загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Російська дилема: чому санкції ЄС - це блеф

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Автори: Крістоф Шульт, Йорг Шиндлер і Ральф Нойкірх

не люблять бути загнаними в глухий кут, коли мова йде про прийняття рішень. Минулого тижня міністр закордонних справ Франції Лорен Фабіус заявив, що якщо росіяни продовжуватимуть діяти так, як вони це робили дотепер, то необхідно буде запровадити нові суворі санкції. Його британський колега Вільям Хейг повідомив, що плануються нові економічні санкції. Канцлер ФРН Ангела Меркель минулого четверга застерегла, що якщо виникнуть проблеми довкола виборів в Україні, "то матимуть місце подальші санкції".

Ці суворі слова є реакцією заходу на експансійні зусилля Москви. Більш ніж будь-які інші міри, цей так званий третій рівень санкцій - широкомасштабні економічні санкції -  має на меті змусити Путіна відступитись. Оскільки європейці виключають можливість використання військових засобів, ці санкції - це найбільш потужна зброя, яку вони мають у розпорядженні - дипломатична "ядерна" опція в боротьбі за майбутнє України.

Але є одна проблема з цією зброєю: її можна використовувати лише у випадку, якщо всі члени ЄС згодні. В ЄС санкції мають погоджуватись анонімно. Це спрацьовувало для рівнів один і два, тому що вони були головним чином символічними актами, які відобразилися на людях, близьких до Путіна, і не являли собою реального тягаря для ЄС. Але рівень три буде іншим. Виглядає мало імовірним, що ЄС погодиться на санкції, які мали б сильний вплив на Росію. Найсильніша зброя Європи є фактично блефом.

Яструби проти голубок

 

Під час розмови з віце-канцлером та головою Лівоцентристських соціал-демократів ФРН Зігмаром Габріельом минулого вівторка Меркель повідомила, що під час консультацій щодо санкцій багато ЄС партнерів були надзвичайно зацікавлені у обговоренні гарантій для своїх країн. Інші намагаються повністю уникати теми.

Але є ще багато предметів для обговорення. З одного боку, є держави, які займають жорстку позицію - сюди входять більшість країн Східної Європи та Великобританія, які воліли б застосувати жорсткі штрафні санкції саме тепер замість того, щоб робити це пізніше. З іншого боку є більш обережні країни, такі як держави Бенілюксу, які роблять ставку на дипломатії, або як Південна Європа, що боїться економічних збитків, до яких може призвести торговельний бойкот.

Французи і німці займають позицію посередині: вони не хочуть санкцій, але підтримають їх, якщо Путін продовжуватиме дестабілізувати Україну. Німеччина, зокрема, робить ставку на фінансові санкції, що означатиме використання Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) та Європейського банку реконструкції та розвитку для здійснення тиску на Москву. У ЄІБ є перелік проектів, які можуть бути заморожені, якщо санкції будуть розширені.

Країни, такі як Великобританія та Кіпр, категорично проти цього, оскільки такі дії матимуть вплив і на їх власні сектори економіки і радять, натомість, бойкот енергоносіїв. Втім, це наштовхується на потужний спротив у країнах Східної Європи, таких як Болгарія або Словаччина, які майже повністю залежні від російського газу.

Реальні економічні санкції, безсумнівно, обійдуться дорого для європейців. Згідно з конфіденційним звітом Європейської Комісії, Німеччині потрібно буде прийняти до уваги зниження на 0,9 % в економічному рості цього року і 0,3 % наступного. Ситуація виглядає ще гірше в інших країнах.

Санкції можуть не спрацювати у будь-якому випадку

 

Багато урядів також висловлюють скептицизм щодо того, чи санкції насправді зможуть змусити Путіна відступитися. У німецьких колах політики з безпеки подібний наслідок вважають практично неможливим. Методи, які на даний момент захід застосовує "не вселили багато страху" в Путіна та його оточення, як стверджує один чиновник. Росія має небагато зовнішніх боргових зобов'язань та великі валютні резерви, це означає, що перехідний період триватиме не менше двох років - достатньо часу, щоб знайти нових покупців і маршрути розповсюдження для російського газу. "Ми будемо сидіти в холоді, перш ніж у росіян закінчаться гроші", - говорить один з фахівців з безпеки.

Прагнення Путіна зміцнити свій вплив на Східній Україні також пов'язаний з великим значенням регіону для російської оборонної промисловості. Двигуни для літаків російської армії, коробки передач та ракетне устаткування, згідно з даними заходу, випускаються переважно в східній Україні. Саме тому Кремль, за даними чиновника, також планує власні болючі економічні санкції. "Якщо російське керівництво вважає себе твердим, навіть якщо ми не вважаємо їх такими, то вони також діятимуть твердо - і на даний момент це суттєво відчутно".

Незважаючи на те, що 28 країн-членів ЄС з усіх сил стараються в очах світу створити відчуття єдності, їх розбіжності у поглядах відчуваються під час внутрішніх зустрічей. Меркель боїться, що союзна незгуртованість, в остаточному підсумку, може вийти назовні і Путін досягне однієї зі своїх важливих цілей: розколе європейців.

Пошук методів обійти проблему

 

Є ще одна причина, чому німецький уряд хоче уникнути, за будь яку ціну, ситуації, у якій санкції будуть неминучими. Міністр закордонних справ Франк Вальтер Штайнмаєр звернув увагу на те, що останнім часом Москва припинила ставити під сумнів легітимність президентських виборів в Україні, які заплановано на 25 травня. Уряд Німеччини вхопився за ці сигнали, тому що вони можуть бути підґрунтям не запроваджувати третій рівень санкцій.

Перед тим як буде погоджено конкретні кроки, ЄС також мусить обговорити, коли саме потрібно буде запроваджувати цей третій рівень - спосіб обійти стороною делікатну ситуацію. "Безумовно, що економічні санкції будуть задіяні, якщо Путін саботуватиме голосування, - говорить один з високопоставлених чиновників, - але не зрозуміло, що саме матиметься на увазі під саботажем".

Одним із способів хоча б відтягнути дискусію навколо санкцій було би змусити українців відкласти голосування. Але німецький уряд цього зовсім не хоче, оскільки в очах Путіна це виглядатиме як капітуляція. "Відкладання виборів немає у нашому сценарії", - сказав Маркус Едерер, державний секретар МЗС  Штайнмаєра у середу під час засідання Комітету закордонних справ Німецького парламенту.

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин