загрузка...
Блоги
Дзьобак Володимир Дзьобак Володимир РОЗДУМИ ПРО НАДВАЖЛИВЕ або ЧОМУ НАШІ ОЛІГАРХИ СТАЛИ МОГИЛЬЩИКАМИ НИНІШНЬОЇ УКРАЇНИ

Головним інструментом нинішніх олігархів є безправний люмпен, який живе на подачках від держави, на грані фізичного виживання. Ось чому значна частина пенсіонерів є найкращим їх електоратом, який і допомагає часто приводити до влади їх ставлеників. Для малого і середнього бізнесу сьогодні закриті економічні ліфти у цілих галузях економіки, бо з кожним роком сфери зацікавленості олігархії збільшуються, перекриваючи кисень усім іншим.

Всі блоги
Колонка автора
Всі колонки авторів
Петиції ВАП
ВИМАГАЄМО ІНДЕКСАЦІЇ НАШИХ ПЕНСІЙ!!!
2 Подробиці Подати пропозицію
Опитування
Чи дотримуєтесь Ви правил карантину?

Як податкові шахраї крали мільярди з державної скарбниці

Збільшити шрифт Зменшити шрифт
Надіслати
Друкувати

Заступник міністра податків України стверджує, що афери з податками протягом всього трьох років висмоктали $11 млрд. з бюджету країни.

Перший заступник міністра податків і зборів України Ігор Білоус говорить, що його попередники висмоктали мільярди доларів з бюджету країни.

За словами начальника податкової служби, крадіжки у мільярд доларів планувалися за пластмасовим столом у звукоізольованому сховищі.

Стіл і комплект з 6 прозорих стільців знаходяться у секретній кімнаті на верхньому поверсі Міністерства доходів та зборів України у Києві. Як він та інші податківці стверджують, це був епіцентр величезної афери, яка, за оцінками, висмоктала 130 млрд. грн. ($11 млрд) з Київського бюджету за останні три роки - сума, що дорівнює більш ніж піврічним податковим надходженням від всієї країни.

Заступник міністра податків Ігор Білоус, новий керівник податківців, говорить, що його попередник брав участь в афері, допомагаючи організовувати розгалужену мережу фірм-фантомів в обмін на частину коштів. "Злочинці, - говорить він, - працювали безкарно".

Вони не переймалися міліцією, службою безпеки. "Ніхто не робив перевірок, - розповів Білоус для Associated Press під час недавнього інтерв'ю. - Тому цей рак... і поширився по всій країні".

Попередник Білоуса, Олександр Клименко, заперечує обвинувачення, сказавши, що "завжди суворо боровся з будь-якою корупцією" та послався на понад 1300 фактів розслідувань за звинуваченнями у корупції, які його відомство відкрило минулого року.

"Через ЗМІ поширюється багато недостовірної інформації, яка дискредитує мою репутацію та честь", - сказав він.

Експозиція 1

 

Експонат 1 - це сталеве сховище, вбудоване у центр податкового відомства, відразу через дорогу від офісу Білоуса. Він сказав, що тут Клименко та його соратники роздумували, як розділити останки системи, яка під своїм крилом мала майже 1700 фірм. Секретна палата була обладнана генератором білого шуму для захисту від підслуховування та пластиковими меблями, що нібито допомагало впевнитись, що ніхто не веде запис того, що відбувається.

Використання прозорих меблів, щоб запобігти підслуховуванню, "це ще стара школа, Східний Блок, правила контррозвідки", - сказав Вінс Хутон, завідувач музею шпигунства у Вашингтоні. Східно-Німецька служба розвідки, наприклад, мала прозорі меблі в кімнаті у своєму посольстві в Римі.

Клименко заявляє, що нічого поганого у сховищі не відбувалося.

"Це приміщення було необхідним лише з метою збереження конфіденційності під час планування заходів, розгляд випадків ухилень від сплати податків та шахрайства великих платників податків", - пише він у своєму електронному листі у вівторок. -  Я вважаю, що такі заходи безпеки є виправданими".

Клименко спілкувався з АП з невстановленого місця, оскільки поспіхом залишив державу після втечі Януковича. Відеоспостереження, зроблене в аеропорту України, показує сутичку Клименка та генерального прокурора з охоронцями, які прагнули затримати їх, зі зваленням воріт-металошукача, коли чиновники намагалися реалізувати свій план.

