Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується під час здійснення кожної операції з купівлі іноземної валюти.
Під час здійснення вповноваженим банком операції з купівлі іноземної валюти в клієнта за вказаним ним у заяві курсом із метою продажу цієї іноземної валюти іншому клієнту (кільком клієнтам) за іншим курсом, що відрізняється від зазначеного в заяві, уповноважений банк зобов'язаний сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 0,5% від суми коштів у гривнях, що була витрачена на купівлю іноземної валюти в клієнта, незалежно від того, яким чином відбувається відображення цієї операції в бухгалтерському обліку.
У квитанції за формою № 377-К сума сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування зазначається лише в разі купівлі фізичною особою — резидентом готівкової іноземної валюти.
Під час здійснення зворотного обміну невикористаних готівкових гривень на готівкову іноземну валюту збір на обов'язкове державне пенсійне страхування фізичною особою — нерезидентом не сплачується.
Під час купівлі у фізичної особи залишку іноземної валюти, який менший, ніж номінальна вартість мінімальної банкноти, що перебуває в обігу, банки, фінансові установи сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.