загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Ефекту від реформ люди моментально не відчують

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь розповів ТСН.ua, яким буде цей рік для української економіки, що відбудеться на ринку праці та чи буде дорожчати життя для українців.

Яким буде цей рік для української економіки?

Українська економіка вступила в рецесію ще в третьому кварталі 2012 року і ця рецесія триває до цих пір. У поточному році вона поглибиться через ситуацію, яка у нас склалася на південному сході країни. Також через ускладнення відносин з Росією можуть постраждати підприємства, які орієнтуються в основному на російський ринок (до Росії, як і до ЄС, йде чверть всього нашого експорту). Це в першу чергу машинобудівні заводи та ті підприємства, які їм постачають продукцію.

На кінець поточного року падіння ВВП може скласти 6,5%. Це буде найбільш глибоке падіння з моменту кризи 2008-2009 років, тоді, нагадаю, падіння ВВП склало 14,8%. Але є надія, що в країні проведуть ряд реформ і вже наступного року економічне зростання може відновитися і досягти 4%.

Коли люди зможуть відчути на собі результати реформ?

На жаль, прямого ефекту від реформ, які повинні проводитися, люди моментально не відчують. Наприклад, щоб повернути довіру до судів, дуже потрібна реформа судової системи. Але в суд у нас громадяни звертаються не часто. Або візьмемо реформу з децентралізації управління - передачі більших прав з управління та здійсненню платежів місцевій владі. Зараз податки та інші відрахування з регіонів йдуть до держбюджету і потім звідти у вигляді субвенцій та дотацій спрямовуються до місцевих бюджетів, а після реформи ці гроші залишатимуться відразу в місцевих бюджетах. Це стратегічно важливий крок, але, тим не менш, грошей від цього більше не стане...

В Україні вже подорожчали послуги ЖКГ, продукти харчування та проїзд у транспорті... Чи дорожчатиме життя для українців і далі?

До грудня інфляція буде трохи більше 15%. Це досить висока інфляція, особливо якщо врахувати практичну повну відсутність загального зростання цін в попередні два роки. При цьому ця інфляція буде майже вдвічі менше, ніж девальвація, яка відбулася за кілька місяців цього року.

Чому у нас ростуть ціни? Перша причина - це зміна обмінного курсу, адже у нас досить багато імпортних товарів і товарів, де є імпортна складова. Наприклад, транспортні витрати - майже всі нафтопродукти ми імпортуємо. У собівартості хліба зараз транспортні витрати вищі, ніж вартість борошна.

Друга причина - це зміна адміністративного регулювання цін. У першу чергу це ціни на послуги ЖКГ, на газ, електроенергію. На все це тарифи будуть рости, так як попередні роки вони не переглядалися, незважаючи на те, що вхідні ціни на ці продукти та послуги серйозно зросли.

Чи буде зростати безробіття в Україні?

Якщо брати оцінку на основі методології Міжнародної організації праці, то згідно їхніми показниками, зростання безробіття в Україні буде. Це обумовлено погіршенням ситуації в багатьох галузях. Ті виробництва, які працювали в першу чергу на російський ринок, через закриття цього ринку, будуть простоювати. Або ось хімічні підприємства - вони не так зав'язані на поставках до Росії, але вони є великими споживачами газу. Яка ціна цього року у нас буде на газ, поки не зрозуміло. Але якщо брати ту ціну, на якій наполягають росіяни, то працювати нашим хімікам стане не вигідно і вони можуть піти на скорочення штату .

Чи може, у зв'язку зі складною ситуацією в бюджеті, виникнути проблема з виплатою пенсій, стипендій та інших соціальних допомог?

Я вважаю, що ті виплати, які у нас йдуть на постійній основі - пенсії, стипендії, зарплати бюджетникам та ін - виплачуватимуться без особливих затримок. Проблеми можуть виникнути з одноразовими великими виплатами - як наприклад виплатами при народженні дитини або грошима, які йдуть через Міністерство охорони здоров'я людям з певними захворюваннями на закупівлю ліків.

Багато експертів говорили про те, що з першим траншем МВФ курс гривні закріпиться на рівні 10,5-11 грн/дол. Гроші прийшли, але курс гривні так і не опустився. Чому?

На курс гривні впливають політичні події та ситуація на Сході України. Поки центральна влада не контролює частину території країни, це створює певні ризики, які закладаються в курс. Якщо ці проблеми будуть вирішені, то можна очікувати подальшого зміцнення гривні до рівня 10,5 грн / дол.

Ми говорили про дорожчання товарів та послуг. Чи є щось, що може подешевшати для українців?

Через скасування утилізаційного збору можуть подешевшати машини. Але вони подешевшають порівняно поточним рівнем, а якщо ми порівняємо з періодом, коли був курс 7,99 грн/дол, то авто через девальвацію гривні все одно будуть дорожчими. Схожа ситуація з нерухомістю. Як і в 2009 році квадратні метри подешевшають лише в доларах, у гривні ціна залишиться на колишньому рівні.

Світлана Єрьоміна

До списку новин