загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Цифри, яких Володимир Путін не хоче помічати

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Автор: Марія Орс

Росіяни надають перевагу альтернативній реальності.

Протягом цих днів, з часу анексії Криму Володимиром Путіном, російський народ знову задоволений своєю країною. Добротні 63 відсотки населення стверджують, що вони вважають Росію "великою державою", за результатами дослідження, оприлюдненого цього тижня Левада-Центром, однією з авторитетних російських фірм, що займається опитуванням громадської думки. Опитування також показало, що рейтинг одобрення дій Путіна наразі досягнув 80 відсотків, це 17-відсотковий приріст від часу його найнижчого рівня популярності, зафіксованого ще рік тому.

У 2000 році, щойно Путіна вперше обрали, я написала короткий біографічний нарис про нього для цього журналу. Реальність, яку я відкрила для себе в цифрах була шокуюча. Вона представляла собою найбільш важке завдання, з яким зустрівся Путін, а саме: похмурі російські демографічні дані.

Я вияснила, що двоє з трьох російських чоловіків, які помирали, помирали в нетверезому стані. Рівень смертності у країні значно перевищував народжуваність: у 2000 році очікувана тривалість життя для чоловіків була лише 58 років, а для жінок 71. Захворювання сифілісом серед дівчат віком від 10 до 14 років - статистична категорія, яка не вкладається в голові - зросла у 40 разів порівняно з попереднім десятиріччям, і лише 30 відсотків хлопців у віці від 15 до 17 років вважалися здоровими. Дешевий героїн  у великих кількостях прибував з Афганістану, епідемія ВІЛ поширювалась через брудні голки. Зроблені тоді прогнози  стверджували, що Росія з населенням у 146 мільйонів може стати країною з менш ніж 100 мільйонами людей у 2025 році і навряд чи може вважатися супердержавою: країна старіла, а народжуваність різко падала. Сам Путін у своєму першому зверненні до нації у липні 2000 року застеріг росіян: "Ми ризикуємо стати старіючою нацією". Коли Путін анексував Крим, я  напіввсерйоз поцікавилася, чи це був його метод боротьби з  дефіцитом населення.

Але загалом я припустила,  що з 2000 року таки відбувся істотний стрибок. Адже Росія тепер вважалася БРІК - однією з країн, що розвиваються. Москва здобула приріст населення у 1,5 млн. Як і всі, я читала нескінченні історії з розділу "Стиль" про багатих російських колекціонерів мистецтва і  російських олігархів-мільярдерів, що зависали в Сан-Тропе. Росія здобула найбільшу кількість медалей - 33 під час останньої зимової Олімпіади, яка відбулася на їхній рідній території у Сочі.

Але коли я почала обдзвонювати фахівців з російської демографії, я дізналася про дещо інше. "Демографічний занепад - це найчіткіший спосіб побачити довгостроковий занепад російської могутності", - розповів мені Микола Еберштадт, автор книги "Російська демографічна криза в мирний час: розміри, причини, наслідки". Він поставив Крим в абсолютно новий контекст: "Путін мусить вдаватися до більш ризикованих заходів, щоб компенсувати  зменшення свого впливу".

Я вирішила переглянути російські цифри. Вони не малюють хорошу картину.

Незважаючи на нещодавній незначний сплеск народжуваності, порівняно з рівнем смертності, очікувана тривалість життя на даний момент становить 64 роки для чоловіків та 76 для жінок (відповідно 137 і 100-те місце у світі). За даними агентства  Всесвітньої організації охорони здоров'я ООН, очікувана тривалість життя у 15-річного хлопця з Гаїті на три роки вища, ніж у російського хлопчика такого ж віку. Падіння народжуваності на 50 відсотків протягом періоду між 1987 і 1999 роками призвело до зменшення кількості жінок дітородного віку, що саме зараз починає значно впливати на країну: Дві третини всіх пологів у Росії відбуваються серед жінок віком від 20 до 29 років, і кількість цієї категорії населення скоротиться з теперішніх 13 мільйонів до 7 або 8 млн. вже в найближчі роки.

За словами Мюррея Фешбаха, почесного професора з Джорджтауна та декана кафедри російської демографії в США, російське працездатне населення також зменшується на мільйон чоловік щороку, більший рейтинг падіння, ніж скорочення загальної чисельності населення, яка в 2013 році становила близько 143 млн. чоловік - на 3 млн менше, ніж у час, коли Путін очолив офіс. Крім того, тільки 30 відсотків російських новонароджених немовлят народжуються здоровими. Еберштадт повідомив, що від багатьох нездорових російських малюків "відмовляються" - їх передають до урядових установ, де у них часто виникають  труднощі з когнітивним розвитком. Нездорові діти виростають нездоровими дорослими: половину новобранців російської армії були змушені перевести на альтернативну службу через поганий стан здоров'я.

Двадцять п'ять відсотків усіх російських чоловіків помирають, не досягнувши віку 55 років, багато з них від алкоголізму і насильницької смерті, а також інших захворювань, які спричиняють смертні випадки. Протеже Фехбаха, Марк Лоуренс Шрад, нещодавно випустив книгу під назвою "Горілчана політика", в якій проведено аналіз використання горілки впродовж російської історії, від царів до диктаторів, як засобу громадського контролю. Дешева горілка та цигарки були першими трьома товарами на вільному ринку, доступні після розвалу комунізму. Коли урядом в 2009 році було запроваджено часткові рішучі заходи щодо регулювання збуту алкоголю і ціни на горілку пішли вгору, дехто з пропащих алкоголіків просто-напросто перейшов на парфуми або антифриз. Крім того, уряд значно підвищив ціни на пиво, часто імпортоване або яке перебувало у власності іноземців, і цим змусив населення вдаватися до ще гірших речей. Шрад, політолог з Вілланова, також засвідчує, що 77 відсотків дітей у віці від 15 до 17 років регулярно п'ють горілку, а у сільській місцевості відсоток може сягати позначки 90.

Росія тим часом має більше героїнозалежних, ніж будь-яка інша країна. Щоб отримати повну відразу, вам потрібно лише звернутись до інтернету, аби стати свідком впливу для здоровя від вживання крокодила: саморобного наркотику, що ним коляться героїнозалежні в Росії і який спричиняє гниття шкіри і органів зсередини. Процвітання "голчаної культури" неминуче означає ВІЛ, адже між 2000 і 2012 роками кількість нових випадків захворювання зросла в 6 разів. Багато людей, які живуть з ВІЛ, також страждають від захворювання туберкульозом. Росія є другою після Індії (1,3 млрд чоловік) за чисельністю випадків МЛС (Туберкульоз з множинною лікарською стійкістю).

Якщо почати розмову про навколишнє середовище, як я дізналася, 50 відсотків питної води Росії не придатна для пиття. Забруднення повітря продовжує бути надзвичайно серйозною проблемою, що дозволяє припустити, що тут все ще залишається актуальним спосіб рішення проблеми, запропонований під час пізньо-радянського періоду. Тоді російський міністр охорони здоров'я порадив державі  "менше дихати", аби жити довше.

Це все є тим відчаєм, від якого Володимир Путін намагається відволікти свій російський народ. Під час виборчої кампанії 2000 року він полетів до місць повстань у Чечні та пообіцяв "мочити (дослівно тут: заморозить) бойовиків у сортирах". Зробивши сьогодні прості обчислення,  ви можете переконатись, що Росія все ще перебуває замороженою у часі, а її лідери безперешкодно віддаються галюцинаціям.

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин