Його дружина Світлана, 29, сказала, що її критика Росії не стосувалася етнічної приналежності: "У мене російське прізвище. Ми говоримо російською та українською, - сказала вона, - але я громадянин України".

Подібні настрої були озвучені в десятках бесід, проведених минулого тижня в Донецьку з людьми в коледжах, магазинах, фермерських господарствах та металургійних заводах, які розкинулися по місті, вкритому териконами і сучасними будівлями. Заводські робітники, що відмічалися по закінченні роботи, були єдині у своїх побоюваннях перед лицем війни з Росією та втратами експорту, більша частина якого іде в Росію.

"Можливо, було б краще бути з Росією", - сказав сталевар Іван, 36. "Ми не зможемо конкурувати, якщо вони відкриють торгівлю з Європою".

Але мало хто серед співрозмовників сказав, що їх головним пріоритетом було приєднання до Росії.

Дані опитування, проведеного місяць тому перед кризою, стверджують, що  підтримку російського правління урегіоні можна порахувати однозначними цифрами, хоча, немало-небагато третина людей серед опитаних засвідчили бажання жити під Росією.

ПОБОЮВАННЯ ІНТЕРВЕНЦІЇ

Олександр Букалов з Московської правозахисноії мережі Меморіал заявив, що під час своєї роботи в Донецьку він побачив мало доказів того, що російськомовне населення потерпає від дискримінації. У спаласі протестів з моменту усунення Януковича він вбачає "психологічний вибух" у людей, які все ще борються з розвалом комунізму, людей ображених на олігархів і стривожених повідомленнями російських ЗМІ.

Повідомлення про збільшення московських військ вибивають з колії людей на сході. Існує мало свідчень того, що до кордону України було переміщено значні військові сили.

У той час, як дехто запевняє про готовність наслідувати кримських ополченців і допомагати російським військам у регіоні, інші стверджують, що вони готові боротися проти московських сил.

Багато аналітиків сумніваються у російському нападі на схід, хоча багато хто вважає, що Москва сприяла і надалі сприятиме ополченцям на сході, вичікуючи на можливість вплинути або момент втрутитися. Ознаки того, що олігархи  Донбасу приєднуються до керівництва у Києві, забезпечення з допомогою міліції контролю над акціями протесту, може ускладнити процес.

"Ми пережили найгірший етап", - гадає правозахисник Букалов, який вважає, що Росія втратила свій момент. '"м слід було бути швидшими. Вони втратили час, і люди мали час подумати".

Однак, на думку Олексія Гарана, політолога з Києва, Путін навряд чи залишить Україну наодинці, мотивуючи це тим, що він не захоче мати приклад успішного повстання на своєму порозі:

"Якщо план розколоти Україну не спрацює - а, здається, він не спрацював - вони будуть намагатися ускладнити життя центрального уряду і настійливо домагатися федералізму", - сказав він. "Для них дуже важливо, щоб Україна не зуміла здійснити успішні перетворення біля їхнього кордону. Ось чого вони бояться".

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин