
Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявляє, що з Росією не може бути "ведення справ у звичному режимі"
Міністри закордонних справ країн НАТО погодилися припинити будь-яке практичне цивільне і військове співробітництво з Росією.
Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що анексія української території Криму стала найнебезпечнішою загрозою для європейської безпеки на ціле покоління.
Не може бути ніякого "ведення справ у звичному режимі", - додав він.
Раніше він категорично спростував інформацію про те, що Росія відводить свої сили від своїх кордонів з Україною.
Вважають, що Москва останніми днями стягнула десятки тисяч військових до східного кордону України, посилаючи сигнали тривоги в Київ і на Захід.
Міністри закордонних справ з 28 країн-членів блоку НАТО, зібравшись в Брюсселі на своє перше засідання з моменту анексії Криму Росією, висловили різку заяву, в якій засудили “нелегальну” анексію української території Криму Росією.
Джонатан Маркус дипломатичний кореспондент Бі-бі-сі з Брюсселю
Деякі джерела НАТО стверджують, що від 35000 до 40000 російських військ стягнуто до східного кордону України.
Росіяни кажуть, що це військові навчання, але мені повідомили про те, що сьогодні турбує західних експертів розвідки: насправді дуже мало навчань має місце. Військо розгорнуто, і воно просто очікує.
Танки, мотострілкові війська і спецпризначенці - багато з яких російські елітні війська - всі знаходяться на полях і мають достатньо резервів, щоб знаходитись там досить значний час.
Вони ухвалили припинити співпрацю НАТО з Росією у ряді органів, але додали, що діалог у Раді НАТО-Росія може продовжуватися, у разі необхідності, на рівні послів і вище, щоб "дозволити нам обмінюватися думками, в першу чергу, з приводу цієї кризи. Ми переглянемо відносини НАТО з Росією на наступному засіданні у червні".
Вони також розглядають варіанти, у тому числі розміщення постійних військових баз в країнах Балтії, щоб підстрахувати членів блоку у Східній Європі. Дії Росії в Україні викликали стурбованість в Естонії, Латвії та Литви, які входили до Радянського Союзу під час холодної війни.
Літаки НАТО візьмуть пізніше участь у патрулюванні повітряного простору регіону під час планових навчань, які, як стверджують аналітики, набули особливого значення в умовах кризи. Кілька країн-членів НАТО, в тому числі Великобританія, США, Франція, запропонували надати додаткові військові літаки.
Окремо, Палата представників США одностайно проголосувала за підтримку законопроекту, що передбачає надання допомоги Україні і запровадження певних санкцій проти Росії у зв'язку з анексією Криму. Проект зараз віддано президентові США Бараку Обамі на підпис.
"Агресія"
Оголошуючи про офіційне призупинення стосунків, пан Расмуссен сказав, що сигнал від НАТО чіткий: блок виступає за своїх союзників, за Україну і виступає за міжнародну систему правил, які були запроваджені протягом останнього десятиліття. Він закликав Росію взяти участь у вирішенні пргоблеми, "поважаючи міжнародне право та кордони України".
Крім того, він повідомив, що НАТО надасть Україні більший доступ до навчань альянсу і підтримку для розвитку її збройних сил.

Росія заявляє, що війська уздовж її кордону з Україною беруть участь у навчаннях

Українські війська залишають Крим після російської військової анексії півострова

Повітряні сили США направили 10 літаків Ф-15 для збільшення віськової присутності НАТО в країнах Балтії

Українські спецпідрозділи, як повідомляється, конфіскували зброю у членів радикальної групи “Правий сектор”
Чиновник НАТО підтвердив для Бі-бі-сі, що співробітництво з Росією у проведенні операції боротьби з наркотиками в Афганістані після поточної сесії відновлено не буде.
За словами чиновника, місія Росії в НАТО залишатиметься відкритою, але Україна буде пріоритетною темою будь-яких розмов.
Українські міністри також прибули в Брюссель з метою зустрітися зі своїми колегами з НАТО. Спільна заява від НАТО і України після їхньої зустрічі оголосила про активізацію співробітництва та сприяння оборонним реформам в Україні шляхом проведення навчань та інших програм.
У попередньому виступі пан Расмуссен високо оцінив те, що він означив терміном "зразкова стриманість", засвідчена українським урядом та військовими і привітав народження "міцної" демократії в Україні.
"Агресія Росії проти України кидає виклик нашому баченню Європи: цілісної, вільної і мирної", - також додав пан Расмуссен.
Але, не дивлячись на безкомпромісну заяву, пан Расмуссен додав на закінчення: "Єдиний шлях для слідування - це політичний і дипломатичний шлях".
У Москві російське МЗС застерегло Київ проти будь-яких спроб вступити до НАТО, заявляючи, що такі зусилля у минулому "приводили до заморожування російсько-українських політичних контактів, "головного болю" у відносинах НАТО-Росія і ... до поглиблення розколу в українському суспільстві".
У понеділок президент Росії Володимир Путін повідомив канцлеру ФРН Ангелі Меркель, що він розпорядився про часткове відкликання російських військ від кордону зі східною Україною.
Але пан Расмуссен сказав журналістам: "На жаль, я не можу підтвердити, що Росія відводить свій контингент. Це не те, що ми бачимо".
Підвищення цін на газ
Тим часом, російська енергетична компанія "Газпром" оголосила про збільшення ціни на газ для України з вівторка.
Виконавчий директор "Газпрому" Олексій Міллер повідомив, що ціна на російський газ для України вже піднялась до $ 385.5 (£ 231) за 1000 куб. м. у другому кварталі 2014 року, в порівнянні з попередньою ціною $268.5.
Пан Міллер додав, що неоплачений рахунок України за газ Росії на даний момент становить $1,7 млрд.
Напруженість між Заходом і Кремлем зросла після повалення у лютому прокремлівського Президента України Віктора Януковича після місяців вуличних акцій протесту.
Згодом рішення Росії анексувати Крим після референдуму за підтримки Москви, який пізніше Генеральною Асамблеєю ООН був визнаний незаконним, спровокував кризу у відносинах.
США та ЄС ввели санкції для оточення президента Путіна та інших офіційних осіб. Росія відповіла такими ж санкції для політиків США.

Переклад з англійської.
Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.