Експонат 2

 

Експонат B - це величезна дірка в землі на вулиці Саперне поле, на іншій частині міста. Яма (фундаментні роботи для житлового комплексу мають бути завершені тут наступного року) знаходиться на тому місці, де повинен був би бути головний офіс торговельної фірми, на ім'я "Містраль".

На папері, Містраль - це дослідницька та консалтингова компанія з питань управління, яка провернула угоди вартістю в мільйони доларів, перш ніж збанкрутувати на початку цього року, після зміщення з посади Президента України Віктора Януковича. Але коли поліція намагалася відвідати їхній офіс за адресою Саперне поле 12, то не зустріла жодних слідів Містралю - фірми, що носить ім'я одного з вітрів.

Номери будинків на вулиці Саперне поле перескакують з 9 відразу на 22.

Чиновники стверджують, що Містраль з самого початку ніколи не існувала, це одна з 100-120 фірм фантомів, яку організували для зливання грошей корупціонерам з легальних бізнесів.

За словами податківців та інсайдерів це працювало наступним чином: компанія ніби то купувала товари  чи послуги у фірми-фантома. Замість виконання угоди ця сфабрикована фірма таємно повертала компанії кошти готівкою, зменшуючи  її податкові зобов'язання в обмін на частину грошей.

Використання афери суттєво зрізало податкові видатки. Один з імпортерів  побутових приладів використовував компанії-фантоми з метою звести свої податкові зобов'язання до $85000 на місяць, згідно з даними міністерства. Як тільки він припинив таку практику, його податкові видатки зросли вдесятеро.

Компанії-фантоми

 

Ті, хто стояв за компаніями-фантомами, заробляли величезні гроші. Один з податкових документів, переглянутих АП, свідчить, що, наприклад, одна з київських компаній, яка нібито була торговою фірмою, заробила за місяць $190,000 на продажах, маючи в штаті лише одного працівника із заробітною платою у $110.

Бізнесмен з майже двадцятирічним стажем роботи в Україні розповів АП про свою власну участь у подібній схемі. Він повідомив, що $300,000, які він був винен податковій службі, було розділено між його компанією та різними фірмами-фантомами, з якими він мав справу. Він сказав, що бізнеси підписувалися на це через високі податки і хаотичні закони. Він говорив на умовах анонімності, оскільки побоювався судового переслідування.

Компанії-фантоми вже давно є проблемою в Україні, яка посідає 144-те місце з 177 можливих у індексі агентства Трансперенсі Інтернешнл. Цілковита їх ліквідація є ключовим завданням, яке стоїть перед адміністрацією новообраного Петра Порошенка, який, у якості українського президента,  був приведений до присяги у суботу.

Президент України Петро Порошенко піднімає руки для привітання після церемонії інавгурації на Софійській площі в Києві, Україна, червень. 

На даний момент бюджет України тримається купи завдяки пакету кредитів у $17 млрд., який було  надано Міжнародним валютним фондом.

Боротьба з корупцією

 

Білоус пропонує ряд законодавчих змін для боротьби з корупцією та відкриття біля 30 судових проваджень. Але скептики стверджують, що новий уряд не робить достатньо для припинення шахрайства.

Біля податкового відомства стоять мітингувальники з анти-рейдерської ліги підприємців, групи боротьби з корупцією, які б’ють у барабани та дзвони. Вони стверджують, що відбулася лише легка перетасовка корумпованих чиновників з попередньої адміністрації.

"Білоус нічого не змінив", - заявляє голова ліги Андрій Семедідко. - Як ми маємо будувати нову країну, якщо обличчя залишаються старі?"

Група створила список, що налічує 11 фірм-фантомів, хоча реальну кількість оцінює у близько 1200.

Українські мітингувальники тримають транспаранти біля Міністерства податків та зборів у Києві 23 травня 2014 року. 

За словами чиновників, за останні п'ять тижнів вони закрили принаймні 30 липових фірм по всій країні, часто роблячи облави на пусті офіси з фіктивними документами, фальшивими корпоративними фірмовими бланками та пачками готівки. У податковому міністерстві, щоправда, масових звільнень не відбулося.

Білоус запевняє, що робить все можливе, щоб боротися з закоренілою корупцією. "Ухилення від сплати податків, - сказав він, - було проблемою протягом останніх 23 років і не так просто його зупинити".

Але він запевняє, що займається вирішенням кризи.

"Я називаю це проблемою національної безпеки, - стверджує він, - тому що, якщо ми продовжуватимемо так, то через один-два роки дефіцит бюджету по суті знищить нас".

Переклад з англійської.

Здійснив Роман Олійник, директор відділу з міжнародних відносин.

До списку новин